Uzmanından uyarı! Kan sulandırıcı ilaçlar hekim kontrolünde kullanılmalı

 
Uzmanından uyarı!

Kan sulandırıcı ilaçlar tabip denetiminde kullanılmalı

Vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak pıhtı oluşumuna eğilim artabileceğini tabir eden uzmanlar, oluşan pıhtıların yerinden koparak kalp, beyin, böbrek üzere hayati ehemmiyet taşıyan organlara giden damarları tıkayarak kalp krizi, inme (felç) üzere önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğini söylüyor. Tıbbi Farmakoloji uzmanı Prof. Dr. Güner Ulak, “Kan sulandırıcı ilaçlar pıhtılaşma sistemini çeşitli düzenekler ile bozduklarından en önemli yan etkisi kanamadır.”

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Kolundan Prof. Dr. Güner Ulak, kan sulandırıcı ilaçlar ve kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Güner Ulak, bedende çeşitli nedenlere bağlı olarak pıhtı oluşumuna eğilim artabileceğini söz ederek, oluşan pıhtıların yerinden koparak kalp, beyin, böbrek üzere hayati değer taşıyan organlara giden damarları tıkayarak kalp krizi, inme (felç) üzere önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğini kaydetti.

Kanamanın durmasını da zorlaştırıyor

Kan sulandırıcı ilaçların tabip denetimi olmadan kullanılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Güner Ulak, şöyle devam etti:

“Kan sulandırıcı ilaçlar kalp frizi, felç, periferik arter hastalığı, akciğer embolisi, derin ven trombozu, göz arteri tıkanıklığı, kalıcı kateter tıkanıklığı üzere bedende pıhtı oluşturan hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Bu ilaçlar pıhtılaşma sistemini çeşitli düzenekler ile bozduklarından en önemli yan etkisi kanamadır. Kanın pıhtılaşma yeteneğini azalttıkları için kanamayı kolaylaştırır yahut kanamanın durmasını zorlaştırır.”

Osteoporoza neden olabiliyor

Antikoagülan (kan inceltici) ilaçların pıhtılaşma faktörlerinin tesirini azaltarak, yeni pıhtı oluşmasını ve oluşan pıhtının büyümesini önleyen ilaçlar olduğunu da anlatan Prof. Dr. Güner Ulak, doğal bir antikoagülan olan heparinin günde bir ya da iki sefer, cilt altı enjeksiyon yoluyla kullanıldığını, en kıymetli yan tesirinin de kanama olduğunu söyledi.

Bu riskin, hastanın ihtimamla seçilmesi, dozun dikkatli olarak denetim edilmesi ve yakından izlenmesi ile azalacağını lisana getiren Prof. Dr. Güner Ulak, yaşlı bayanlar ve böbrek yetmezliği olan hastaların kanamaya daha yatkın olduğunu, hayvansal kaynaklı olduğundan alerjisi olan hastada dikkatle kullanılması gerektiğini, saç dökülmesini artırabileceğini, uzun periyodik heparin tedavisinin osteoporoza neden olabileceğini anlattı.

Gebelikte kullanılmamalı

Kumarin kümesi antikoagülanların karaciğerde yapılan pıhtılaşma faktörlerinin sentezini bozarak tesir gösterdiğini, oral alınabildiği ve daha ucuz olduğu için de daha fazla kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Güner Ulak, gebelikte kullanılmaması gerektiğini lisana getirdi.

Oral kullanılan direkt faktör XA inhibitörleri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Güner Ulak, sabit dozda kullanıldıklarını, izlenmelerine gerek olmadığını, tesirlerinin çabuk başladığını ve yarılanma ömürlerinin kısa olduğunu belirtti.

Damar yolu ya da doku içine kullanılan kan sulandırıcılar hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Güner Ulak, etkisinin çabuk başlayıp süratle sona erdiğini de söyledi.

Pıhtı eriticilerin de bedende resen kanamaya neden olabildiklerinden yalnızca hayati tehlike varsa kullanılması gerektiğini söz eden Prof. Dr. Güner Ulak, asetilsalisilik asitlerin ise (Aspirin, Ecopirin) ağrı kesici ilaçlar olduğunu, en kıymetli yan tesirinin de sindirim sisteminde görüldüğünü kaydetti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*