Vücudunuzdaki dost bakterileri arttırmanın 4 yolu

Bağırsaklarınızdaki faydalı bakterilerin sayısını artırmak elinizde!

Dikkat! Güçlü bir bağışıklık sisteminin yolu onlardan geçiyor!

VÜCUDUNUZDAKİ DOST BAKTERİLERİ ARTIRMANIN 4 YOLU!

 

Sonbahar ve kış aylarında kapalı ve kalabalık yerlerde virüslerin bulaş riski çok daha  yüksek olduğundan, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek her zamankinden fazla ehemmiyet taşıyor. Bağışıklık sistemimizin oluşumunda bağırsaklarımızın kilit rol oynadığını vurgulayan Acıbadem Kozyatağı Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Batmacı, “Enfeksiyonlardan korunmamızda bedenimizdeki dost bakterilerin büyük ehemmiyeti vardır. Dost bakteriler (yararlı bakteriler) ziyanlı bakterilerin (düşman/patojen) çoğalmasını engelleyerek bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bu mikroorganizmalar sayıca en çok bağırsaklardadır. Yetişkin bir insanın bağırsaklarında yaklaşık 100 trilyon bakteri (yaklaşık 1,5 kg) vardır. Bağırsaklarımızda yer alan dost bakterilerin sayısı ne kadar fazla olursa bağışıklık sistemimiz de o kadar güçlü olur” diyor. Günlük hayatta alacağımız kimi tedbirlerle dost bakterilerin sayısını artırıp, ziyanlı bakterilerin sayısını azaltmanın ve hastalıklardan korunmanın mümkün olabildiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Batmacı, bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri artırmanın 4 tesirli yolunu anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

 

 

1. Sağlıklı ve istikrarlı beslenin

 

Yapılan bilimsel çalışmalar; sağlıklı ve istikrarlı beslenmenin, bağırsak sıhhatiyle direkt bağlı olduğunu kanıtlıyor. Esirgeyici ve katkı hususu içermeyen besinler tüketmek, her gün gereğince su içmek, fast food tüketiminden kaçınmak, lifli besinleri tercih etmek ve beslenmede çeşitliliğe değer vermek bağırsak sıhhatimizin hasebiyle bağışıklığımızın güçlü olmasında büyük kıymet taşıyor. Dr. Meltem Batmacı “Organik, mevsim zerzevat ve meyveleri tercih edilmeli, bebekler birinci 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Rafine şeker ve doymuş yağlardan uzak durulmalıdır” diyor. 

 

2. Probiyotik ve prebiyotik besinler tüketin!

 

Bağırsaklarımızda yaşayan, sıhhat için faydalı (dost) bakteriler olan probiyotikler; ziyanlı bakterilerin bağırsak duvarından dokulara sızmasına pürüz oluyor. Ziyanlı bakterilerin çoğalmasını engelleyerek, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Prebiyotikler ise; probiyotik bakteriler için besin ve güç kaynağı olurken, probiyotiklerin çoğalmasını ve büyümesini sağlıyor. Probiyotik ve prebiyotik içeren besinler tüketilmesini öneren Dr. Meltem Batmacı “Tarhana, yoğurt, kefir, ayran, turşu (özellikle lahana), sirke, şalgam, tereyağ ve sarımsak probiyotikten varlıklı besinlerden birkaçıdır. Sarımsak, soğan, elma, muz, hurma, kuru incir, tahıllar ve kurubaklagiller, keçi sütü, kuruyemiş, pırasa ve enginar da prebiyotikten varlıklı besinler ortasında yer almaktadır” diyor. 

 

3. Gereksiz antibiyotik ve sık ağrı kesici kullanmayın!

 

Ülkemizde en sık yapılan yanlışlardan biri, soğuk algınlığı ve ishal başta olmak üzere, tedavisinde antibiyotiğin yerinin olmadığı hastalıklarda da antibiyotik kullanılması oluyor. Dr. Meltem Batmacı, gereksiz antibiyotik kullanımından kesinlikle kaçınılması gerektiğini vurgulayarak, bilinçsiz ve rastgele antibiyotik kullanmanın bedene yarar yerine ziyan verdiğini, bağırsak sıhhatini da son derece olumsuz etkilediğini söylüyor. Dr. Meltem Batmacı, bilhassa doğumdan sonraki 0-18. aylar ortası fazla antibiyotik kullanımının bağırsak florasını kalıcı olarak değiştirebildiği ihtarında bulunuyor. Sık ağrı kesici kullanımı da mide ve bağırsaklara çok büyük ziyan verdiğinden mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor. 

 

4. Gerilimi denetim etmeyi öğrenin!

 

Stres kararında olduğunda kişiyi tetikte tutmak ve tehlikelerden korumak ismine gerekli olsa da aşırısı ruh sıhhatini olduğu kadar fizikî sıhhati da önemli biçimde tehdit ediyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Batmacı, yapılan bilimsel çalışmaların; çok gerilimin mide ve bağırsak sistemini de direkt etkilediğini belirterek, gerekirse gerilim idaresi konusunda bir uzmandan dayanak almakta yarar olacağını söylüyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*