Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ZeroBuild Summit’23 4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi 26 Nisan’da kapılarını açıyor

ZeroBuild Summit’23 4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi 26 Nisan’da kapılarını açıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Zirvede, dört gün boyunca yaklaşık 100 konuşmacının yer alacağı toplam 17 oturum gerçekleşecek; oturumları alanlarında uzman binlerce katılımcı dinleyecek. Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katılacağı oturumda konuyu kamusal tarafıyla masaya yatıracak.

Sıfır Enerji Bina alanında yılın en kapsamlı etkinliği olarak 45. Yapı Fuarı–TurkeyBuild ev sahipliği ile 26-29 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek ZeroBuild Summit’23 4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi’ne sayılı günler kaldı. Küresel ölçekteki en önemli Sıfır Enerji Bina etkinliği olarak kabul edilen zirvede, yaklaşık 100 konuşmacı bir araya gelerek dönüşümü 360 derece masaya yatıracak. 

Mimarlık, mühendislik ve yapı teknolojilerinde yenilikçi uzmanlar ile akademisyenler, politika yapıcılar, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin “ZeroBuild Possible” (“Sıfır Enerji Mümkün”) sloganıyla bir araya geleceği ZeroBuild Summit’23 4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi 26 Nisan’da kapılarını açıyor. 4’üncü yılında Sıfır Enerji Bina’ları kamu, finansman, mimari, belediyecilik hatta insan sağlığı gibi farklı konular ile ele alacak zirve kapsamında dünyanın dört bir yanından profesyoneller bir araya gelecek. Zirvede, dört gün boyunca yaklaşık 100 konuşmacının yer alacağı toplam 17 oturum gerçekleşecek; oturumları alanlarında uzman binlerce katılımcı dinleyecek. Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katılacağı oturumda konuyu kamusal tarafıyla masaya yatıracak. 

Sıfır Enerji Binalar; finansmandan kentsel dönüşüme, yalıtımdan insan sağlığına her açıdan ele alınacak

Zirvede; binalarda enerji verimliliği, sıfır enerjiyi destekleyen belediyecilik anlayışları, ısı yalıtımı ve sağlığa etkileri, sürdürülebilir mimari, sıfır karbon emisyonunu hedefleyen yeniden kentleşme, kapı-pencere-cam ve mantolama sistemleri, enerjide dijitalleşme, mevzuatlar ve Paris Anlaşması, COP26, pasif binalar, mevcut yatırım ve finansmanlar, yeni yapı ve otomasyon teknolojileri, mekanik yenilikler, alternatif enerji destekli ısı pompaları, kentsel dönüşüm gibi Sıfır Enerji konsepti paralelindeki konular üzerinde çalışan, bu çalışmaları farklı tip binalarda hayata geçirmiş veya geçirilmesine öncelik etmiş geniş bir konuşmacı listesi bulunuyor. 

ZeroBuild Summit’23 Direktörü Doç. Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz, Baymak Kurumsal İletişim Direktörü Belgin Evcimen ve NP Betek Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ Elazığ’ın açılış oturumunu gerçekleştireceği zirvenin açılış konuşmacıları ise ZeroBuild Institute İcra Direktörü Doç. Dr. Ümit Ünver ve Sürdürülebilir Yapılı Çevre için Uluslararası Girişim-ISBE İcra Direktörü Nils Larsson olacak. Bakanlık yetkilileri, politika yapıcılar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, bina profesyonelleri, üreticiler ve tedarikçiler orada olacak. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, odalar, belediyeler, birlikler ve derneklerden de isimler ağırlanarak sektörün bu yeniden yapılanma sürecine nasıl uyum sağlayabileceği konuşulacak.

Yeniden Yapılanan Kentlerde Sıfır Enerji Dönüşümü Konuşulacak

Zirvenin ilk günü açılış konuşmalarının ardından “Sıfır Enerji Binalar ve Kamu Yaklaşımı”, “Sıfır Enerji Binalar ve Finansman” ve “Sıfır Enerji Binalar ve Sürdürülebilir Yeniden Yapılanma” başlıklı oturumlar gerçekleşecek. Belediyecilik alanında Sıfır Enerji Bina girişimleri, kentsel dönüşüm ve Sıfır Enerji Bina ilişkisi, yatırım ve krediler işlenecek. Sponsor markaların yetkilileri, belediye ve valilikler, dernek profesyonelleri, yurt içi ve yurt dışından akademisyenler yer alacak. Kamu yaklaşımları oturumunda Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı konuşmacılardan biri olacak.  

4. Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi’nin ikinci günü olan 27 Nisan Perşembe günü toplam 4 oturum düzenlenirken, başlıkları; “Sıfır Enerji Binalar ve Mimari Yaklaşımlar”, “Sıfır Enerji Binalar ve Kentsel Dönüşüm”, “Sıfır Enerji Binalar ve Depreme Dayanıklı Bina Çözümleri” ve “Sıfır Enerji Binalar ve Mekanik Sistemler” olacak.

Sıfır Enerji Binalar, Isı Yalıtımı ve İnsan Sağlığına Etkileri

Zirve’nin üçüncü günü ise toplam 5 oturum gerçekleşecek. Konulardan biri de ısı yalıtımı olacak. İlk oturumun konusu olan “Sıfır Enerji Binalar, Isı Yalıtımı ve İnsan Sağlığına Etkileri” konulu panelde uzmanlar doğru ısı yalıtımı yapılmış bir yaşam alanının insan sağlığı için önemini aktaracak. Isı yalıtımına ek olarak konutların sızdırmazlığının doğru sağlanması adına gerekli olan mantolama, kapı & pencere ve camlama sistemleri de ayrı panellerde masaya yatırılacak.

Sıfır Enerji Bina’larda Alternatif Enerji ve Sürdürülebilirlik 4’üncü Gün Masaya Yatırılacak  

Zirvenin son gününde Sıfır Enerji Bina’lara dayalı sürdürülebilir çözümler geniş kapsamda incelenecek. “Sıfır Enerji Binalar ve Alternatif Enerji Destekli Isı Pompaları” konuşmalarıyla başlayacak 4’üncü gün, “Sıfır Enerji Binalar ve Sürdürülebilir Çözümler” oturumunun ardından kapanış oturumu ile sona erecek. Sıfır Enerji Bina’lardaki ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarının toprak kaynaklı bir ısı pompası ile nasıl karşılanabileceği ve bina kabuğu yerden ısıtma, serinletme ve havalandırma santralleri yardımıyla 12 ay boyunca ideal sıcaklık, nem ve hava kalitesinin nasıl tutulabileceği konuşulacak.

“Geçen sene 4.500’ü aşkın ziyaretçinin katıldığı zirveye bu sene katılımın daha da yüksek olacağını öngörüyoruz” 

ZeroBuild Summit’23 Direktörü Doç. Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz, özellikle deprem sonrası dönemde kentsel dönüşüm gündemi kapsamında Sıfır Enerji Bina konusunun daha da önem kazandığına dikkat çekerek; “Hem bireysel hem ülkesel anlamda sayısız potansiyel fayda barındıran Sıfır Enerji Bina’ları daha iyi mühendislik ve daha iyi mimarlık çerçevesinde hazırladığımız oldukça kapsamlı bir programa sahip olan, yüksek etkileşim yaratacağını düşündüğümüz zirvemize tüm ilgilileri bekliyoruz. Zirvemizin detaylı programı ve katılım bilgilerine summit.zerobuild web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir