Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Veri Bilimi ve İstatistikte Yapay Zekâ Kongresi Ankara’da Yapılıyor

Veri Bilimi ve İstatistikte Yapay Zekâ Kongresi Ankara’da Yapılıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

“Uluslararası Bilgi Bilimi ve İstatistik Kongresi IDSSC 2024”, 15-18 Ekim 2024 tarihleri ortasında Sheraton Ankara Hotel & Convention Center’da gerçekleşecek.

Yapay zekâ çağının en şimdiki konsepti olarak kongrenin ana temasını oluşturacak. Data bilimciler, istatistikçiler, yapay zeka geliştiricileri ve data tahlili ile ilgili her alandan profesyoneller, bu eşsiz buluşma noktasında bir ortaya gelecekler.

Kongrede mühendislikten sanata, iktisattan sosyolojiye kadar geniş bir yelpazede bahisler ele alınacak. Bilgi idaresi, makine tahsili, bilgi analitiği üzere pek çok alandaki yenilikler ve zorluklar tartışılacak. Ayrıyeten, ferdî bilgilerin kullanımı ve sıkıntıları, dataların yönetişimi ve kapalılık üzere uygulamalara da odaklanılacak.

Kongre kapsamında açılış konuşmaları, akademik ve teknik oturumlar, panel oturumları, vaka/atölye çalışmaları, çalıştaylar ve eğitimler ile stantlar yer alacak. Bu aktiflik, başlangıç düzeyinden tecrübeli profesyonellere kadar herkes için eksiksiz bir ağ kurma ve öğrenme fırsatı sunacak. 

Kongre ile açıklama yapan Türk İstatistik Derneği ( TİD) Yönetim Kurulu Lideri Prof. Dr. Turhan Menteş, ; “Veri bilimi ve istatistik alanında kıymetli bir buluşma noktası olan Milletlerarası Bilgi Bilimi ve İstatistik Kongresi’ni gerçekleştiriyoruz. Bu kongre, bilgi bilimcilerden istatistikçilere, yapay zeka geliştiricilerinden bilgi analisti olan herkese kadar geniş bir yelpazede uzmanları bir ortaya getiren eşsiz bir etkinliktir.” Dedi. 

Yapay Zeka Startup Şirketleri Melek Yatırımcılarla Bir Ortaya Gelecek

Kongrenin ana temasının, çağımızın en aktüel konseptlerinden biri olan yapay zekâ olduğunu belirten Turhan Menteş , yapay zekânın günümüzde teknolojinin ve sanayinin en değerli alanlarından biri haline geldiğini söz etti. Menteş, “Bu kongre, yapay zekâ alanında çalışan startup şirketlerini ve melek yatırımcıları bir ortaya getirerek, yenilikçi fikirlerin ve işbirliklerinin doğmasına imkan sağlayacak.” formunda konuştu.

Geleceğin teknolojilerini şekillendiren yapay zekanın, data bilimi ve istatistik alanlarında büyük bir ihtilal yarattığına dikkat çeken TİD Genel Lider Yardımcısı Yardımcısı Prof. Dr. Çağdaş Hakan Aladağ ise  “Bu kongre,  özellikle yapay zeka ve  bu alanlardaki yenilikleri ve zorlukları tartışmak için kusursuz bir platform sunmaktadır. Ayrıyeten, bu aktiflikte startup şirketlerinin ve melek yatırımcıların bir ortaya gelmesi, yeni işbirlikleri ve yatırım fırsatlarının doğmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede, teknoloji alanında değerli adımlar atacak girişimcilere dayanak sağlanacak ve bölümümüzün daha da büyümesi ve gelişmesi için sağlam bir temel oluşturulacaktır. Sonuç olarak, IDSSC 2024’ün yapay zekâ alanında kıymetli bir buluşma noktası olacağına inanıyor ve bu kongrede yeni işbirliklerinin ve fikir alışverişlerinin doğmasını diliyorum” Dedi.  Prof. Hakan Aladağ,  Kongre’ye Hacettepe İstatistik ve Bilgi Bilimi Topluluğu’nun da takviye vereceğini açıkladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir