Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. UEZ 2023’te kadının iş hayatının her alanında nasıl yer alabileceği konuşuldu

UEZ 2023’te kadının iş hayatının her alanında nasıl yer alabileceği konuşuldu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Bank of America Yatırım Bank A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İş Hayatı ve Refaha Katkıları” oturumunda, Türkiye’de ve dünyada bayanın iş hayatının her kademe ve alanında daha yeterli varlık gösterebilmesi için neler yapılabileceği, iş dünyasının önde gelen şirketlerinin bu hedef doğrultusunda ne üzere inisiyatifler aldığı ve ne üzere projeler yürüttüğü görüşüldü.

Moderatörlüğünü Bank of America Yatırım Bank A.Ş. İdare Konseyi Lideri ve Bank of America Türkiye Ülke Yöneticisi Banu Başar’ın yaptığı oturuma BigChefs İdare Konseyi Lideri Gamze Cizreli, Meta Türkiye Ülke Yöneticisi Unsur Toptaş, Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir, Yıldız Holding İdare Şurası Üyesi Nurtaç Ziyal Afridi ve Teknosa Genel Müdürü Sitare Sezgin katıldı.

Banu Başar: “Sürdürülebilirlik ismine daha vicdanlı kapitalizme ilerleniyor”

Bank of America Yatırım Bank A.Ş. İdare Konseyi Lideri ve Bank of America Türkiye Ülke Yöneticisi Banu Başar, “Büyük resme baktığımızda hepimiz sıkıntı günlerden geçiyoruz. Ama insanlık bağlamında hepimiz umutla dayanışmayla daha âlâ günler için kararlı bir formda ilerliyoruz. İş dünyası olarak odağımız yalnızca büyüme ve kâr olmamalı. Günümüzde sürdürülebilirlik ismine daha vicdanlı bir kapitalizme hakikat ilerleniyor. İktisadın büyümesi ve toplumsal gelişim, toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında bayan istihdamının desteklenmesi ve istihdam oranlarının yaygınlaşması ile mümkün. Kapsayıcı bir kurum kültürü ile tüm yönetici ve çalışanların kültür eşitliğine inandığı bir çalışma ortamı yaratmamız gerekiyor. Türkiye’deki tüm dünyada bayanların temsiline bakıldığında profesyonel iş hayatında bayanların genel iş gücüne katkısı yüzde 36,4; idarede bu oran yüzde 17 ve CEO temsilinde ise yüzde 3. Gelişmiş ülkelerde oranlar çok daha yüksek ve eşit durumda temsiliyet söz konusu” dedi.

Gamze Cizreli: “Kadınları tedarik zincirinde daha fazla görmeliyiz”

BigChefs İdare Konseyi Lideri Gamze Cizreli: “Günümüzde dünyanın daha vicdanlı ve onarıcı başkanlara muhtaçlığı var. Aslında şirketler ve başkanlar yalnızca kendi ortaklarını daha yükseltmek dışında birçok toplumsal yarar da yaratmak zorundalar. Toplumsal cinsiyet eşitliği bu yüzden çok önemli. Bayanların bu hususta daha hassas olduklarını hepimiz biliyoruz. Bayan olmak, bayan çalışan olmak, bayan teşebbüsçü olmak çok kolay bir seyahat değil. Kesimimiz özelinde bayan istihdamı düşük, çünkü birtakım toplumsal pürüzler var. Hiç olmazsa bayanı tedarik zincirinde daha çok görelim. Türkiye’de bayan tarımda yüzde 40 oranlarında var olsa da yalnızca binde sekizi kendi işinin sahibi. Birden fazla da aslında fiyatsız aile emekçisi olarak çalışıyor. Devletin de kotalarla dayanak vererek toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ismine çalışmalar gerçekleştirmesi ve bunu el ele başarmamız gerekiyor” dedi.

İlke Toptaş: “Kız çocukları büyüdüklerinde muhakkak bir yerden sonra cesaretlendirilmeye gereksinim duyuyorlar”

Meta Türkiye Ülke Yöneticisi Prensip Toptaş, “Hem eşitlilik hem kapsayıcılık noktasında toplumsal cinsiyet eşitliğini bir iş olarak görmek gerekiyor. Meta Türkiye olarak hibrit çalışma oranımız yüzde 75 ve uzaktan çalışmayı birinci olarak bayanlar tercih ediyor. Pandemi sonrasında Instagram’da bayan teşebbüsü ikiye katlandı. Yarattığımız platformda toplamda şu an kümenin yüzde 89’u ihracat için bu platformda ve bu durum bayan girişimcilerin dünyaya açılması açısından çok bedelli. Dijital hünerlerin artması çok kıymetli. Şahsî marifetler olarak da bayanların geliştirilmesi, motivasyon sağlanması ve cesaretlendirilmesi gerekiyor. Maalesef bayan rol modellerin eksikliğinden kaynaklı olarak kız çocukları büyüdüklerinde aşikâr bir yerden sonra cesaretlendirilmeye gereksinim duyuyor. Bu noktada rol modellerin ve sponsorlukların çok pahalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hande Çilingir: “Eşitsizlik en büyük motivasyonumuz olmalı”

Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir, “Dünyada fonların ve yatırımcıların gerçekleştirdiği yatırımların yalnızda yüzde 8’inin bir bayan kurucu ortağı var. Bilhassa bizim üzere meçhul ortamlarda kararların bir kısmı bilgiye, bir kısmı pay dayanıyor ve bayanların hissiyatının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu durum bizlere avantaj ve memnunluk sağlıyor. Eşitsizlik en büyük motivasyonumuz olmalı. Teknoloji ve bayanın bir ortada olduğunda çıkan algıyla başa çıkmak ve algıyı değiştirmek için işimizin formunu âlâ bilmemiz gerekiyor. Bu algıları yıkmak için, bayanların kelebek tesiri yaratmak için bir motivasyona sahip olması gerekiyor” dedi.

Nurtaç Ziyal Afridi: “Şirketler ve toplum olarak manileri kendimiz yaratıyoruz”

Yıldız Holding İdare Konseyi Üyesi Nurtaç Ziyal Afridi, “Yönetim kademelerimizde bayanların temsili yüzde 60, çalışanların ise yüzde 53. Nedenleri sorguladığımız vakit, aslında şirketler ve toplumsal kısımlar olarak kendimize pürüzler koyduğumuzu göreceğiz ve aslında bunlar kendi yarattığımız mahzurlar. Çeşitli faaliyetlerde bayanların iktisada katkısı göz gerisi edilmemeli. Bayan start-up kurucularının yatırımlarını fonlamaya öncelik veriyoruz. Bütün şirketlerimizde bu türlü bir inisiyatif başlattık. Şirket olarak kendimize pürüzler koyuyorsak, bunları aştığımız vakit yalnızca cinsiyet eşitliği değil, kendimizi kısıtladığımız birçok bahiste da önümüzü açmış olacağız. Bayanların çalışma hayatına ve tedarik kıymet zincirine iştiraklerine teşvik edilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Sitare Sezgin: “Toplumsal cinsiyet eşitliği olması gerektiği yere gelene kadar buna odaklanmalıyız”

Teknosa Genel Müdürü Sitare Sezgin, “Biz bayan olarak kendi cam tavanlarımızı kendimiz yaratıyoruz. Nedense siyaset, iş dünyası ve üretimde bayan istihdamında yüzde 50 oranlarına çok seviniyoruz. Aslında bunun devlet tarafından desteklenerek uzun vadeli siyasetlerle olması gereken sayılara ulaşması gerekiyor.

Kadın önderlerin çoğunlukta olduğu şirketlerdeki farka şahsen şahit oldum. O yüzden ben de bir bayan yönetici olarak İK projelerinde eşitlik unsuruyla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bayan yönetici sayısını artırmak için tertip gelişim programlarına değer vermek gerekiyor. Bayan çalışan oranımız geçtiğimiz 2 yılda yüzde 39’dan yüzde 51’e çıktı. İdare takımında yüzde 40’lara ulaşmış durumdayız fakat alışılmış ki bu oranlar kâfi değil. Toplumsal cinsiyet eşitliği, olması gerektiği yere gelene kadar buna odaklanılması gerekiyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir