Türkiye’de birleşme ve satın alma işlemleri 2024’te artacak

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY’ın (Ernst & Young) tahliline nazaran; 2023’ün sonunda yaşanan müspet gelişmeler şirket birleşme ve satın alımlarına olumlu yansıdı. Türkiye’de 2023 yılında yabancı yatırımcının ilgisinin arttığı ve alıcı olduğu süreç oranının yüzde 29 düzeyine çıktığı görülürken, 2024 yılında yatırımların hem küresel hem de Türkiye’de artması bekleniyor.

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY (Ernst & Young); Türkiye’de 2023 yılında şirket birleşme ve satın almalarının toplam süreç hacmi ve sayısına dair yaptığı tahlile nazaran, geçtiğimiz yıl; 6 Şubat sarsıntıları, genel seçim devri, ekonomik belirsizlikler, yakın coğrafyada yaşanan jeopolitik gelişmelerin tesirleriyle yaşanan daralmaya karşın yabancı yatırımcının ilgisinin artması dikkat çekti. Yabancı yatırımcının alıcı olduğu süreçlerin oranı 2022 yılında yüzde 23 iken, bu oran 2023 yılında yüzde 29 düzeyine çıktı. Yabancı yatırımcıların coğrafik dağılım bilgileri en çok yatırımın ABD, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldiğini gösteriyor.

Yatırımcıların niteliğine bakıldığında; Türkiye’de 2023 yılında, süreçlerin yüzde 38’inin finansal yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiği, bu süreçler ortasında Getir (500 milyon dolar), Advantage Capital-Sabancı Renewables (185 milyon dolar), Insider’ın (105 milyon dolar) yer aldığı görülüyor. Stratejik yatırımcılar da Türkiye’nin jeopolitik pozisyonu ve Avrupa’ya kıyasla sahip olduğu düşük maliyet yapısı nedeniyle ülkemizdeki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda 2023 yılında Oyak Denizli Çimento – Taiwan Cement Corporation  740 milyon dolar, Stellantis Otomotiv – Tofaş 445 milyon dolar, Aytemiz – Tatneft 336 milyon dolar, Hod Maden – SSR Mining 270 milyon dolar, Murat Kablo-Volex 195 milyon dolar, Burgan Bank-Al Rawabi United 188 milyon dolar, Akpet-Tatneft 160 milyon dolar, Mandarin Hotel Bodrum – Pasha Holding 156 milyon dolar, Rönesans Enerji-Total Energies 150 milyon dolar, Kale Kimya-Univar 143 milyon dolar bedelinde gerçekleştirilen süreçleriyle Türkiye’de öne çıkan stratejik yatırımlar ortasında öne çıkıyor. 

 

2024 beklentileri iyimser

2024 yılında ise 2023 sonunda artan faizlerin müspet tarafta tesirlerinin hissedilmesi, genel seçimin yarattığı belirsizliklerin geride kalması ve pandeminin küresel piyasalardaki tesirini büsbütün yitirmesi ile yatırımların hem küresel manada hem de Türkiye’de artması bekleniyor. Türkiye pazarının dinamikleri göz önüne alındığında kimyasal eserler başta olmak üzere endüstriyel üretim, yenilenebilir güç, besin alanlarında yatırımların ağırlaşacağı; bununla birlikte SaaS, finansal teknolojiler, oyun ve e-ticaret alanlarındaki teknolojik teşebbüslerin ilgi çekmeye devam edeceği ve bilhassa süreç sayısının artacağı ön görülüyor. EY tahliline nazaran özelleştirme tarafında da beklenti; 2024-2026 Orta Vadeli Program’a nazaran özelleştirme gelirlerinin bir evvelki yıla nazaran artacağı tarafında.

 

EY Hakkında

EY olarak hedefimiz; müşterilerimiz, çalışanlarımız ve toplum için paha yaratırken tıpkı vakitte sermaye piyasalarında itimadın ve daha düzgün bir çalışma dünyasının oluşmasına katkıda bulunmaktır. Dünya çapında 150’den fazla ülkede, sahip olduğumuz data ve teknoloji ile hizmet veren takımlarımızla, kontrolde itimadı sağlarken müşterilerimizin gelişmesine ve dönüşmesine dayanak oluyoruz. Bağımsız kontrol, danışmanlık, hukuk, kurumsal finansman, strateji ve vergi hizmetlerimizle iş dünyasının karşılaştığı zorluklara yeni tahliller sunacak yanlışsız soruları soruyoruz.

EY ismi global tertibi temsil eder ve Ernst & Young Küresel Limited’in her biri farklı birer hükmî kişiliğe sahip olan, bir yahut daha çok, üye firmasını temsil edebilir. Sonlu sorumlu bir Birleşik Krallık şirketi olan Ernst & Young Küresel Limited müşteri hizmeti sunmamaktadır.

Kişisel Bilgileri Muhafaza Kanunu (KVKK) kapsamında; EY’ın ferdî bilgileri nasıl topladığı, kullandığı ve bireylerin sahip olduğu haklara dair bilgilere ey.com/tr_tr/privacy-statement adresinden ulaşabilirsiniz. EY üye şirketleri mahallî kanunların yasakladığı bölgelerde hukuk hizmeti sunmaz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*