Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. uzuv kaybı yaşayan Depremzede çocuklara ücretsiz robot eller sağlanmaya başladı

uzuv kaybı yaşayan Depremzede çocuklara ücretsiz robot eller sağlanmaya başladı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Deprem felaketinden etkilenen çocukların gereksinimlerini önceliklendiren Robotel Derneği, 3D yazıcılarla bireye özel ölçü ve niteliklerde üretilmiş Robotellerle, el ve parmak kaybı yaşayan çocuklara moral takviye sağlıyor. Sarsıntıdan 103 saat sonra enkaz altından çıkarılan ve uzuv kaybı bulunan bir çocuk için kolay kavrama hareketi yapabilen moral dayanak aparatı Robotel üretildi ve kendisine fiyatsız olarak ulaştırıldı, bir öbür çocuğun Roboteli de hazır durumda. Bir başka gereksinim sahibi için de son evreye gelindi. Gereksinim sahipleri Robotel Derneği’nin web sitesi, toplumsal medya hesapları ve +90 536 035 2371 numaralı telefon çizgisi üzerinden müracaatta bulunabiliyorlar.

Başta çocuklar olmak üzere el ve parmak kaybı yahut deformasyonu olan bireyler için 3D yazıcılarla bireye özel ölçü ve niteliklerde üretilip, muhtaçlık sahiplerine fiyatsız temin edilen Robotellerle bugüne dek 450’nin üzerinde çocuğun hayatına dokunan Robotel Derneği, zelzele felaketinden etkilenen çocukları önceliklendiriyor.

Derneğin, zelzeleden etkilenen bölgelerde muhtaçlık belirlemek emeliyle sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve hekimlerle temaslar gerçekleştirdiğini belirten Robotel Derneği İdare Şurası Lideri Serdar Okumuş, “Roboteller protez ya da protez yerine geçen tıbbi aygıt değil, kolay kavrama süreci yapabilen moral dayanak aparatlarıdır. Bunları kullanmak için başvuranın bilek ve/veya dirsek eklemi olması, tüm tıbbi müdahalelerin tamamlanmış ve yaraların büsbütün düzgünleşmiş olması gerekli. Yaralar kapanmadan ölçü almak ve deneme yapmak mümkün olmuyor. Sarsıntı felaketinde uzuv kaybı yaşayan minik bir kız kardeşimize Robotelini ulaştırdık, bir oburu için istediği dizaynla Robotelini hazırladık ve bize müracaatta bulunan bir genç kız kardeşimiz için son evreye geldik” dedi.

İlk Robotel Enkazdan 103’üncü Saatte Kurtarılan Kız Çocuğuna

Robotel Derneği’nin, bugüne dek 450’den fazla çocuk için, onların büyümeleri paralelinde gelişen muhtaçlıkları doğrultusunda 1500’den fazla Robotel ürettiğini ve travma nedeniyle uzuv kaybına uğrayan şahıslara de yardım eli uzattığını tabir eden Serdar Okumuş, “Yaraların güzelleşmesiyle birlikte derneğimize müracaatların da artmasını ön görüyoruz. Zelzelede 103 saat sonra enkaz altından kurtarılan minik bir kız kardeşimize Robotelini ulaştırdık. Robotellerimiz, açık kaynak kodlu tasarım modelleri ve 3D yazıcılarda düşük maliyetle üretildiği için, çocuğun gelişimine uygun olarak her büyüme evresinde yenileniyor. Kendisinin bedensel büyümesi doğrultusunda yeni Robotel üretimi için takibimiz sürüyor” halinde konuştu.

Adıyaman’lı Depremzede Kız Çocuğu, Pembe Prenses Eli İstedi

Robotellerin, çocukların tuttukları kadroların, beğendikleri harika kahramanların ya da masal karakterlerinin renkleri üzere eğlenceli dizaynlarla moral ve özgüven takviyesi ile toplumsallaşma imkanı da sunduğunu söyleyen Serdar Okumuş, “Bize müracaatta bulunan bir öteki kız kardeşimiz de bizden pembe bir prenses eli istedi. Ölçüleri aldık ve açık kaynak kodlu modellerden birini kullanarak tasarımı hazırladık. 3D yazıcı ile baskı ve montaj evreleri da tamamlanmak üzere. Kızımızın istediği pembe prenses elini bir hafta içerisinde kendisine ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Robotel Derneği İdare Konseyi Lideri Serdar Okumuş kelamlarını şöyle sürdürdü, “Bir öteki müracaat da Trabzon’da yaşayan bir genç kız kardeşimiz için yapıldı. Onun Roboteli için de son kademeye geldik. Genç kız kardeşimiz saz çaldığı için, ona farklı bir tasarım yapıldı. Robotellerin moral dayanak aparatı olarak yararı da tam olarak bu. Çocuklarımız, gençlerimiz kolay kavrama hareketi yapabiliyor, bardağını tutabiliyor, bisiklete binebiliyor ya da saz çalabiliyorlar. Bu vesile ile, muhtaçlık sahiplerine müracaat davetimizi yineliyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir