Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su ürünleri yetiştiricilik sektörüne yeni bir tür kazandırıldı

Üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su ürünleri yetiştiricilik sektörüne yeni bir tür kazandırıldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

EÜ Su Ürünleri Fakültesi ile Ege Depa Su Eserleri firması üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su eserleri yetiştiricilik dalına yeni bir çeşit kazandırma yolunda bir unsur daha imza attı.

Ege Üniversitesinin, üniversite-sanayi iş birliğini geliştirme stratejisi kapsamında, Su Ürünleri Fakültesi ve Ege Teknopark çatısı altında ticari faaliyetlerini sürdüren Ar-Ge odaklı Ege Depa Su Eserleri firması arasında başlayan iş birliği birinci meyvesini verdi. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon danışmanlığında yürütülen çalışmalarda Akdeniz ticari denizhıyarı (deniz patlıcanı) (Holothuria tubulosa ve Holothuria poli) tiplerinin yumurtadan ticari boya kadar birinci pilot ölçekli yetiştiriciliği fakültenin İzmir Urla’daki yerleşkesinde yer alan kuluçkahane ve büyütme tesislerinde gerçekleştirildi. 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite-sanayi iş birliklerimize her geçen gün yenisini eklemeye, akademik birikimimizi kesimle buluşturmaya devam ediyoruz. Ticari kıymeti yüksek olan denizhıyarı üretiminde değerli bir projeye imza atan Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon hocamızı ve takımını tebrik ediyorum” dedi.

“Ülkemiz iktisadına katkı sağlamayı hedefliyoruz”

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, “Önemli bir ihraç bedeline sahip olan denizhıyarının doğal stoklarının artan av baskısı altında azalmasına karşı ticari yetiştiricilik yoluyla hem doğal stokların korunması ve yine zenginleştirilmesi hem de ihracatı yapılan su eserleri yetiştiricilik çeşitlerine bir yenisinin daha kazandırılması motivasyonu ile başlayan çalışmalarımız, ticari boya kadar olan tüm yetiştiricilik protokolünün Türkiye’de birinci kere oluşturulması ile devam ediyor. Fakültemiz, ülkemizde, Akdeniz ticari denizhıyarı tiplerinin yetiştiriciliğine yönelik bilimsel öncü çalışmalarını 2007 yılından bu yana sürdürüyor. Su Eserleri Fakültemizin bilgi birikiminin su eserleri yetiştiriciliği bölümüne aktararak, ülkemiz iktisadına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Fakültemiz bünyesinde yürütülen çalışmalardan birisini de Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon hocacımız ve doktora öğrencilerinden oluşan bilim grubu gerçekleştiriyor.  Birinci meyvelerini veren çalışmamız, Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa ve Kuzey Afrika ülkeleri araştırma kurumları ve özel kesim tarafından da ilgi ve merakla takip ediliyor. Bu projemizin, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler ve yeni su eserleri cinsleri üreten dünya ülkeleri ortasında üniversitemizi ve ülkemizi en üst sıralara taşıyacağına inanıyorum. Üniversite sanayi iş birlikleri konusunda bizleri motive ederek destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a hem oluşturulan bilim ve proje ekosistemi hem de üniversite sanayi iş birliklerindeki öncülüğü için bir defa daha şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

“Üretim sürecinin tüm etapları muvaffakiyet ile tamamlandı”

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon ise “Akdeniz ticari denizhıyarı çeşitlerinin yumurtadan ticari boya kadar birinci pilot ölçekli yetiştiriciliğini Urla yerleşkemizde yer alan kuluçkahane ve büyütme tesislerinde gerçekleştirdik. Bu çalışmamız kapsamında, 2023 yazında, deniz hıyarı anaçlarından elde edilen yumurtalar yüksek yaşama oranı ve kayda bedel bir büyüme suratı ile evvel larva, metamorfoz ve erken yavru devrini geçerek en büyüğü 8-10 cm boya ulaşan yaklaşık 5 bin deniz hıyarı formuna kavuştu. Bu etap ile kapalı alanda üretim sürecinin tüm evreleri muvaffakiyet ile tamamlandı. En riskli süreç olan ticari yavru satış uzunluğuna gelerek deniz büyütme alanlarına çıkmaya hazır hale gelen denizhıyarları bundan sonraki süreçte tercihe nazaran doğal stokları zenginleştirme emelli olarak denizlere bırakılabilecek ya da sofralık boya kadar büyütülmeye devam edilerek ihraç eseri olarak değerlendirilebilecektir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir