Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’ndan pay istiyor

Türkiye, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’ndan pay istiyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Suudi Arabistan, petrol dışında sürdürülebilir bir iktisat için 2016’da başlattığı Vizyon 2030 maksadına süratle ilerliyor. ABD’den İngiltere’ye, Hindistan’dan Çin’e kadar birçok ülkenin ortak olduğu projelerden Türkiye de hisse istedi. 2018’de Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası bağlar koptuğu için Türkiye, dünyanın paylaştığı projelerden yararlanamamıştı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, proje ismi de vererek, “Hız, hizmet, kaliteli performans ve milletlerarası projelerle kalitesini ispatlayan müteahhitlik firmalarımız, Suudi Arabistan’ın bilhassa 2030 Vizyon Projeleri ortasında yer alan NEOM, Diriyah Gate, Qiddiya, Amalla ve Kızıldeniz başta olmak üzere birçok projede yer almayı istek etmektedirler ve bu hususta iş birliğine ve iştirake hazırdır” açıklamasında bulundu.

Uzun yıllar Suudi Arabistan şirketleriyle çalışan, güç ve yatırım uzmanı, iş bayanı Abide Gülel; Vizyon 2030 içinde yer alan ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın bahsettiği NEOM, Diriyah Gate, Qiddiya, Amalla ve Kızıldeniz projeleri hakkında şu bilgileri verdi:

500 MİLYAR DOLARLIK KENT: NEOM

“Türkiye’nin hisse istediği projelerin başında yer alan NEOM, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında, Kızıldeniz kıyısında inşa edilmeye başlanan 500 milyar dolarlık dev bir kent. 9 milyon kişinin yaşayacağı, pak güç kullanılacak akıllı kent, 2025 yılında tamamlanacak. NEOM’un yatırımlar ve turizm fırsatları aracılığıyla 2030’dan evvel 100 milyar doların üzerinde gelir elde etmesi bekleniyor.

KÜLTÜR BAŞŞEHRİ: DİRİYAH

Riyad kent merkezinden 20 dakika uzaklıkta yer alan Diriyah, Suudi Arabistan’ın kültür başşehri olarak planlandı. Tamamlandığında, dünyanın önde gelen ömür usulü destinasyonlarından birine dönüştürülecek ve dünyanın en büyük buluşma yerlerinden biri haline gelecek.

UNESCO dünya mirası listesindeki kent, birinci Suudi devletinin başşehri. 2030 yılına kadar 27 milyon yerli ve yabancı turist bekleyen Diriyah, 63,2 milyar dolarlık bir proje.

EĞLENCE DESTİNASYONU: QIDDIYA

Qiddiya, cümbüşün, sporun ve sanatın başşehri olmaya hazırlanıyor. Qiddiya, Krallığı dünyaya açarken Suudi Arabistan’ın ekonomik çeşitliliğinin ilerlemesine katkıda bulunacak. Bu kentin bütçesi 750 milyon dolar.

SAĞLIKLI HAYAT ROTASI: AMAALA

4 bin 155 kilometre karelik destinasyonda; lüks oteller, konutlar, kaliteli yemek, sağlıklı ömür ve dinlenme tesisleri yer alacak. 1,7 milyar dolarlık bütçeye sahip lüks turizm rotası 35 bin bireye istihdam sağlayacak.

KIZILDENİZ’DE 90 ADALI LÜKS TURİZM

Suudi Arabistan’ın kuzeybatı kıyısındaki Kızıldeniz’de 90 bakir adayı kapsayan 20 milyar dolarlık proje, dünyanın en savlı ve heyecan verici turizm ve konaklama projesi. 28 bin kilometre karelik dünyanın son zımnî doğal hazinelerinden birinin etrafında oluşturulan lüks bir destinasyon.

819 MİLYAR DOLARLIK PASTA

Türkiye’nin hisse istediği NEOM, Diriyah Gate, Qiddiya, Amalla ve Kızıldeniz projenin toplamı 585 milyar dolar. Suudi Arabistan’ın yıllık inşaat dalı pazarı 120 milyar dolar. Petrole dayalı iktisattan uzaklaşmaya çalışan Suudi Arabistan’da toplam bedeli 819 milyar dolar olan 5 bin 200’den fazla proje şu anda devam ediyor. Bu sayı, körfez ülkelerinin etkin proje bedellerinin yüzde 35’ine denk geliyor.

610 MİLYON DOLARLIK MUTABAKAT İMZALANDI

 Bu ortada, Suudi Arabistan medyasında yer alan haberlere nazaran, Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nda, inşaat, mühendislik müşavirlik ve yatırım mevzularında uzmanlaşmış firmaları kapsayan 16 işbirliği mutabakatına varıldı. Forum’da 610 milyon dolar bedelinde gayrimenkul muahedeleri imzalandı. Suudi Belediye, Köy İşleri ve İskan Bakanı Majid bin Abdullah Al-Hogail, Türk şirketlerini Krallık’taki gayrimenkul geliştirmelerine yatırım yapmaya çağırdı.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir