Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yaza Formda Girmek İçin Bu Önerilere Dikkat Edin!

Yaza Formda Girmek İçin Bu Önerilere Dikkat Edin!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Aslında kimi bilimsel çalışmalara bakıldığında yaz mevsiminde iştahsızlık ve buna bağlı kalori alımının kışa nazaran daha düşük olduğu bildirilse de yaz mevsimi ve vücut algısı epey gündemde olan bir husus olmaktan çıkmıyor. Yaz mevsiminin çağrıştırdığı; hava sıcaklığı, deniz, tatil, yaz meyveleri, dondurma, serinletici içecekler ve yaz için daha birçok anımsatıcı kavram ortaya koyabiliriz.

İlkbahardan başlanarak yaz dönemi için sağlıklı beslenme ve beden tartısı maksatları oluşturulmaya başlanıyor. Beslenme uzmanları dayanağıyla hem sağlıklı beslenmek hem de hedeflenen bir vücut yüküyle yazı karşılamak birinci gayeler ortasında. 

Bu yaz siz de sıhhatinizi ve vücut yükünüzü denetim altına almak isterseniz bu tekliflere bir göz atın!

Yeterince sıvı tüketin!

Yaz sıcaklarında kâfi sıvı alımının yapılmadığı ve daha fazla terleme üzere yollarla bedenin sıvı kaybettiği durumlarda gerçekleşebilen sıvı ve elektrolit kaybı vücut sıhhati için çokça değerlidir. Hem serinlemek hem de sıvı kaybını önlemek gayesiyle düşük kalorili içecekler tercih etmelisiniz. Örneğin; su, maden suyu, şeker içermeyen konut imali limonata yahut meyve suları, şekersiz soğuk çay yahut kahveler(kafein alımına dikkat edilerek) tüketilebilir. 

Kendinizi kısıtlamayın!

Kilo vermek ya da sağlıklı beslenmek emeliyle sevdiğiniz yaz meyveleri ve yiyeceklerinden kendinizi yoksun bırakmayın. Hakikat zamanlama ve porsiyonlama ile hem kendinizi tatmin eder hem de çoka kaçmadığınız için sağlıklı beslenme amacınızı sürdürmeye devam edebilirsiniz. 

Mevsim zerzevat ve meyvelerini tüketin!

Düşük kalorili, vitamin ve mineral deposu olan yaz meyve ve zerzevatları, hem yazın yayılan güneş ışınlarının zararlarından sıhhatinizi korumak hem de vücut yükünüzü yönetmek için diyetinizde kesinlikle yer vermeniz gereken besinlerdendir. Ayrıyeten yaz meyvelerinin çok lezzetli olması porsiyon denetimi yapmanızı unutturmasın.

Düzenli ve kâfi beslenin! 

Kilo vermek hedefiyle kendinizi uzun mühlet aç bırakmayın. Metabolizma suratınızı olumsuz etkileyebilir, kan şekeri istikrarınızı bozabilirsiniz. Hasebiyle yaz mevsiminde de ana ve orta öğünler için vakit ayırın. Öğünlerinizde istikrarlı ve kâfi halde proteinlere, sağlıklı yağlara ve kompleks karbonhidratlara yer verin. 

Ana öğünlerde tabağınızın yarısını salata yahut taze sebzelerle, öteki yarısını da yeteri kadar protein ve tahıllarla doldurun. 

Ara öğünlerde ise, taze meyveler, çiğ kuruyemişler ve az yağlı süt eserleri ile sağlıklı öğünler planlayın. 

Tatlı gereksinimlerinizi taze meyvelerle yahut dondurma üzere sütlü tatlılarla karşılamaya çalışabilirsiniz. 

Yaz sıcaklarını mazeret ederek fizikî aktivitenizi ihmal etmeyin! Unutmayın ki sıhhatinizi korumak ve istenmeyen kilolardan kurtulmak için idman yapmak hayli önemlidir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir