Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yenilenebilir Enerji Sektörünün ve E-Mobilite’nin Devleri İstanbul’da Buluşuyor

Yenilenebilir Enerji Sektörünün ve E-Mobilite’nin Devleri İstanbul’da Buluşuyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Sektörün tek güneş gücü ve güç depolama fuarı Solar+Storage NX ve elektrikli araç şarj altyapısı ile E-Mobilite sanayisinin ihtiyaçlarını odağına alan NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Doruğu,    31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri ortasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Fuarlar ve tepenin milletlerarası güç yatırımcılarının yeni buluşma noktası olması hedefleniyor.

Güneş Gücü Sanayicileri ve Sanayisi Derneği (GENSED), Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD)’ın dayanakları ile Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. tarafından birinci defa düzenlenecek Solar+Storage NX Fuarı ve NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi, Wyndam Grand İstanbul Levent Otel’de düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantıya GENSED Lideri Halil DemirdağGENSED Asbaşkanı Tolga Murat ÖzdemirTEHAD Lideri Berkan BayramSolis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel ile sektör temsilcileri katıldı.

 

Sektörün Tek Güneş Gücü ve Güç Depolama Fuarı 

İlk kere düzenlenecek fuarlar ve tepe hakkında bilgi veren Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel, “Solis Fuarcılık olarak GENSED ve TEHAD ile güçlerimizi birleştirip iki değerli kesimi tıpkı çatı altında buluşturacak olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Bölümün Tek Güneş Gücü ve Güç Depolama Fuarı Solar+Storage NX’de 12 ülkeden 100’ün üzerinde iştirakçi firmamız yer alacak. 51’i aşkın ülkeden 10.000’den fazla ziyaretçi iştiraki bekliyoruz. Alım Heyeti Programımız kapsamında CIS Ülkeleri: Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Rusya (Belirli Bölgeleri), Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Kuzey Afrika: Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Libya, Sudan, Sahra Altı Afrika: Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Zimbabve, Zambiya ve Doğu Akdeniz: Ürdün ve Lübnan’dan profesyonel satın almacılar Solar+Storage NX’de olacaklar. Ayrıyeten; başta Çin, Japonya, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Lübnan, Ürdün, Yunanistan, İtalya, İspanya, Almanya üzere ülkelerin ticari ataşelikleri ile birebir görüşmeler gerçekleştiriyoruz ve bu görüşmeler sonucunda dünyanın dört bir yanındaki kanaat başkanlarını fuarda bir ortaya getiriyoruz.” dedi. 

 

Dünyanın Önde gelen elektrikli araç markaları bu fuarda olacak

Eş vakitli gerçekleştirilen ve sürdürülebilir mobiliteyi desteklemek ismine en yaratıcı tahlilleri ve en yeni trendleri bir ortaya getirme mottosuyla düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Tepesi hakkında da bilgi veren Gürel şöyle devam etti: “Sektörün memleketler arası katılımcılı en büyük fuar ve tepesi olmayı amaçlayan NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’nde 70’in üzerinde iştirakçi firma yer alırken, Tepe kapsamında gerçekleşecek 20’den fazla oturumda, 50’yi aşkın elektrikli araç kesiminin önder ve uzman isimleri konuşmacı olarak yer alacak ve tecrübelerini iştirakçi ve ziyaretçiler ile paylaşacak. E-mobilite’nin yanı sıra şarj istasyon teknolojileri konusunda da önder firmaları ve yetkililerini ağırlayacağız.  Ayrıca dünyanın önde gelen elektrikli araç üretim firmalarını birinci kere Türkiye’de bu fuarda görme imkanımız olacak. Araba bölümünün başarılı bayan temsilcileri de konferansımızda yer alarak yeni jenerasyonlara esin kaynağı olacak.

 

 

Uluslararası Güç Piyasası İstanbul’da Buluşacak

Fuarların ve tepenin memleketler arası güç piyasasını buluşturan ortak bir platform olmasını hedeflediklerini tabir eden GENSED Lideri Halil Demirdağ, “Yeşil ve dijital dönüşümü hem ülkemiz hem de dalımız için fırsat olarak görüyoruz. Üyelerimiz geniş iştirakle eş vakitli düzenlenen Solar+Storage NX Fuarı ile NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’ne katılacaklar. Hem iç piyasa hem de memleketler arası pazarlar için firmalarımıza kıymetli işbirlikleri ve fırsatlar sunulacak. Tepe ve konferansları da bölümün geleceğine dair gelişmeleri gündeme taşıması açısından çok kıymetli buluyoruz.” dedi.

 

GES’de 6, RES’de 2,5 kat Büyüme Öngörülüyor

Ülkemizin 2035 Ulusal Güç Planı’na nazaran; GES Konseyi gücünün 53.000 MWe, RES Şurası gücünün ise 30.000 MWe olmasının hedeflendiğine dikkat çeken Demirdağ, “Buna nazaran GES’de önümüzdeki 12 sene içinde yaklaşık 6 kat, RES de yaklaşık 2,5 kat  büyüme öngörülüyor. Yenilenebilir güç, dijitalizasyon ve MESKEN ile büyüyeceğiz, artık bu muhakkak. İktisadımızı de yeşil güç ve güçteki dönüşüm odaklı büyüme stratejileri ile tekrar yapılandıracağız, istihdam artışlarını teknoloji ile sürdürülebilir kılacağız. Dal olarak bu hususta öncülük yapıyoruz ve dönüşümün odağında yer alıyoruz; üzerimize düşeni yapmaya da hazırız.” biçiminde konuştu. Demirdağ, artık gemi taşımacıları, havayolu üzere korunan bölümler ile  konut ve işyeri ısıtmasında oluşan CO2 emisyonu hesaplanıp, emisyon salınım bedeli talep edilecek. Emisyon salınımı ticareti yaptırımları akabinde yeşil güç ile taşıma ve ısınma kavramları gündemi daha çok meşgul edecek.

 

2035 Yılına Kadar Ülkemizin En Az 35 GWh’lık Şebeke Depolama Tesisine Muhtaçlığı Var

GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir ise güç depolama manasında kesimde kıymetli gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Türkiye’nin yenilenebilir güçte çok büyük potansiyele sahip olduğunu belirten Özdemir, bölümün tek güneş gücü ve güç depolama fuarını düzenlemelerinin altında bu potansiyelin en uygun biçimde kıymetlendirilmesi olduğunun altını çizdi. Özdemir, “Enerji Depolama yatırımı yapıldığı takdirde şayet yanında GES yahut RES yatırımı da yapmak isterseniz Lisans alma sürecinde müsabaka olmadan devletimiz büyük kolaylık sağlıyor. Şu ana kadar 250 GW’ı aşkın depolamalı GES ve RES başvurusu yapıldı. Hatta birkaç hafta önce EPDK 744 MW’lık birinci parti ve çabucak sonrasında 650 MW’lık ikinci parti ön lisans almaya hak kazanan projeleri açıkladı.  2035 yılına kadar ülkemizin en az 35 GWh’lık şebeke depolama tesisine gereksinimi var. Güç depolama şebekemizin daha stabil hasebiyle sürdürülebilirliğini sağlamasının yanında; GES’lerin ve RES’lerin de gelişimini desteklediği için karbon ayak izimizi azaltacak. Örneğin, tabiata en çok ziyan veren fosil yakıt kullanımını azaltacak elektrikli araçlarımızı, Elektrikli Araç Şarj istasyonlarında depolamanın sağladığı ekstra güç ile çok daha süratli şarj edebileceğiz. Birebir biçimde konut sahipleri GES ile depolama entegrasyonu sayesinde kesintisiz güce kavuşacaklar. Yeşil Mutabakat ile ileride fosil yakıtlı dizel jeneratörler tarihe kavuşacak ve yerini yeşil güçten şarj edilebilen batarya kümeleri alacak. Güç depolama şebekenin stabilitesi sağlar. GES ve RES’ler için sürdürülebilir gelişiminin garantisi güç depolamadır. GES’ler gecede üretim yapıyorlar. Güç depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’. Tüm gelişmelerle birlikte, depolama hayatımızı ve dünyamızı daha uygun kılacak. GES’ler gece, RES’ler ise rüzgar esmeden de elektrik üretebilecek. Güçte oyunun kuralları tekrar belirlenirken, gelecekte güç alanındaki yatırımlarda, Güneş ve Güç Depolama teknolojileri birinci sırada yer alacak.” dedi.

2030’da Türkiye Yollarında Yaklaşık 1 Milyon Elektrikli Araba Seyredecek

NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’nin Yerli ve Yabancı Elektrikli Araç Üreticileri, Tedarikçileri ve Şarj markalarının buluşma adresi olacağını tabir eden TEHAD Lideri Berkan Bayram ise “Türkiye; elektrikli ulaşım, şarj ağı, batarya ve bağlı teknolojiler bakımından 5 Milyar {{tooLongContent}}#39;lık iş hacmi üretebilecek potansiyele sahip. 2030 yılına geldiğimizde Türkiye yollarında yaklaşık 1 Milyon elektrikli araba ve 250 bin adetlik şarj ağı oluşacaktır. Bu gelişimin ülkemiz istihdam sürecine katkısının ise, yeni iş sahibi 1,5 Milyon kişi olacağını kestirim ediyoruz.” dedi. Elektrikli şarj istasyonları konusunda da bilgi veren Bayram, “Türkiye’de şu ana kadar 126 firma şarj ağı lisansı aldı. Lisans kuralları gereği bu firmaların 6 aylık mühlet içerisinde en az 50 adetlik şarj ünitesi kurma zaruriliği bulunuyor. Öbür taraftan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açmış olduğu Takviye Paketi’nden yararlanan firmalarında 1572 adet, en az 120kW ve üstü güçte şarj ünitesi kurulumları devam ediyor. Ülkemizde şu anda halka açık toplamda 6500 adet şarj ünitesi bulunuyor. Lisanslı – lisanssız toplam şarj ünitesi sayısı ise 20 bin adete ulaşmış durumda. “ diye konuştu. 

 

Dünya Elektrikli ve Hibrit Pazar 20 Milyon Araca Ulaştı

Dünya sayılarına da dikkat çeken TEHAD Lideri Berkan Bayram, dünya elektrikli ve hibrid araç pazarının yaklaşık 20 Milyon adete ulaştığını  belirtti ve oran olarak elektrikli araçların toplam pazarda en yüksek olduğu birinci 3 ülkenin yüzde 86 ile Norveç, yüzde 43 ile İsveç ve yüzde 30 ile Hollanda olduğunu tabir etti. Bayram, NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Zirvesi’nin geleceğin iş modellerine, yenilenebilir güçte değişen yatırımcı ve ihtiyaç profillerine yenilikçi bakış açıları sunarak; Türk güç sektörünün geleceğine katma kıymet sağlamayı hedeflediğini söz etti. Bayram fuarların tüm sektör paydaşlarının hem ticaret ağlarını genişletmesini; hem de ülkemizin yeşil dönüşüm kapsamında iklim değişikliği ile mücadelesinde kıymetli rol oynayacağını söyledi.

 

İklim Krizine Yönelik Tahlil Teklifleri Solar+Storage NX Konferanslarında Konuşulacak 

Fuara paralel olarak organize edilecek milletlerarası teknik ve stratejik konferanslarda, 30’u aşkın mevzuda Türkiye ve dünyadan uzman isimler yeni hususlar ve teknolojik gelişmeler hakkında bilgi birikimlerini dinleyicilerle paylaşacak. C-seviye bilgilendirme ve network platformuna dönüşecek Solar+Storage NX Konferanslarında, iklim değişikliğiyle global gayrette güneş gücü ve depolama teknolojilerinin kıymeti tüm ayrıntılarıyla ele alınırken, güç talebindeki süratli artışa tahlil olacak pak ve yenilenebilir öteki güç kaynaklarındaki gelişmeler ve fırsatlar masaya yatırılacak. Ayrıyeten, emisyon envanterinin daha sağlıklı olarak hazırlanması ve iklim değişikliği siyasetlerini tüm paydaşların işbirliği ile geliştirilmesi noktasında gerekli altyapının oluşturulmasına ortam sağlayacak. solar+HUB, storage+HUB, decarb+HUB, business+HUB ve digi+HUB olmak üzere beş ana başlık üzerinden belirlenen teknik konferans mevzuları, güneş gücü ve depolama kullanımına teşvik ederken yaygınlaştırıcı faaliyetlerin gündeme taşınmasını sağlayacak.

 

E Mobilite Tahlilleri Nextgen E-Mobility + Charge Zirvesi’yle Gündeme Taşınacak

NextGen E-Mobility + Charge Zirvesi’nde ise, elektrikli araç şarj teknojileri için finans, altyapı, işlerlik ve yatırım getirisi hususlarına odaklanırken, bütün ticari ve devlet kuruluşları için gerçek tahliller, tasarruf prosedürleri ve altyapı teknolojisindeki tüm yenilikler gündeme getirilecek. Ele alınacak birtakım başlıklar ise şöyle: Mobilitenin Dinamikleri, Yeni Teknolojiler: Sanayi 4.0 / Objelerin İnterneti, Akıllı Kentler ve Akıllı Mobilite, Toplu Taşımada Akıllı Araç Tahlilleri, Elektrikli Araç Teknolojileri, Yıkıcı Yenilikler, Ulaşımda Aktiflik ve Paylaşım İktisadı, Karbon Yakalama, Yaratıcı Kentsel Mobilite Tahlilleri, Sürdürülebilir Kentlerin Finanse Edilmesi, Elektrikli Nakliyat, Endüstriyel Tahliller: Yeni Jenerasyon e-Pil / e-Motor, Otonom ve Birleşik Araç Teknolojileri , Kentsel Toplu Taşımada Gelecek Vizyonu, Otomotiv Teknolojilerinin Şekillendirdiği Mobilite ve Sürdürülebilir İş Modelleri için Yaratıcılık / Dijital Dönüşüm. 

 

Solar+Storage NX Fuarı ve NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuarı ve Doruğu, 31 Ağustos – 2 Eylül 2023 tarihleri ortasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir