Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. UEZ 2023’te yeni nesillere yönelik sosyal programlar ele alındı

UEZ 2023’te yeni nesillere yönelik sosyal programlar ele alındı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

UEZ 2023’ün “Sosyal Yatırım: Yeni Jenerasyonları Geleceğe Hazırlamak” oturumunda yeni jenerasyonlara, her yaştan gence, yeni mezun kitlelere yönelik “sosyal” programlar gerçekleştiren ve onları bilimden sanata, spora farklı alanlarda donatan saygın kurum ve kuruluşların neler yaptığı ve gelecek periyot planları ele alındı.

 

Moderatörlüğünü Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı Genel Müdürü Seçil Yıldırım Çelebi’nin üstlendiği oturuma Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan katıldı.

Seçil Yıldırım Çelebi: “Gençler için erken yaşta alınacak aksiyonlar ve toplumsal yatırım çok değerli”

Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı Genel Müdürü Seçil Yıldırım Çelebi, “Gençler yalnızca istihdam olarak görülmekten fazla toplumsal alanlarda da güçlenmek istiyorlar. Gençlere bu doğrultuda yol göstermek hayli kıymetli. Bugün gençlerle yapılan çalışmalara her yıl ortalama 20 bin genç dahil oluyor. Gençlere meslek yolunu hiç düşündün mü diye sorulduğunda, bu gençlerin çok büyük bir yüzdesi, şimdi ne yapacaklarını bilmiyor ve programların içine dahil olamıyorlar. İş hayatı ile geleceklerine istikamet verecek programların içine girebilseler, ne olmak istediklerini keşfetmeye çabucak başlıyorlar. Bir girişimcilik programına dahil olan gençlerin yüzde 85’i ‘Ben meslek gayemi koydum’ diyor. O yüzden, erken yaşta onlar için alınacak aksiyonlar ve gençler için toplumsal yatırım çok değerli” dedi.

 

Başak Karaca: “Gençlerin anlayışı liyakat ve dirayet üzerine kurulu!”

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca: “Yeni bir dünya tertibi temelleri atıldığında o denli bir sistem kurmalıyız ki planlar kendi kendine revize olabilmeli ve yetkinlikler sağlanabilmeli. Bu mevzuda gençlere büyük iş düşüyor, zira onlar daha farklı düşünüyorlar. Gençler global dünyada doğdular; hayal güçleri çok varlıklı ve yeniliklere süratle ahenk sağlıyorlar. İş hayat istikrarının değerli olduğunu düşünüyorlar ve şirketlerin performans beklentileri ve şirket geleceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Özetle gençler doğdukları sonları kaldırmak istiyorlar. Biz yöneticilerden daha fazla yaratıcı ve yenilikçi olmamızı bekliyorlar. Stratejik disiplin artık çok daha kıymetli, zira o yolda her şey değişiyor ve o değişen yolda gittiğiniz yolu biliyorsunuz. Artık didaktik olarak her şeyi bildiğimiz bir çağda yaşamıyoruz. Kıymetli olan, gerçeklikle bağın koparılmaması ki dijital de bu manada çok kıymetli. Liyakat ve dirayet gençler için sadakatten daha değerli. Onların sadakat anlayışı gerçek bir dirayet ve liyakat üzerine şurası ve ben bunu çok takdir ediyorum. Ben gençlerin bizden çok daha başarılı olacağını düşünüyorum” dedi.

 

Engin Aksoy: “Kodlama eğitimi, çocukların geleceğe itimadını 5 kat artırıyor!”

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “Teknolojiyi kullanarak gençlere eşit bir ortam sağlamalıyız. Kodlama eğitimi sonrasında çocuklarda geleceğe inancın 5 kat arttığını gözlemliyoruz. Kapsayıcılık çatısı altında teknolojiyi kullanarak cinsiyet eşitliğini sağlamaya çalışıyoruz. Dünya iktisadında artık bayanlar da daha fazla hisse alıyor. Türkiye iktisadına baktığımızda, ülkemizin iktisadını büyütmek istiyorsak, bayanların iştirakini artırmalıyız. Bu sayede iktisadın yüzde 20 büyüyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de bayanları desteklemek için de teknolojiyi kullanarak okuryazarlık eğitimleri veriyoruz ve 20 vilayette 15 bine yakın bayana ulaştık. Bayan çalışan sayısının az olduğu düşünülen alanlarda, teknoloji satış alanlarında, özel programlar yapıyoruz ve bilhassa stajyerleri de bu alanlarda almaya çalışıyoruz. Bu programlarımız ile bayanlarımıza motivasyon sağlıyor, kendilerine güvenlerini artırıyoruz” dedi.

 

Hakan Ortan: “Gençlerimize güzel imkân ve kaynakların olduğu bir gelecek bırakmalıyız!”

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, “Günümüzdeki sürdürülebilir kalkınma içerisinde odaklanmamız gereken dört ana başlık: Eğitim, hukuk, iktisat ve kurumların yönetişimi. Eğitim, bunların içerisinde en öne çıkan bahis. Eğitimin içerisindeki en büyük problem ise eşitsizliklerin giderilmesi. Maalesef eğitime erişim fırsatı birebir değil. Güçleri birleştirerek daha fazla çocuğa ve gence dokunmamız gerekiyor. Bir ortaya gelerek, bizlerin anlatmasına gerek kalmadan, sonuçlarını gençlerin sergilediği bir sistem oluşturmalıyız. Bu yüzden bilhassa kurumları görünmez olmaya itmemiz gerekiyor. Yaptıklarımızı onlardan etkilenen gençler anlatmalı. Gençler sözlerin öznesi olsalar da nasıl bir gelecek kurulmalı kısmında objeye de odaklanmalıyız. Gençlerimize düzgün imkân ve kaynakların olduğu bir gelecek bırakmalıyız. Bu yüzden etraf, güç ve kaynakların yönetilmesi de düşünülerek gençler için gelecekte var olmasını istediğimiz dünyayı daha uygun kurgulamalı ve yaratmalıyız. Gençlerin gelecekten beklentisi, umudu ve hayali olmalı. Gençlerimizin umutlarını yeşertmek, hayal kurmalarını sağlamak ve onlara rol model oluşturmak ismine çalışmalar gerçekleştirmeliyiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir