Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. UNDP ve Birleşik Krallık, deprem bölgesinde atık yönetimi yükünü hafifletmek için güçlerini birleştiriyor

UNDP ve Birleşik Krallık, deprem bölgesinde atık yönetimi yükünü hafifletmek için güçlerini birleştiriyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Binlerce depremzedenin yerleştiği Kilis’e yeni bir yol süpürme aracı teslim edildi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşik Krallık, Türkiye’de 6 Şubat 2023 sarsıntılarından etkilenen toplulukların acil gereksinimlerini karşılamak maksadıyla uygulayacakları 1,9 milyon ABD Doları fiyatındaki programın başlangıcı olarak Kilis Belediyesi’ne yeni bir yol süpürme aracı teslim etti. UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, 27 Nisan 2023 günü, yeni aracı Kilis Belediye Lideri Servet Ramazan’a sundu. Kente daha evvel 110 atık konteyneri ve kırılgan haneler için 200 hijyen paketi ve paklık materyalleri de gönderilmişti. Ayrıyeten, Kilis’in dar sokaklarında dolaşabilecek biçimde tasarlanmış küçük bir çöp kamyoneti olan “çöp taksisi” de yakında teslim edilecek.

Yakınındaki öbür vilayetlerde yaşanan ağır yıkıma uğramamış olsa da, Kilis bu afetin yükünü öteki biçimde çekiyor: Komşu bölgelerden on binlerce depremzede Kilis kentine sığındı. Kilis böylesine büyük bir göç ile birinci sefer karşılaşmıyor. Suriye’deki iç savaşın neden olduğu mülteci krizi boyunca, Kilis’in nüfusu 120.000’den 220.000’i aşkın bir sayıya yükseldi. Sarsıntılardan evvel Kilis, nüfus oranı prestijiyle, Türkiye’de tüm belediyeler içinde en yüksek oranda süreksiz muhafaza altında Suriyeliyi barındırıyordu. Artık de sarsıntı nedeniyle belediye hudutları içinde yaşayan nüfus yaklaşık 300.000’e ulaştı.

“Gururlu ve kadim Kilis kentinin süregelen cömertliği karşısında hürmetle eğiliyoruz” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton kelamlarını şöyle sürdürdü: “Milyonlarca insanın meskenlerini ve varlıklarını kaybetmesine, daha inançlı yerlerde dostlarına ve yakınlarına sığınmasına neden olan zelzele felaketinin tesirinin tüm ülkede nasıl hissedildiğini Kilis’te görüyoruz. Bu hareketlilik, yeni gelenlere de kamu hizmetleri sağlamak için çabalayan konut sahibi belediyeler için de büyük zorluklar yaratıyor. Atık idaresi ağır yük altında; işte bu noktada UNDP, Birleşik Krallık finansmanıyla dayanak sağlıyor.”

“Kilis, zelzeleden sonraki sadece 10 hafta içinde nüfusunda yüzde 40 artış yaşadı. Şu an bizim en kıymetli vazifemiz, kentimizde yaşayan herkes için sağlıklı ve beşere yakışır hayat şartları oluşturmak.” diyen Kilis Belediye Lideri Servet Ramazan kelamlarını şöyle sürdürdü: “UNDP ile sarsıntıdan öncesine dayanan yakın bir iş birliğimiz var. Sarsıntıdan bu yana da bize çöp konteynerleri ve hijyen materyalleri sağladılar. Bugün teslim edilen yol süpürme aracı ise, atık idaremizi daha da geliştirecek ve sokaklarımızı herkes için pak tutmaya ve sağlıklı hale getirmeye yardımcı olacak.”

Yol süpürme aracı, günde yaklaşık 320-330 ton atık üreten kalabalık bir kentte, ivedilikle gereksinim duyulan atık toplama ve sokak temizleme hizmetini sağlayacak. UNDP-Birleşik Krallık paydaşlığı, sarsıntı nedeniyle atık idare kapasitesinin yıkıma uğradığı yerler dahil olmak üzere, öbür yerlere de benzeri dayanaklar sağlayacak.

Birleşik Krallık finansmanı ayrıyeten, UNDP’nin sarsıntının etkilediği Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş vilayetlerinde kırılgan kümeler için temel bakım hizmetleri sunan gezici ve süreksiz merkezler kurmasına ve sarsıntıdan en fazla etkilenen kimi bölgelerde, yaşadıkları yerlerden ayrılmak zorunda kalmış şahısların, hayatlarını tekrar kurmaya başlamasına takviye olmak için mesleksel eğitimler düzenlemesine yardımcı olacak.

Birleşik Krallık finansmanı, 16 Şubat 2023’te yayınlanan BM Acil Yardım Daveti kapsamında UNDP’nin talebine karşılık sağlandı. 

“Yıkıcı zelzelelerin akabinde Birleşik Krallık, Türk hükümetinin insani yardım talebine süratle karşılık verdi.” diyen Birleşik Krallık Büyükelçisi Jill Morris, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Birleşik Krallık hükümeti, tarihindeki en süratli insani yardım müdahalesini başlattı. Arama Kurtarma Gruplarımız (ISAR), sarsıntının akabinde 72 saat içinde olay yerindeydi. Birleşik Krallık’ın gönderdiği tıbbi grup, 18.000’den fazla kişiyi tedavi etti ve ayrıyeten Türkiye ve Suriye’ye 534 tonun üzerinde yardımın ulaştırılmasına yardımcı olduk. BM kuruluşları ile birlikte çalışarak, memleketler arası müdahale takviyemizi sürdürüyoruz. Finansmanımızla sağlanan yol süpürme aracının, kentin atık idaresi yükünü hafifletmesine yardımcı olacağını umuyoruz.”

Şubat 2023 sarsıntıları Türkiye’nin güneyinde 110.000 km2 büyüklüğünde bir bölgeyi vurmuş, 50.700’i aşkın insanın vefatına, 3,3 milyon insanın (bölge nüfusunun yüzde 20’sinden fazlasının) yerinden olmasına, 313.000 binanın yıkılmasına yol açmıştı. UNDP, BM, AB ve Dünya Bankası’nın dayanağıyla Türk Hükümeti tarafından hazırlanan afetin mali tesirlerine ait tahlil raporu “Türkiye Zelzele Toparlanma ve Yine İmar Değerlendirmesi (TERRA)”ya nazaran, sarsıntıların yarattığı toplam hasar ve ziyan 103,6 milyar ABD Doları olarak iddia ediliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir