Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uzmanı uyarıyor! Pasif agresif kişilik özelliği ilişkileri tehdit ediyor!

Uzmanı uyarıyor! Pasif agresif kişilik özelliği ilişkileri tehdit ediyor!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Pasif agresif kişilik özelliği olan bireylerin etrafıyla ve hatta yakınlarıyla dahi uzun soluklu ve sağlıklı ilgi sürdürebilmelerinin güç olduğunu da kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Abartılı alınganlık, aralı davranma, somurtkanlık, hazır ve bitmek bilmeyen mazeretler, şuurlu yanlışlar yapma, değişime direnç, yakın ve samimi münasebetlerden kaçınma bu bireylerde sıklıkla gözlemlenen öteki davranış örüntüleridir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, pasif agresif kişilik bozukluğuna ait değerlendirmede bulundu. 

Pasif agresif kişilik bozukluğu nedir?

Pasif-agresif davranışlar sergileyen şahısların kendilerini inançlı biçimde söz edemediklerini, isteklerini, olumsuz hislerini, kanılarını konuşmak, paylaşmak yerine sessiz kalmayı, dolaylı ya da imalı formda söz etmeyi tercih ettiklerini kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Karşısındaki bireyle yüzleşmekten kaçınan pasif agresif bireyler suçlanma korkusu, yetersizlik üzere hislerle boğuşurken öne çıkmak ve sorumluluk almak istemiyorlar.” dedi.

Pasif ancak sessiz saldırganlar! 

Bu bireylerin iç dünyasında yaşadığı agresif his ve niyetin dışa yansımasının pasif ve sessiz saldırganlık formunda olduğunu lisana getiren Dr. Erman Şentürk, şöyle devam etti:

“Bu sessizliğin sonucu olarak kişinin düş kırıklığı, hüzün, kızgınlık, sonluluk, tahammülsüzlük üzere hisleri katlayarak artmakta ve karşı tarafa direkt ya da dolaylı olarak yansımaktadır. Bu vakitle ilgilerde bir duygusal istismar biçimine dönüşebilir. Pasif agresif kişilik özelliği olan bireyler, karşısındakinin kızgınlığını görmezden gelirken sorumluluk almaktan kaçınma, daha çok karşı tarafı suçlama, sorumlu tutma eğilimindelerdir. Bağlantının bozulması derdini taşımazlar. 

Abartılı alınganlık gösterirler

Bu nedenle pasif agresif kişilik özelliği olan bireylerin etrafıyla ve hatta yakınlarıyla dahi uzun soluklu ve sağlıklı alaka sürdürebilmeleri güçtür. Abartılı alınganlık, aralıklı davranma, somurtkanlık, takdir görmeme hissi, daima mağdur olma kanısı, empati kurmakta ve oburlarının kanılarını anlamakta zorlanma, hazır ve bitmek bilmeyen mazeretler, şuurlu yanlışlar yapma, değişime direnç, yakın ve samimi ilgilerden kaçınma bu bireylerde sıklıkla gözlemlenen öteki davranış örüntüleridir.

Pasif agresiflik neden kaynaklanıyor?

Pasif agresiflikte çocukluk periyodunda ebeveynlerin, çocuğun hislerini ve niyetlerini tabir etmelerine müsaade vermemeleri, baskıcı ve çok denetimci olmalarının kıymetli bir etken olduğunu anlatan Dr. Erman Şentürk, şu bilgileri de verdi:

“Aşağılanma, cezalandırma bir süre sonra pasif bir direnişe sebebiyet verebilir. Dış dünya ile itimat bağını gereğince kuramayan bireyde yetişkinliğe geçiş periyodunda onaylanma, yeterlilik ve takdir görme üzere muhtaçlıklar ön plana çıkmaktadır. Bu gereksinimlerin şüphecilik ve kontrolcülük ekseninde yönetilmesi kişinin pasif-agresif davranmasına sebep olmaktadır.”

Pasif agresiflik tedavisi nasıl yapılır?

Dr. Erman Şentürk, pasif agresif kişilik bozukluğunun tedavisinde öncelikli olarak psikoterapi önerildiğini söz ederek, “Psikoterapide, kişinin hislerini ve fikirlerini sağlıklı bir halde söz etmeyi öğrenmesi hedeflenir. Ayrıyeten, kişinin çocukluk devrinde yaşadığı olumsuz tecrübeleri ve bunlarla başa çıkma yollarını da ele almak gerekir. Bilişsel davranışçı terapi, şema terapi ve psikodinamik terapi formüllerinin daha yararlı olduğu biliniyor.” formunda kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir