Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Sigorta’nın hedefi, 2024 yılında sağlıklı ve dengeli büyümek

Türkiye Sigorta’nın hedefi, 2024 yılında sağlıklı ve dengeli büyümek

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

2023 yılını yüzde 136 büyüme ve 60 milyar TL prim üretimi ile kapatan Türkiye Sigorta; 2024 yılında da güçlü finansal yapısını koruyarak, enflasyonun üzerinde istikrarlı bir büyüme sağlamayı hedefliyor.  

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak, 2023 yılında dal liderliklerini sürdürdüklerini belirterek; “2024’ü kendimiz için ‘verimlilik yılı’ olarak görüyoruz. 2024 yılında da hem hayat hem hayat dışında liderliğimizi pekiştireceğiz. Ayrıyeten, kasko ve sıhhat üzere kişisel eser kümelerinde öncü olarak etkinliğimizi daha da geliştirip; yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde bölümün taraf belirleyicisi olmaya devam edeceğiz. Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda, şirketimizin güçlü bilanço ve kârlılık yolcuğunu 2024 yılında da sürdürerek; pazar hissesinde istikrarlı ve sağlıklı büyüyeceğiz” dedi.

Türkiye Sigorta’nın 2023 yılı değerlendirmesi ile birlikte 2024 yılı amaçlarını aktaran Türkiye Sigorta Genel Müdürü Taha Çakmak; amaçlarının 2024 yılında kasko, sıhhat, yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde öncü ve istikamet belirleyici pozisyonlarını sürdürmek, tıpkı vakitte stratejik branşlarda büyümek olduğunu tabir etti. Taha Çalmak, “2023 sayıları stratejimizin ne kadar gerçek olduğunu gösterdi.  2023 yılında toplam prim üretimimizi bir evvelki yıla göre yüzde 136 artırarak; 60 milyar TL’lik rekor bir üretime imza attık.  Bunu yaparken güçlü finansal yapımızla, sağlıklı ve istikrarlı büyümemizi devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Çakmak; “Ürün bazındaki büyümelere göz attığımızda; çabucak her branşta yüzde 100’ün hatta bazılarında yüzde 200’ün üzerinde artışlar görüyoruz. Kaza sigortalarında yüzde 36; yangın ve doğal afet ile tarım sigortalarında ise yüzde 20’nin üzerindeki pazar paylarımızla birinci pozisyondayız. Prim üretiminde çeyrek bazlı karşılaştırmalara baktığımızda ise; bilhassa yılın 3’üncü ve 4’üncü çeyreğindeki yüksek artışlar, kesinlikle dikkatinizi çekecektir. 3’üncü çeyrekte yüzde 194 ve 4’üncü çeyrekte yüzde 130’luk bir büyüme gösterdik” diye konuştu. 

“Piyasa bedelimiz bir yılda yüzde 133 oranında arttı”

Sürdürülebilir kârlılığı önemsediklerinin altını çizen Taha Çakmak; tüm bu büyümelerin, yükselen sayılar ve pazar hisselerinin şirketin borsa performansına da değerli bir katkısı olduğunu belirtti. Çakmak; “Piyasa bedelimiz, bir yılda 774 milyon ABD dolarından 1,8 milyar ABD dolarına yükseldi ve sigortacılık bölümünün en bedelli halka açık şirketi unvanını müdafaayı sürdürdük. Ayrıyeten; güçlü bilanço yapıları ve sermaye yeterlilikleriyle, her iki şirketimizle otoritenin müsaade verdiği müddetlerde temettü dağıtımı yapan şirketlerden olduk” dedi. 

 

“2024 yılını ‘verimlilik yılı’ olarak görüyoruz”

2024’ü şirketleri için ‘verimlilik yılı’ olarak gördüklerine işaret eden Çakmak, “2024 yılında da hem hayat hem hayat dışında liderliğimizi pekiştireceğiz. Ayrıyeten, kasko ve sıhhat üzere ferdî eser kümelerinde öncü olarak etkinliğimizi daha da geliştirip; yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde bölümün istikamet belirleyicisi olmaya devam edeceğiz. Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda, şirketimizin güçlü bilanço ve kârlılık yolcuğunu 2024 yılında da sürdürerek; pazar hissesinde istikrarlı ve sağlıklı büyüyeceğiz” halinde konuştu.

Gücünü isminden alan Türkiye Sigorta olarak, üste yanlışsız giden muvaffakiyet ivmesine yeni muvaffakiyetler eklediklerini söz eden Taha Çakmak; “Müşterilerimizin gereksinimlerine uygun sigorta eserleri sunarak, mevcut eserlerimizin teminat ve kapsamını genişleterek, ülkemizde sigortacılığın gelişimine ve sigorta penetrasyonunun artmasına katkı sağlıyoruz. Satış sonrası hizmet ve müşteri tecrübesini teknoloji kullanımı ile geliştirmeyi ve hasar idaresinin daha aktif hale gelmesi için teknoloji odağında çalışmalar yapmayı sürdürüyoruz” dedi.

“Deprem sonrası toplumsal yardımlarımızın yanı sıra bölgede üretim yapmaya devam ettik; durmadık!”

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve 11 vilayetimizi etkileyen zelzele felaketinin birinci gününden itibaren bölgede, alanda olduklarını hatırlatan Çakmak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Deprem sonrasında bölge insanımıza muallak hasarlar dahil 6.5 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştireceğiz. Hayat sigortası tarafında ise 378.3 milyon TL ödeme yaptık.  Ancak elbette; misyonumuz yalnızca hasarların karşılanmasıyla bitmiyor. Yapılacak çok iş, sarılacak çok fazla yara var. Bizim işimiz riskleri yönetmek ve bunun içinde yeri geldiğinde hasar ödemek de var. Bu bakış açısıyla bölgeye can suyu olduk; işimize orta vermeden devam ettik. Sarsıntıdan sonra da bölgede; sıhhat, kasko, trafik üzere özel sigortalardan nakliyat, yangın, mühendislik üzere sigortalara kadar farklı eserlerle teminat sunmayı sürdürdük. İnsanımızın yanında, gerisinde olduk. Zelzeleden bugüne bölgede toplam 1 milyon 742 adet poliçe kestik. Bu toplam poliçe üretimimizin yüzde 13’ünü oluşturuyor. Hali hazırda; Türkiye Sigorta Dayanışma Obası’ndaki 90 Kırgız çadırında, 350 depremzedemizi ağırlamayı sürdürüyoruz. Bundan bu türlü de sarsıntının açtığı derin yaraların güzelleşmesi istikametinde elimizden gelen çabayı sarf etmeye devam edeceğiz.” 

 “Spor birleştirir, birlik iyileştirir”

Basketbolumuzun gelişimine ve daha geniş bölümlere yayılmasına, ampute branşlarında da farkındalığın artmasına katkı sunduklarını kelamlarına ekleyen Taha Çakmak; ‘Spor birleştirir, birlik ise iyileştirir’ yaklaşımıyla kısa bir müddet içinde zelzele bölgesinde, Türkiye Basketbol Federasyonu iş birliğinde basketbol alanları kurmaya hazırlandıklarını da belirtti.   

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir