Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. UEZ 2023’te liderler gelecek ajandalarını açıkladılar

UEZ 2023’te liderler gelecek ajandalarını açıkladılar

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

“Türk İş Dünyası İçin Gelecek Modeli: Emel Odaklı Liderlik ve Strateji” oturumunda, iş dünyasının önder şirketlerinin; insan kaynaklarının geliştirilmesinden liderliğe, sürdürülebilirlikten döngüsel iktisada, eğitimden spora, kültür ve sanatın geliştirilmesine hangi alanlarda sorumluluk üstlenmeleri ve bu başlıklarda ne üzere somut amaçlara, yüksek emellere odaklanmaları gerektiği masaya yatırıldı.

 

Moderatörlüğünü Deloitte Türkiye CEO’su Başak Vardar’ın yaptığı oturuma Temel Holding İdare Heyeti Lideri Ali Sabancı, Yıldız Holding İdare Heyeti Lideri Ali Ülker ve Doğan Holding İdare Konseyi Lideri Begüm Doğan Faralyalı katıldı.

 

Başak Vardar: “Liderler artık toplumun ve gezegenin yeterliliğini de gözetmeli”

Deloitte Türkiye CEO’su Başak Vardar, “Hızlı değişimin damga vurduğu günümüz iş dünyasında şirketler, verimlilik ve kârlarını arttırmak için yeni iş modelleri konuşuyorlar. Tüm paydaşlarının değişen gereksinimlerine yönelik olarak şirketler maksat odaklı, sürdürülebilir, tabiata hürmet ve topluma yarar üzere hususlara değer veriyorlar. Artık günümüzde kâr ve hedefin birlikte gözetildiği bir idare anlayışına hâkim durumda. Marka algısı, piyasa bedeli, verimlilik ve uzun vadeli bedel yaratma üzere bahisler da bir adım önde. Gaye odaklı liderlik, tüm paydaşların muhakkak maksada erişmelerine ulaşmalarını tabir ediyor. Önderlerin gayesi artık yalnızca kendi kurum çalışanlarının değil, toplumun ve gezegenlerimizin de uygunluğunu içermeli” dedi.

 

Ali Sabancı: “İşletmelerin inanç ve ümit etme kavramlarında derinleşmeleri gerekiyor”

Esas Holding İdare Şurası Lideri Ali Sabancı: “İnsanların, biz iş insanlarından iki beklentisi ağır basıyor: Birincisi hem üreten hem tüketenlerin kendilerini inançta hissetmesi, ikincisi de ümit edebilmek, yani gelecekle ilgili hayal kurabilmek. Biz şayet üreticiler olarak bu mevzularda kendimizi derinleştirebilirsek, o vakit tüketicinin tam ne istediğini daha düzgün anlamış oluruz. İnanç, müşteriyi daha güzel anlayarak mümkün oluyor. Can kulağı ile dinleme konusu yalnızca tüketiciler ile kalmıyor. Bu üreten taraf için de geçerli. İnsanlarının önünü açabilmek çok büyük bir liderlik göstergesi. Şefkatle verimliliğin zıt olmadığını düşünüyorum. Şefkat ve empati, verimliliğin önüne duran bir şey değil. Çalışanlar işin göbeğinde ve bizim tek yapmamız gereken önlerinden çekilmek.”

 

Ali Ülker: “Gençler, çalışmak için topluma katkı sağlayan şirketleri tercih etmeye başladılar”

Yıldız Holding İdare Şurası Lideri Ali Ülker, “Gelecek şirket modelinde liderlik değişik boyut kazanmaya başladı. Artık dünyada ‘bütçe kutsaldır’, ‘satışları büyütmeliyiz’, ‘kâr odaklı çalışmalıyız’ üzere kelamlar, herkesin bildiği şeyler ancak demode oldular. İnanç oluşturabilmek, çalışanların üzerinde farklı bir ilham yaratmak, liderlik kavramını değişik boyuta götürebiliyor. Çeşitlilik, farklılıklar, kapsayıcılık ve şeffaflık, gençler için çok kıymetli kavramlar haline geldi. Kâr sonuncu tahlil değil. Temel hedef ve gaye, şirketin çalışanlarını bir ortaya getirmesi. Gençlerin işe müracaatta sorguladığı nokta, topluma geri dönüş için bu şirket ne yapıyor? Topluma geri dönüşüm çok kıymetli. Gençler topluma katkı sağlayan şirketlerde çalışıp, topluma katkı sağlamak istiyor. Etik kıymetleri ilan etmek hem toplum hem çalışanlara rehber etmesi açısından epeyce değerliyken takdir etmek, alkışlamak ve beşere kıymet vermek de bir o kadar önemli” dedi.

 

Begüm Doğan Faralyalı: “Kadın önderlere her yerde daha çok muhtaçlığımız var”

Doğan Holding İdare Konseyi Lideri Begüm Doğan Faralyalı, “Dünyada çok enteresan bir devirden geçiyoruz. Küresel sistemin buzula çarpıp dönüşmek ve gelişmek zorunda olduğu bir devirdeyiz. Bugün tam olarak içselleştiremediğimiz birçok kriz ile karşı karşıyayız. Birleşmiş Milletler raporuna nazaran 2050 yılına kadar doğal afetlerden ötürü 1.2 milyar kişi göç etmek zorunda kalacak. Günümüzde bu durumdan kaynaklı olarak 312 milyar dolar küresel ekonomik kayıp var. Eşitsizlik sıkıntımız var. Tüm bunlar insanı korkutan bir düzeye geldi. Bugün olduğu kadar hiçbir vakit ortak mukadderatı paylaşmadık. İnsanlık olarak çok birbirimize bağlı ve bağımlıyız günümüzde. En zayıf halkamız kadar güçlüyüz. Sürdürülebilirliği içselleştirmiş bir iş dünyası olmazsa olmaz hale geldi. Gayri safi ulusal hâsıla aslında insanların refah seviyesini yansıtmıyor ve ölçemediğimiz şeyi de iyileştiremiyoruz. İnsanlık olarak yeni bir gaye ve yeni bir liderlik tarifine gereksinimimiz var. Daha içten dışa liderlik eden insanlara muhtaçlığımız var. Kendi kıymetlerinin farkında ve onlarla ahenk içinde yaşayan, yalnızca aklı ile değil, kalbi ile de hareket eden bir liderlik kavramına muhtaçlığımız var. En çok da bayan önderlere her yerde daha çok muhtaçlığımız var. Tahminen liderlikte muhakkak dengeyi sağlayabilirsek, hepimizin istediği daha istikrarlı bir dünyaya sahip olabiliriz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir