Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TürkTraktör ve Teknolojide Kadın Derneği Yılın En Büyük Vizyon Buluşmasını Gerçekleştirdi

TürkTraktör ve Teknolojide Kadın Derneği Yılın En Büyük Vizyon Buluşmasını Gerçekleştirdi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Türkiye’nin otomotiv kesimindeki birinci üretici kuruluşu TürkTraktör, Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon projesi kapsamında Teknolojide Bayan Derneği (Wtech) ile düzenlediği eğitim programında 600’den fazla üniversite öğrencisini alanında uzman akademisyenler ve iş insanlarıyla bir ortaya getirdi. Shangri-La Bosphorus İstanbul’da gerçekleşen eğitimde öğrenciler gün boyunca Teknolojide Bayan Derneği’nin verdiği vizyon eğitimlerine katıldı. 

 

Teknoloji dünyasının önde gelen iş insanlarını ve akademisyenlerini genç bayanlarla buluşturan oturumlarda yapay zeka, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, metaverse, objelerin interneti ve sanayi 4.0 üzere en aktüel gelişmeler ele alındı. Oturumların ortasında ulusal voleybolcular Burcu Hakyemez Kısım, Deniz Hakyemez ve Elif Ağca’nın katıldığı “Filizlerin Mucizeleri Filenin Yıldızları” programı gerçekleştirildi. Eğitim programını muvaffakiyetle tamamlayan ve akıllı dijital sertifikalarını alan öğrenciler gün sonunda yapılan yarışa katıldı. Yarış sonucunda 2 öğrenciye Hitay Vakfı’nın takviyesi ile bilgisayar, 25 öğrenciye Lenovo’nun dayanağı ile tablet ve 30 öğrenciye Doret Habib’in Mavi Çileğin Sırrı kitabı ikram edildi. Bugüne kadar Gaziantep, Adana, Van, Mardin ve İstanbul’da düzenlenen eğitimlerin bir sonraki ayağı Ankara’da gerçekleştirilecek. 

 

Eğitim programı vesilesiyle üniversite öğrencileriyle bir ortaya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten TürkTraktör İnsan, Kültür & Dönüşüm İş Önderi Ceren Ertem Çimen, “70. yaşını kutlayan TürkTraktör olarak “Geleceğe Hazırlar” hedefimiz doğrultusunda faaliyet gösterdiğimiz her alanda sürdürülebilirliği odağımıza alarak dönüşüme öncülük ediyoruz. Genç bayanların geleceğin teknolojisinde kelam sahibi olmalarını sağlamak emeliyle hayata geçirdiğimiz Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon projesi de dönüşüm seyahatimizde en çok değer verdiğimiz adımlardan biri. 2026 yılı sonuna kadar 30 bin bireye ulaşmayı amaçladığımız projemizle bayanların gelişimlerini bütünsel ve çok taraflı programlarla destekleyerek geleceğe hazırlamayı dilek ediyoruz. ‘FutureDrive’ isimli yeni mezun programımız ile gençlerin iş gücüne iştirakini ve yetkinlik gelişimlerini destekliyoruz. TürkTraktör’deki stajyer kız öğrenci oranını yüzde 50’ye çıkarmayı, teknoloji ve inovasyon alanındaki bayan çalışan oranını da yüzde 50’ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin teknolojik dönüşümde muhtaçlık duyacağı uzman iş gücünün yetişmesi için bedel yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Teknolojide Bayan Derneği Kurucu İdare Konseyi Lideri Zehra Öney, TürkTraktör ile yaptıkları iş birliğinin Türkiye için yarattığı kalıcı kıymetten bahsetti:

 

“TürkTraktör’ün Filizlerin Mucizeleri Teknoloji ve İnovasyon programı, amaçlarımızla yüzde yüz örtüşüyor. Bu nedenle programda yer almaktan memnunluk duyuyoruz. Dernek olarak gayemiz teknoloji alanında uzman, uzman insan kaynağı yetiştirmek ve bilhassa sayıca az, motivasyonu düşük, STEM alanında okusa bile bu alanın dışında çalışmaya yönelen genç kızlarımızı ve bayanlarımızı bu alanlara tekrar yönlendirerek istihdama katmak. TürkTraktör ile iş birliğimiz kapsamında 4.000 üniversite öğrencisi genç kızımıza vizyon eğitimleri vermek emeliyle çıktığımız yolda ağır çalışmalar yaptık. İstanbul buluşmasında 600’den fazla öğrencimizi ağırladık. Buradaki eğitimde vermek istediğimiz vizyon teknoloji alanında bayan ve erkeğin eşit olduğunu göstermek, geleceğin teknoloji temelinde kurulduğunu, kendisini geliştiren ve yeni yetenekler edinen genç bayanların bu alanda meslek yapabileceklerini anlatmak. YÖK bilgilerine nazaran Türkiye’deki öğrencilerin %51,7’si bayan. Buna karşın STEM alanında okuyan bayan sayısı %35 ve iş hayatında STEM alanında çalışan bayan oranı sadece %10. Yeni yüzyılın suratına yetişmek için teknolojideki insan gücümüzü artırmamız gerekiyor ve bu da bayanlar olmadan mümkün olmayacak.”

 

Shangri-La Bosphorus İstanbul Genel Müdürü Bechara Sader eğitime mesken sahipliği yapmaktan duydukları memnunluğu belirterek, “TürkTraktör ve Teknolojide Bayan Derneği’ne yılın en büyük vizyon buluşmasında mesken sahipliği yapmaktan büyük onur ve memnunluk duyuyoruz. Shangri-La olarak faaliyet gösterdiğimiz toplumlarda ekonomik, toplumsal ve çevresel olarak sürdürülebilir faaliyetlerde ‘İyi olanı yapmak’ taahhütlerimizden biri. Bayanları teknoloji ve girişimcilik alanlarında güçlendirerek kalıcı bedel katan bu programa ve filizlerimize de yürekten inanıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir