Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, tarım ürünleri ihracatını gençler sayesinde 35 milyar dolardan 50 milyar dolara çıkaracak

Türkiye, tarım ürünleri ihracatını gençler sayesinde 35 milyar dolardan 50 milyar dolara çıkaracak

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Ege Bölgesi’nin btikisel ürün ihracat lideri olan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, gençleri tarım bölümüne kazandırmak için “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Eğitim Programı”nı 2024 yılında ikinci kere düzenledi.

Türkiye’nin dünyanın besin ambarı kimliğini koruyabilmesi için gençlerin tarım dalında daha ağır bir formda yer almalarının mecburilik olduğunu lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Eğitim Programı”nı bu münasebetlerle 2022 yılında başlattıklarını, projenin ikinci ayağını da 2024 yılında gerçekleştirdiklerini paylaştı.

Türk tarım bölümünde yaş ortalamasının 60 yaşa hakikat ilerlediğini aktaran Uçak, “Tarım dalında gelişen teknolojiye ayak uyduracak gençlerin yer alması gerekiyor. Bu sayede verimliliğimizi artıracağımız üzere, yapay zekanın sunduğu imkanları kullanarak kalıntısız inançlı besin üretecek gençlere muhtaçlık var. Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Eğitim Programı’nın ikinci ayağında besin mühendisliği ve ziraat mühendisliği mezunu ya da öğrencisi 82 gence uzman isimler … eğitimleri verdi. İşletme ve bahçe ziyaretlerinde bulundular. 4 haftalık eğitimler sonrasında sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, tarımda tasarruflu su kullanımı, yenilikçi eserler temalı bize çok hoş sunumlar yaptılar. Kendilerinden besin kayıplarını önleyecek, tarımda eser çeşitliliğini artıracak, verimliliği tepeye çıkaracak yeni projeler geleceğine inanıyoruz. Bu sayede Türkiye 35 milyar dolar düzeyindeki tarım eserleri ihracatını 50 milyar dolara taşıyacak” formunda konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türk Çiftçisi Milletin Efendisidir” kelamıyla çiftçilerin toplum için kıymetinin altını çizdiğini, “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” Kelamlarıyla de gençlere duyduğu inancı dillendirdiğine vurgu yapan Uçak, kelamlarını şöyle tamamladı; “Gençlerimiz göğsünü gere gere ben çiftçiyim diyebilmeli. Çiftçiliğin ve üretimin ne kadar değerli bir hareket olduğunu pandemi periyodunda tüm dünya gördü. Üretmeye, ihracat yapmaya, dünyanın besin ambarı pozisyonumuzu sürdürmeye gençlerimiz sayesinde devam edeceğiz. Tarımda dijitalleşme, akıllı tarım uygulamaları ve sürdürülebilirlik hususları gençlerin liderliğinde, Türk tarımının yalnızca bugününü değil, yarınını da garanti altına alacaktır. Gençlerin gücü ve yaratıcılığı ile tarımda ihtilal niteliğinde değişimlere imza atabiliriz. Unutmayın ki, toprak bizim en bedelli mirasımızdır ve bu mirası gelecek kuşaklara en düzgün formda aktarmak bizlerin vazifesidir. Bu hislerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımımızı kutluyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir