Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uzm. Dr. Pınar Sarıyıldız’dan bağırsak sendromuna dair önemli bilgiler

Uzm. Dr. Pınar Sarıyıldız’dan bağırsak sendromuna dair önemli bilgiler

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

İBS, yani Hassas Bağırsak Sendromu dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve/veya kabızlık üzere semptomlarla karakterize edilen bir durumdur. Bugüne kadar uygulanan tedavi yaklaşımları semptomatik rahatlama yaratan ilaçlar, beslenmenin düzenlenmesi ve ruhsal takviye tedaviyi içermekte idi. İBS nedenleri konusunda yapılan çalışmalar sonucunda bu hastalığa sahip birtakım olayların SİBO olduğu gözlendi.

SIBO-İnce bağırsakta çok bakteri üremesi ile karakterize bir durumdur ve benzeri semptomlara neden olabilir. Araştırmalar, İBS hastalarının değerli bir yüzdesinin aslında SİBO’danmuzdarip olduğunu ve bu durumun İBS semptomlarının şiddetini ve sıklığını artırabileceğini ortaya koydu. 

Bireyselleştirilmiş yaklaşımlar ile SİBO’nun tanısı ve tedavisi, İBS semptomlarını hafifletmede kritik bir rol oynayabilir. Antibiyotikler, probiyotikler ve diyet değişiklikleri üzere formüller, SİBO’yu maksat alarak İBS idaresinde yeni ve daha tesirli stratejiler sunar.

Uzm. Dr. Pınar Sarıyıldız 
İç Hastalıkları Uzmanı
Fonksiyonel Tıp Hekimi

Hakkında: 1996 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ‘nden mezun olan Pınar Sarıyıldız birebir fakültenin İç Hastalıkları Anabilim kolundan 2001 yılında uzmanlığını aldı. 28 yıllık mesleksel mesleği olan Pınar Sarıyıldız 2019 yılından itibaren İşlevsel Tıp hekimliği, 2020 yılından itibaren Ozon terapisti olarak da çalışmaktadır. Aralık 2022’den beri özel muayenehanesinde vazife yapmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir