Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin İlk Arı Pazarı Mustafakemalpaşa’da Kuruldu

Türkiye’nin İlk Arı Pazarı Mustafakemalpaşa’da Kuruldu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Bal ormanının akabinde Türkiye’nin birinci Arı Pazarını da Mustafakemalpaşa’ya kazandıran Belediye Lideri Mehmet Kanar,  yenilerini ekleyecekleri birçok tarım projesi ile ilçenin verimli topraklarından bolluk ve rahmet fışkıracağını söyledi.

‘’Mustafakemalpaşa ilçesi arı potansiyeli bakımından en yüksek olan sayılı ilçelerden biri’’ olduğu lisana getiren Lider Kanar, arıcılık dalına ışık tutan ‘’Arı Pazarı’’ ile arıcıları ve bal üreticilerini bir ortaya getirerek dala yeni bir soluk getirdi. 170 üreticiden oluşan Arı Pazarına etraf vilayetlerden ilgi ağırdı.

Mustafakemalpaşa ekilmedik bir karış toprak kalmaması için başta katma bedeli yüksek sebze-meyve ve tıbbi aromatik birlikte eser çeşitliğini artıran Mustafakemalpaşa Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü, üreticiye verdiği dayanaklar sayesinde, üreticiler toprağa hak ettiği pahası verebiliyor.

Domatese bibere alternatif eserler sunarak, bayanlara ve üreticilere gelir kapısı aralayan Mustafakemalpaşa Belediyesi, Arı Pazarı ile ilçeye yeni bir soluk getirdi.

Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün katkılarıyla Mustafakemalpaşa’ya kazandırılan 2. Bal Ormanının bittiği muştusunu veren Belediye Lideri Mehmet Kanar, ‘’ Her bölgenin balı var, bizim bölgemizin de balı ve satılıyor, ancak arı satışı yapılan resmi bir Pazar yok. Bu Pazarı Mustafakemalpaşa’ya neden kurmayalım dedik ve kurduk. Bu bir başlangıç inşallah klasik hale getireceğiz.’’ Dedi.

Arı Pazarı Açılış Programına Bursa Arı Yetiştiriciliği Birliği Lideri Umut Buğra Kavas, Mustafakemalpaşa Ticaret Borsa Lideri Saadettin Akkoyunlu ve ilçe protokolü iştirak sağlarken, ilçeden ve etraf ilçelerden arı üreticileri ağır ilgi gösterdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir