Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. UEZ 2023’te liderlerin gündeminde yer alan sürdürülebilirlik konuşuldu

UEZ 2023’te liderlerin gündeminde yer alan sürdürülebilirlik konuşuldu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

B/S/H sponsorluğunda gerçekleştirilen “Liderlerin Gündemi: Sürdürülebilirlik” oturumunda liderler, döngüsel iktisat ve sıfır atık üzere alanlardaki yaklaşımlarını ve hayata geçirdikleri, geçirmeyi hedefledikleri projeleri ve bu projelerin somut maksatlarını paylaştılar.

 

Moderatörlüğünü Multinet Up CEO’su Ali Emre Sever’in üstlendiği oturuma Galata Wind İdare Konseyi Murahhas Üyesi ve İcra Heyeti Lideri Burak Kuyan, Ege Yapı İdare Konseyi Lideri İnanç Kabadayı, Tiko Kurucusu ve Girişimcilik Vakfı Lideri Sina Afra ve Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng katıldı.

 

Burak Kuyan: “Türkiye’de 2050 yılına kadar üretimin yüzde 64’ü yenilenebilir güçten olacak”

Galata Wind İdare Şurası Murahhas Üyesi ve İcra Konseyi Lideri Burak Kuyan, “Dünyanın ve hepimizin gündeminde sürdürülebilirlik var. Geldiğimiz noktada dünya üzerinde çok makûs noktadayız. Dünya 2030 yılında karbon salımı ile birlikte 1.5 derece ısınacak ve bizler durdurmamız konusunda yapmamız gerekenin çok gerisindeyiz. 1.5 derece bile ülkemizde çok sarsıcı tesirlerde bulunuyor. Susuzluk ve kuraklık üzere iklim şartlarının ileri boyutta yaşanacağını görüyoruz ve atmamız gereken adımlar çok fazla. Bu adımlardan biri de yenilenebilir güç. Bu hususta dünyada farkındalık yaşanmaya başladı. Türkiye açısından baktığımızda, 2050 yılına kadar üretimin yüzde 64’ü yenilenebilir güçten sağlanacak. Depolama ise fosil yakıtlardan kurtulmak için en kıymetli dengeleyici ögelerden biri. Zira yenilenebilir güçten alınan elektrik yüzde 100 güvenilir” dedi.

İnanç Kabadayı: “Türkiye’de yeşil sertifika konusunda gidecek çok yolumuz var”

Ege Yapı İdare Şurası Lideri İnanç Kabadayı, “Karbon salınımı son 3-4 yılın kıymetli mevzu başlıklarından biri. İklim değişikliğinde inşaat ve gayrimenkul kesimi dünyada en değerli karbon salımı gerçekleştiren alanlardan. Çimento en değerli karbon salınımı alanlardan biri. İnşaat bölümünde yeşil bina sertifikaları ile karbon salınımı azaltılmaya çalışılıyor. Türkiye de yeşil sertifika ile ilgileniyor ama daha çok gideceğimiz yol var. Güç verimliliği dizayndan başlayıp idareye kadar çok farklı alanlarda var oluyor. Markaların ve konut üreticilerinin bu alanda hakikat yatırımları gerçekleştirmesi gerekiyor. Şuurlu olarak gerçek adımlarda gerçek planlamaları yapmamız gerekiyor. Önemli bir kentsel dönüşüm olacak; İstanbul’un da çok acil kentsel dönüşüme gereksinimi var ve 1.5 milyon konuttan kelam ediliyor. İnançlı bina inşa edilirken bir yandan da güç verimliliği olan binalar inşa edilerek birlikte hareket edilmeli. Sürdürülebilirlik okuryazarlığını toplumun geniş kitlelerine anlatmamız lazım. Tüketicinin bilinçlenmesi için biraz daha vakte gereksinimimiz var” dedi.

Sina Afra: “Yatırım huzurlu bir halde harcanmıyorsa hiçbir pahası kalmıyor”

Tiko Kurucusu ve Girişimcilik Vakfı Lideri Sina Afra, “Etkinliğin temel çıkış noktası, ne kadar yatırım yaparsanız yapın, huzurlu bir formda harcayamıyorsanız, hiçbir bedeli kalmıyor. Yaşadığımız dünyayı ve toplumu kalkındıracak şey yalnızca para değil, huzurlu hayat açısından tesir yatırımcılığı ve girişimciliği olmalı. Bilhassa Avrupa’da 10 sene evvel genç teşebbüsçü, şirket kurduğunda tesir diye bir tartışma yoktu. Bugün tam zıddı, her gelen genç teşebbüsçü para kazanmak istiyorum fakat bir yandan da bunu âlâ bir şeyler yaparak sağlamak istiyorum motivasyonu ile geliyor” dedi.

Sinem Türüng: “Türk mutfak kültürünü gelecek jenerasyonlara aktarmalıyız”

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız Türk mutfak kültürünün ve lezzetlerinin gelecek jenerasyonlara transferini sağlamak. Yani hedefimiz Türk mutfağının sürdürülebilirliği. Yarınları güzelleştirmek mümkün. Kullanılan eserin sürdürülebilirliği ve mutfakta besin atığı ile çaba iş anlayışı varsa, tabak tabak yarınları değiştirdiğimize inanıyoruz. Besin güvenliği ve izlenebilirliği, hayvan refahı, sürdürülebilir balıkçılık ve yerellik kavramları günümüz dünyasında dikkat çekilmesi gereken noktalar olarak yer alıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir