Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uzmanlar uyarıyor! ‘Saman nezlesi’ olarak da bilinen mevsimsel alerjik rinit zamanı!

Uzmanlar uyarıyor! ‘Saman nezlesi’ olarak da bilinen mevsimsel alerjik rinit zamanı!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Polen vakitleri ağaçlar için mart-nisan, çayır polenleri için nisan-haziran ayları, ot polenleri için ise ağustos ve eylül ayları olarak biliniyor.

Alerjinin tedavisinin öncelikle alerjenleri belirleyip bunlardan kaçınmayı içerdiğini vurgulayan KBB Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “Alerji tedavi edilmezse, ilerleyen durumlarda birtakım hastalarda alerjik polipler oluşabiliyor. Bu polipler, ekseriyetle cerrahi müdahale gerektiren şişliklerdir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, alerjiler hakkında bilgi vererek, tedavisi konusunda da değerlendirmede bulundu.

Alerji bedenin bir unsurun varlığına çok reaksiyon vermesi…

Alerjinin, bedenin bir unsurun varlığına çok yahut farklı bir halde reaksiyon vermesi olduğunu lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “Bu reaksiyon, immunglobulin ismi verilen bir bileşenin fazlalığından kaynaklanıyor. Alerjik tepkiler, çoklukla burun akıntısı, cilt sorunları, teneffüs zahmetleri yahut sindirim sıkıntıları üzere çeşitli organları etkileyebiliyor. Örneğin, gluten alerjisi olanlar, bağırsaklarını etkileyen alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirler.” dedi.

Alerji ne yapıyor?

Alerjik husus bedene girdiğinde bağışıklık sisteminin kazara zararsız hususlara karşı reaksiyon verdiğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “Bu reaksiyon ekseriyetle burun mukozasında şişme, ödem ve burun tıkanıklığına yol açar. Sonuç olarak, burun akıntısı ve sık hapşırma üzere semptomlar ortaya çıkar. Bu belirtiler çoklukla alerjiye bağlıdır ve rahatsızlık verir.” diye anlattı.

Evdeki halılar yahut yatak gruplarındaki toz akarları alerjiye neden olabiliyor

Tedavi konusunda da bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, şunları lisana getirdi:

 “Alerjinin tedavisi öncelikle alerjenleri belirleyip bunlardan kaçınmayı içerir. Örneğin, kediniz varsa ve hapşırıyorsanız, kediye alerjiniz olabilir, bu yüzden kediyi uzaklaştırmak kıymetlidir. Ayrıyeten, meskendeki halılar yahut yatak kadrolarındaki toz akarları da alerjiye neden olabilir.

Mevsimsel alerjilerde, polenler üzere dış faktörlerin tesiri var

Mevsimsel alerjilerde, polenler üzere dış faktörlerin tesiri vardır ve bu durumda hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntı üzere semptomlar görülür. Bu duruma mevsimsel alerjik rinit denir. Tedaviye gelince, beden histamin salgılayarak reaksiyon verir. Antihistaminikler histaminin tesirini azaltarak semptomları hafifletir. Kortizon ise immün sistemi baskılayarak çok tepkileri pürüzler. Lakin, uzun periyodik kullanımında yan tesirleri olabileceği için kortizon çoklukla burun spreyi formunda kullanılır. Bu tedaviler semptomları azaltır lakin alerjiyi büsbütün güzelleştirmez.” 

Tedavi edilmezse ne olur?

Alerji tedavi edilmezse, ilerleyen durumlarda kimi hastalarda alerjik polipler oluşabildiğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “Bu polipler, ekseriyetle cerrahi müdahale gerektiren şişliklerdir. Ayrıyeten, ödem nedeniyle sinüs tıkanıklığı olabilir ve bu da alerjiye bağlı sinüzitlere yol açabilir. Tedavinin ehemmiyeti, bu cins komplikasyonların önlenmesinde ve sağlıklı bir ömür sürdürmede yatmaktadır.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir