Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Konut Satışının Artması Dayanışma Ekonomisi ile Mümkün

Türkiye’de Konut Satışının Artması Dayanışma Ekonomisi ile Mümkün

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0
Türkiye’de Konut Satışının Artması Dayanışma İktisadı ile Mümkün

TÜİK tarafından Eylül 2023’e ait Konut Satış İstatistikleri açıklandı. Kelam konusu bilgilere nazaran; Türkiye genelinde konut satışları, eylül ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %9,5 azalıp 102.656 olurken ipotekli konut satışları da birebir devirde %50,2 azalarak 8.446’ya geriledi. Türkiye genelindeki konut ve ipotekli konut satışlarındaki azalışı kıymetlendiren FKB Tasarruf Finansman Şirketleri Dal Heyeti Lideri Eyüp Akbal, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, alternatif bir finans modeli olan Dayanışma İktisadı ile kredisiz, faizsiz hatta peşinat dahi ödemeden mesken sahibi olabilir.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ilişkin Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. TÜİK bilgileri gösteriyor ki eylül ayında gerçekleşen konut satışında ve ipotekli konut satışında azalma var. O denli ki eylül ayında Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışı, bir yıl öncesine nazaran yüzde 9,5 azalırken ipotekli konut satışı da yüzde 50,2 oranında azaldı. Geçen yıl alternatif bir finans modeli olarak yasal mevzuata kavuşan tasarruf finansman bölümünü Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altında temsil eden FKB Tasarruf Finansman Şirketleri Dal Şurası Lideri Eyüp Akbal, yaptığı açıklamada bireylerin Dayanışma İktisadı ile bütçesine uygun ödeme şartlarıyla konut sahibi olabileceğini hatırlattı. 

Dayanışma İktisadı ile Herkes Konut Sahibi Olabilir

Konut ve ipotekli konut satışlarındaki azalmada konut fiyatlarındaki artışın, yüksek faiz oranlarının ve finansmana erişimin zorlaşmasının tesirli olduğunu vurgulayan Eyüp Akbal, “Her ne kadar Dayanışma İktisadı ile gerçekleştirilen satışlar, resmî olarak ipotekli konut satışı olarak görülmese de sistem gereği teslim edilen konutların ödemeleri devam ettiğinden pratikte ipotekli konut üzere düşünülebilir. Bu pencereden baktığımızda yaptığımız teslimatlar ipotekli konut satışının yaklaşık yüzde 7’sine tekabül ediyor.” dedi. 

Akbal, “Tasarruf finansman kesimi temsilcileri olarak bizler, bireylerin en temel ihtiyaçlarından barınma muhtaçlığına finansman sağlayan şirketler olarak manevi tarafı da güçlü bir faaliyet içindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin alternatif bir finans modeli olan Dayanışma İktisadı ile kredisiz, faizsiz hatta peşinat dahi ödemeden konut sahibi olmasını sağlıyoruz.” halinde konuştu.

Tasarruf Finansman Sistemi, Çekilişli yahut Ferdi Modelle Konut Sahibi Yapıyor 

Tasarruf finansman sistemini de ayrıntılandıran Akbal, “Tasarruf finansman sisteminde bireyler, çekilişli ya da ferdi modeli tercih ederek konut sahibi olabiliyorlar. Çekilişli sistemde kümeye dâhil olan bireyler, ekonomik güçlerini birleştirerek her ay bir kişinin konut sahibi olmasını sağlıyor. Bunun için de her ay noter huzurunda çekiliş gerçekleştiriliyor ve talihli olan kişi konutunu almaya hak kazanıyor. Ferdî modelde de şahıslar, kendi belirledikleri ve kontratta belirtilen ölçüde ödeme yaparak evvelce belirlenen tarih geldiğinde meskenlerini almaya hak kazanıyorlar.” tabirlerini kullandı.  

 

Tasarruf Finansman Kesimi, Pek Çok Bölümün Büyümesine Katkı Sunuyor

Faaliyet gösterdikleri kesimin konut satışlarını artırabileceğinin yanı sıra pek çok bölüme de katma kıymet sağlayacağının altını çizen Akbal, kelamlarına şu sözlerle son verdi: “Tasarruf finansman dalı, konut satışlarını artırıyor olması hasebiyle hem inşaat hem de gayrimenkul bölümlerinin de büyümesine katkı sunuyor. Öbür yandan yeni bir konut, beraberinde beyaz eşya ya da mobilya muhtaçlığını da beraberinde getirdiğinden bu bölümlerin büyümesine de vesile oluyor. Özetle tasarruf finansman bölümü hem Türkiye iktisadının gücüne güç katarken hem de bireylerin konut gereksinimlerine kendi bütçeleri ve ödeme güçlerine nazaran, kredisiz ve faizsiz olarak ulaşmasına imkan sağlıyor.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir