Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TürkTraktör’den Üretim ve İhracat Rekoru

TürkTraktör’den Üretim ve İhracat Rekoru

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Türkiye otomotiv kesiminin birinci üretici kuruluşu ve tarım mekanizasyonundaki önder firması TürkTraktör, 2023 yılının birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Ocak-Mart devrini kapsayan üç aylık süreçte TürkTraktör, üretim, ihracat ve toplam satış adetlerinde rekora imza attı. Üretimde geçen yılın birinci çeyreğine nazaran yüzde 19, ihracatta yüzde 15 ve toplam satışta yüzde 27 artış gerçekleşti. TürkTraktör, yılın birinci üç ayını 1 milyar 398 milyon TL net kârla tamamlarken tıpkı devirdeki faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı sırasıyla yüzde 18,3 ve yüzde 19,1 oldu. Şirketin toplam cirosu ise 9 milyar 523 milyon TL düzeyine yükseldi.

 

Başarılarla geçen 2022 yılının akabinde 2023 yılına da rekorlarla başlamanın gururunu yaşadıklarını belirten TürkTraktör Şirket Önderi Aykut Özüner, “Çiftçilerimizin birinci tercihi olmaya devam ettiğimiz yılın birinci çeyreğinde de Türkiye traktör pazarındaki liderliğimizi aralıksız 17’nci yıla taşıyoruz. Üretim, ihracat ve toplam satışlarda elde ettiğimiz en yeterli birinci çeyrek sonuçlarıyla rekorlarımıza yenilerini eklemiş olduk. ‘Bugün attığımız her adımda geleceğe tesirimiz var’ diyerek ortaya koyduğumuz sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda, ürettiğimiz traktör ve iş makineleri ile tarımı ve kentleri geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. ‘Geleceğe Etki’ ismini verdiğimiz sürdürülebilirlik stratejimiz ile tesir alanımızı tüm ekosistemimize yaymayı hedefliyoruz. Bu çerçevede Gelecek için Tesirli Liderlik, İnovasyon Gücü ve Geleceğin Yetkinlikleri, Sorumlu Operasyonlar ve Eserler, son olarak da Geleceğin Tarımı olmak üzere odaklandığımız dört alan ile ilgili 2030 yılı amaçlarımızı Nisan ayında paylaştık. Bu dönüşüme öncülük eden ve elde edilen muvaffakiyetlerde büyük hisse sahibi TürkTraktör çalışanlarına ve eserlerimizi tercih eden paydaşlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

 

TürkTraktör, 2023 yılının 1. çeyrek finansal sonuçlarına nazaran Ocak-Mart devrinde toplam 13 bin 625 adet traktör üretimi gerçekleştirdi. Birinci üç ayda TürkTraktör, iç pazara 9 bin 154 adetlik traktör satışı gerçekleştirirken, 5 bin 58 adet traktörü de yurt dışı pazarlara ihraç etti. 

 

New Holland Pazarda Birinci Sırada

TÜİK datalarına nazaran TürkTraktör’ün New Holland markası pazardaki yüzde 38.6’lık hissesiyle liderliğini sürdürürken, TürkTraktör’ün premium markası Case IH ise yüzde 8.4’lik hisse oranıyla dördüncü sırada yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir