Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. Türkiye’den 10 girişimci, startup ve teknoloji fuarı VivaTech’e katıldı

Türkiye’den 10 girişimci, startup ve teknoloji fuarı VivaTech’e katıldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Türk İktisat Bankası (TEB), Teşebbüs Bankacılığı alanında yaptığı çalışmalarla girişimcileri desteklemeye ve girişimcilik ekosistemini geliştirmeye yönelik katkılarını sürdürüyor. Bu kapsamda TEB Teşebbüs Bankacılığı, ODTÜ TEKNOKENT iş birliğiyle girişimcilere özel Fransa Hızlandırma Programı’nı hayata geçirdi. Farklı evrelerden girişimcilere takviye sunulan programa dahil olan 10 teşebbüsçü, Fransa’da düzenlenen, inovasyon ve teşebbüslere yönelik teknoloji fuarı VivaTech’e katıldı. 

TEB Teşebbüs Bankacılığı ve ODTÜ TEKNOKENT iş birliğiyle yürütülen, Business France ile La French Tech İstanbul’un dayanak verdiği yapay zeka odaklı Fransa Hızlandırma Programı’nda girişimcilerin Fransa pazarını tanıması, iş birliği geliştirmesi, potansiyel yatırımcılarla görüşmesi ve ihracatı teşvik etmesi amaçlanıyor. Program, girişimcilerin Fransa’da yeni iş fırsatları yaratmaları ve potansiyel müşterilerle irtibatlar kurmaları için kıymetli bir platform sunuyor. İştirakçiler Fransa pazarına ait pratik bilgiler edinirken, kesimin önde gelen isimleriyle tanışma fırsatı da buluyor.

Türk startup’lar ile Fransız ekosistemindeki kıymetli isimler bir arada

22-25 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleşen teknoloji fuarı VivaTech ile başlayan Fransa Hızlandırma Programı, girişimcilere küresel bir ağ oluşturma ve inovatif teknolojileri keşfetme fırsatı sunuyor. Program kapsamında, teşebbüsçüler fuarın akabinde Paris’te Station F ve BNP Paribas gruplarıyla bir ortaya gelerek global ilişkiler kurma ve yatırımcılarla tanışma imkanı elde edecek. Ayrıyeten BNP Paribas’ın İnovasyon Merkezi’nde düzenlenecek aktifliğe katılarak Fransız ekosistemindeki kıymetli isimlerle buluşacak olan teşebbüsçüler, 29-31 Mayıs tarihlerinde Grenoble’da düzenlenecek üç günlük kamp boyunca hızlandırma programları yöneticilerinin yanı sıra BNP Paribas, BPI ve KPMG üzere önde gelen kurumların yöneticileriyle toplantı yapacaklar. 

Viva Technology’ye katılan kurumlar ve teşebbüsleriyle bölümlerine getirdikleri tahliller: 

 • Oxodes: Hibrit teknolojiler yardımıyla milimetrik hassasiyette pozisyon tespitine ve geometri tahliline dayalı denetim, ölçüm, kalite denetim ve poka-yoke sistemleri geliştiren bir teşebbüstür.
 • Novus: Kendi yapay zeka modellerini dalın öteki öncü modelleriyle birleştirerek yapay zeka tabanlı içerik üretimi sunmaktadır. Olağanda 4 saat süren, 2 görsel ve 5 referans içeren 1000 sözlük bir blog yazısını, Novus Writer ile dakikalar içinde oluşturmak mümkün.
 • Counterfake: İnternet ve toplumsal medyada uydurma eserleri tespit edip kaldıran yapay zeka takviyeli bir çevrimiçi marka muhafaza teşebbüsüdür.
 • Academic Sight: Sanayide insan müşahedesiyle yapılan manuel kalite denetim süreçlerini yapay zeka ile otonom hale getiren bir teşebbüstür.
 • Skann.ai: Skann.ai, web tabanlı uygulamasıyla taşınabilir telefonların kamerasını güçlü bir hasar tespit aracına dönüştürmektedir. Araçların fotoğraf yahut görüntülerini basitçe çekerek eserin gelişmiş yapay zekasıyla hasarları hassas bir formda tahlil edip belirler.
 • Cellsway: Kanser alanındaki karşılanmamış gereksinimlere yönelik yenilikçi tahliller sunan, derin teknoloji odaklı bir teşebbüstür. 
 • F-Ray: JetScoring, vergi beyannameleri, bağımsız kontrol raporları yahut mizanlar üzere her türlü finansal tablodan data toplayarak anında risk raporları oluşturan bir finansal tahlil platformudur. Makine öğrenme algoritmaları kullanarak finansal evraklardan format bağımsız olarak Türkçe, İngilizce ve Arapça lisanlarında data çıkarabilir, finansal tahlil ve risk varsayım süreçlerini tamamlayarak saniyeler içinde tam bir risk raporu oluşturabilir. Bankalar, JetScoring’i kurumsal ve ticari kredi süreçlerinde kullanırken, fintech’ler B2B skorlama için kredi ve finansman eserlerinde, ticari şirketler ise kredi satışlarında müşteri ve tedarikçi risk tahlili için kullanmaktadır. 
 • M-Based: Hayvan bazlı ve petrol bazlı sentetik derinin yarattığı ekolojik ve hayvan etiği sıkıntılarını ortadan kaldıran, moda, otomotiv ve mobilya kesimlerinde kullanılmaya uygun, miselyum bazlı vegan deri üreten bir biyoteknoloji teşebbüsüdür.
 • Arleon: WINS Lab’ın bilgi, irtibat ve siber güvenlik alanındaki akademik araştırma sonuçlarını kıymetlendirmek maksadıyla 2022’de kurulan bir araştırma ve geliştirme şirketidir. WINS Lab, bilgisayar ağları, kablosuz ağlar, taşınabilir sistemler ve bunların güvenliği alanlarında araştırmalar yürütmektedir.
 • Meddenovo: Peptit yapıları temelinde ilaç adayları tasarlamak emeliyle yazılım tahlilleri geliştirmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir