Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Yalnız yaşamak salgın haline geldi! Aile zayıflıyor, yalnızlık güç kazanıyor!

Yalnız yaşamak salgın haline geldi! Aile zayıflıyor, yalnızlık güç kazanıyor!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Son yıllarda dünyanın en büyük salgınının yalnız yaşamak olduğunu ve global ölçekte bireylerin kitleler halinde yalnız yaşadıklarını kaydeden Sosyolog Prof. Dr. Barış Erdoğan, “Yalnızlığın tesirleri çoklukla göz arkası edilen lakin önemli sıhhat riskleri barındıran bir sorun. Araştırmalar, toplumsal izolasyonun ve yalnızlığın, günde 15 sigara içmek kadar ziyanlı hatta bu alışkanlıktan daha ölümcül olabileceğini ortaya koyuyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Barış Erdoğan, yalnız yaşayan bireylerin artışı konusuna değindi.

Yalnız yaşama fenomeni artık yaşlılığa bağlı değil

“Son yıllarda dünyanın en büyük salgını yalnız yaşamak. Global ölçekte bireyler kitleler halinde yalnız yaşıyorlar.” diyen Prof. Dr. Erdoğan, yalnız yaşayan bireylerin sayısındaki artışın toplumsal, ekonomik, teknolojik ve ruhsal bir dizi faktörün birleşimi olarak karşımıza çıktığını ve geçmiş vakitlerde yaşlılığa bağlı olan yalnız yaşama fenomeninin günümüzde daha çok genç ve orta yaş üstüyle ilişkilendiğini lisana getirdi.

Yalnız yaşayanlar ortasında geniş bir demografik çeşitlilik gözlemlendiğini de söz eden Prof. Dr. Barış Erdoğan, “Genç profesyonellerden emekliye ayrılmış yaşlılara kadar farklı yaş kümeleri bu ömür usulünü benimsemekte ya da mecbur kalmakta. Ayrıyeten, yalnız yaşayanlar ortasında bekarlar, boşanmış yahut dul bireyler üzere çeşitli uygar durumlar da görülüyor.” dedi.

Aile zayıflarken yalnızlık güç kazanıyor

Yalnız yaşama trendinin, büyük ölçüde toplumsal ve ekonomik değişimlerle tetiklendiğini kaydeden Prof. Dr. Barış Erdoğan, şöyle devam etti:

“Günümüz kapitalist toplumunda bireyler meslek odaklı hayatları tercih ediyor. Klasik aile yapısının değeri her geçen gün azalırken şahsî özgürlükler öncelik kazanıyor. Erkekler aile sorumluluğunun tümünü sırtlanmak istemiyor. Bayanlar ise ekonomik bağımsızlıklarına kavuşmanın verdiği özgüvenle bu ömür şeklini benimsemiyor. Ayrıyeten eğitim düzeyinin yükselişi bireyleri hem fikri hem de finansal olarak donatıyor. Daha yüksek eğitim düzeyleri çoklukla daha yüksek gelire kavuşmaya imkan tanıyor. Bu da bireylerin kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlıyor. Ayrıyeten, eğitimli bireyler evlenme ve aile kurma baskısına karşı daha fazla direnç gösterme imkanına sahipler. Buna rağmen hayatın nimetlerinden daha fazla faydalanmak istiyorlar. Bu da onları tüketim toplumunun ülkü özneleri yapıyor.”

Pandemi teknoloji bağımlılığını artırdı

COVID-19 pandemisinin, yalnız yaşayan bireyler üzerinde değerli tesirlere sahip olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Barış Erdoğan, “Karantina ve toplumsal izolasyon hem yalnızlığın hem de bağımsız ömrün zorluklarını ve kıymetini ortaya çıkardı. Pandemi birçok kişinin toplumsal dayanak ağlarının değerini daha fazla anlamasına neden oldu. Lakin pandemi birebir vakitte maalesef dijital irtibat araçlarına daha fazla bağımlı hale gelmemize de neden oldu.” dedi.

Yalnızlık bir halk sıhhati sorunu

Sosyal etkileşimlerin az olmasının bugün birçok hastalığa neden olduğunu belirten Prof. Dr. Barış Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yalnızlığın tesirleri çoklukla göz gerisi edilen fakat önemli sıhhat riskleri barındıran bir sorun. Araştırmalar, toplumsal izolasyonun ve yalnızlığın, günde 15 sigara içmek kadar ziyanlı hatta bu alışkanlıktan daha ölümcül olabileceğini ortaya koyuyor.

Yalnız yaşayanlar felç, demans ve depresyon üzere sıhhat sıkıntılarıyla daha çok karşılaşıyor

Yalnızlık çok kilolu olmaktan daha ölümcül. Araştırmalar yalnız bireylerin zihinsel ve kronik hastalıklara daha fazla maruz kalma riskinde olduklarını gösteriyor. Toplumsal ilgilerden izole bir halde yaşayanlar felç, anksiyete, demans ve depresyon üzere sıhhat problemleriyle daha yüksek oranda karşılaşıyorlar. Bu çeşit bulgular yalnızlığın toplum sıhhati açısından kıymetli bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bireylerin sağlıklı ömür süreçlerini desteklemek için toplumsal bağların güçlendirilmesi hayati bir kıymete sahip.”

Hiçbir zoom teması gerçek bir müsabakanın yerine tutamaz

Teknolojinin yalnız yaşayanların karşılaştığı zorluklarla başa çıkmada değerli bir rol oynadığını da kaydeden Prof. Dr. Barış Erdoğan, “Günümüzde yaygınlık kazanan toplumsal medya platformları, görüntü konferans uygulamaları ve çevrimiçi topluluklar insanların dünyanın dört bir yanındaki arkadaşları ve aileleriyle ilişki kurmasını sağlayarak yalnızlık hissini kısmi olarak azaltabilir. Lakin toplumsal bir varlık olarak gerçek hayattaki münasebetlerle doyum sağlıyoruz. Duruşumuz, dokunuşumuz, kokumuz ve farkına varmadan yaydığımız ve aldığımız onlarca sinyal ve izlenimle gerçek hayatın ve münasebetlerin doyumuna varıyoruz. Hiçbir zoom irtibatı gerçek bir müsabakanın yerine tutamaz.” diyerek kelamlarını tamamladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir