Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Uludağ Ekonomi Zirvesi 2023 = Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı M. Avni Kiğılı: “Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans ile mikro girişimcilerin en büyük destekçisi olmayı hedefliyoruz”

Uludağ Ekonomi Zirvesi 2023 = Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı M. Avni Kiğılı: “Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans ile mikro girişimcilerin en büyük destekçisi olmayı hedefliyoruz”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

İktisat, siyaset ve iş dünyasının bedelli isimlerini bir ortaya getiren Uludağ İktisat Doruğu (UEZ 2023) Hayat Holding’in ana sponsorluğunda başladı. Tepenin açılış konuşmasını yapan Hayat Holding İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve İcra Şurası Lideri M. Avni Kiğılı, içinde bulunduğumuz çağda sürdürülebilir ekonomik büyüme için, finansmanın da birebir oranda süratli ve erişilebilir olması gerektiğine değindi.

Hayat Finans ile “Sermayenin tabana yayılabilmesi ve mikro seviyede finansmana erişim” sağlanacak 

Konuşmasında global politik ve ekonomik dalgalanmaların iş süreçlerine tesirinden bahseden M. Avni Kiğılı, çözümün iş süreçlerinin verimlilik aslıyla idaresinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Küresel politik ve ekonomik dalgalanmalar, hammadde tedariğinden lojistiğe kadar tüm iş süreçlerini etkilemeye devam ediyor. Dengelerin bu kadar hassas olduğu bir periyotta iş süreçlerinin verimlilik temeliyle idaresi her vakit olduğundan daha değerli. Dijitalleşen dünyanın getirdiği imkanlar, muhtaçlığımız olan bu verimliliği sağlamakta en güçlü araçlardan biri. Lakin etkileşimin bu kadar yüksek olduğu bir dünyada, sürdürülebilir ekonomik büyüme için, finansmanın da birebir oranda süratli ve erişilebilir olması gerekir.” 

Türkiye’nin birinci dijital bankasını kurduklarını belirten Kiğılı, “Hayat Holding olarak, yeni yatırım alanımız olan bankacılığa bu bakış açısı ile adım attık ve Türkiye’nin birinci dijital bankası olan Hayat Finans İştirak Bankası’nı kurduk. Kısa bir müddet evvel faaliyet müsaadesini alan Hayat Finans, şubesiz ve yalnızca dijital kanallardan hizmet veren bir banka olacak. Finansal imkanlara erişimin kolay ve daha az maliyetli olduğu bu model ile geleceği şekillendirecek mikro girişimcilerin en güçlü destekçilerinden biri olmak istiyoruz” dedi.

M. Avni Kiğılı, konuşmasında zelzele bölgesini kalkındırmak için iş dünyasının güçlerini birleştirmesi gerektiğini de belirterek “Yaşamın neredeyse sıfır noktasına geldiği 11 vilayetimizi kalkındırmak için, iş dünyası olarak güçlerimizi birleştirmeli, bölge için uzun vadeli, kalıcı tahliller üretmeliyiz.  Çünkü ‘tek dünya ortak gelecek’ demek, aslında mukadderat birliği demek” dedi. 

Sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik parametrelerinin dünyamızın ortak geleceğini kurma yolundaki kıymetine dikkat çeken Hayat Holding İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve İcra Konseyi Lideri M. Avni Kiğılı şöyle dedi: 

“Küresel ve mahallî gündemin ağır ve süratle değiştiği bir devirdeyiz. Dünyamızın geleceği ve bizden sonraki kuşakların refah içinde yaşayabilmesi için güç bir imtihan veriyoruz. Bu imtihanı muvaffakiyetle tamamlamak için ise üretim ve tüketim üzere ögelerden daha güçlü parametrelere odaklanmalıyız. O güçlü parametrelerin ismi toplumsal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik. Daha kalabalık ve daha fazla muhtaçlığı olan bir dünyayı yönetebilmenin en kıymetli adımı kaynak kullanımındaki israfı önlemekten geçiyor” dedi.

Hedefimiz 100. yılımızda karbon nötr bir şirket olmak… 

Hayat Holding’in kaynakların kullanımındaki israfı minimuma indirmek için attığı adımlara ve amaçlarına değinen M. Avni Kiğılı, “İş süreçlerimizde çevresel etkiyi azaltmak gayesiyle yaptığımız tüm sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi ‘Hayata Yeterli Bakarız’ mottosu ile tanımlıyoruz. Bu mottonun ışığında bugüne kadar iş süreçlerimizde pek çok örnek uygulama gerçekleştirdik. Şirket olarak dünyanın en kıt kaynaklarından birinin su olduğundan hareketle, üretim süreçlerimizde kullanılan su ölçüsünü en aza indirmek ve suyu kalite standartlarımıza uygun olarak yine kullanmak için özel mühendislik tahlillerini hayata geçiriyor, su tüketimimizi istikrarlı bir biçimde azaltıyoruz. Yer altı su kaynaklarını %50 daha az kullanıyor, atık su ölçüsünü günden güne azaltıyoruz. 2023 yılı içerisinde ise yenilenebilir güçteki üretim hissemizi artıracak, güneş güç santrallerimizi devreye alacağız. Tüm bu uygulamalar ile amacımız, 2037’de yani yüzüncü yılımızda karbon nötr bir şirket olmak” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir