Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uzmandan “Elektronik sigarayla nikotin bağımlılığı artıyor” uyarısı

Uzmandan “Elektronik sigarayla nikotin bağımlılığı artıyor” uyarısı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Sigaraya alternatif olarak kullanımı yaygınlaşan elektronik sigaranın nikotin bağımlılığını ortadan kaldırmadığı üzere bağımlılığı destekleyen bir eser olduğuna dikkat çeken İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Dilek Toprak, elektronik sigara kullanımıyla bir arada nikotin bağımlılığının arttığını söyledi. Elektronik sigara ile her nefeste 0-36 mg/mL ortasında nikotin alındığını belirten Prof. Dr. Dilek Toprak, böylelikle 30 puf çekildiğinde bir sigaradan alınan ölçü kadar nikotin alındığını söyledi.

İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Dilek Toprak, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü hasebiyle yaptığı açıklamada, yaygınlığı son devirlerde artan elektronik sigara kullanımına ve sakıncalarına dikkat çekti.

Elektronik sigarayla nikotin bağımlılığı arttı

Elektronik sigaranın Dünya Sıhhat Örgütü ve Sıhhat Bakanlığı’nca önerilmeyen, ziyanlı olarak bildirilen bir eser olmasına karşın kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten Prof. Dr. Dilek Toprak, “Elektronik sigara nikotin bağımlılığını ortadan kaldırmadığı üzere, bağımlılığı destekleyen bir eserdir. Sigaraya alternatif olarak pazarlanmaya çalışılan elektronik sigarayla birlikte nikotin bağımlılığı tekrar artmıştır” ikazında bulundu.

Elektronik sigara ile de nikotin alınıyor

Son yıllarda giderek yaygınlaşan elektronik sigara ile her nefeste 0-36 mg/mL ortasında nikotin alındığını belirten Prof. Dr. Dilek Toprak, böylelikle 30 puf çekildiğinde bir sigaradan alınan ölçü kadar nikotin alındığını söyledi. Bu nedenle elektronik sigaranın, sigara üzere nikotin alınmasına neden olduğunu söz eden Prof. Dr. Dilek Toprak, “Elektronik sigaranın kartuşunun içindeki sıvıda ayrıyeten propilen glikol, etanol, nitrozamin, tütün çiçeği, nane, kahve, çikolata, meyve aromaları üzere tat ve koku içeren farklı kimyasallar ile cazip hale getirilerek kullanımı artırılmaya çalışılıyor” dedi.

Sigara kullananların yarısı sigara nedeniyle ölüyor

Sigara kullananların yarısının sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Dilek Toprak, “2030 yılında dünyada 8 milyon, Türkiye’de 240 bin sigaraya bağlı mevt beklenmektedir” dedi.

Sigara bağımlılığı, tedavisi mümkün bir hastalık

Sigara bağımlılığının tedavi gerektiren, nükslerle seyredebilen, mortalitesi yüksek, kronik ve salgın bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Dilek Toprak, sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu söyledi. Prof. Dr. Toprak, “Sigaranın bıraktırılması, en az sigaranın neden olduğu hastalıkları tedavi etmek kadar, hatta daha fazla değerlidir. Tedavide hedef uzun erimde sigara kullanımın bırakılmasıdır. Sigara alışkanlığından vazgeçmek için her şeyden evvel kişinin sigarayı bırakma konusunda istekli olması gerekir. Her hastaya faal tedavilerin varlığı anlatılmalı ve tedavi önerilmelidir. Tek tek, küme ya da telefon görüşmeleri tedavi aktifliğini artırır” diye konuştu.

Tedavide iki prosedür uygulanıyor

Sigara bırakmada kullanılan, bilimsel olarak aktifliği kanıtlanmış formüllerin iki ana başlıkta toplandığını kaydeden Prof. Dr. Dilek Toprak, bunların davranışsal tedavi ve ilaç tedavisi (Vareniklin, Bupropiyon, Nikotin replasman tedavisi) olduğunu söyledi.

Sigara içmede davranış da bağımlılık sebebi!

Prof. Dr. Dilek Toprak, sigara bağımlılığının tek nedeninin elektronik sigara olmadığını söyledi. Sigara bağımlılığında yalnızca nikotin değil, sigara içme sırasında yapılan davranışların da (örneğin parmaklar ortasında tutma, sigarayı ağza ve kül tablasına götürme) bağımlılık sebeplerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Toprak, bağımlılık tedavisinde bu davranışın da düzeltilmesinin hedeflendiğini, elektronik sigara nikotin içermesinin yanında bu davranışları değiştirmediği için sigara bırakmada yardımcı bir yol olarak kabul edilemeyeceğini belirtti.

Bilim dışı sistemlerden uzak durulmalı

Bunların dışında olan her türlü sistemin bilimsel olarak kanıtlanmamış olduğunu belirten Prof. Dr. Dilek Toprak, “Kişilerin kulaktan dolma tekliflerle bu prosedürleri denememeleri gerekir.  Bilhassa internetten ne olduğu bilinmeyen bitki ve macun üzere teklifler son derece tehlikeli olabilmektedir” ihtarında bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir