Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın aktifleri 141,6 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın aktifleri 141,6 milyar TL’ye ulaştı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Banka, Türkiye’nin geleceği için kıymet arz eden projelere sağladığı finansman takviyesi ile kredi hacmini bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 30,7 artırarak 87 milyar TL’ye yükseltti.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2024 yılının birinci üç ayına ilişkin finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Banka, 2024 yılının birinci üç ayında aktiflerini bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 38 artırarak 141,6 milyar TL’ye yükseltti. 

Bankanın net kârı ise yüzde 56 artışla 1.034 milyon TL’ye yükselirken, kredi fiyatı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 30,7 artışla 87 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın 2024 yılı Mart ayı sonunda ortalama özkaynak kârlılığı ise yüzde 44,5 düzeyinde gerçekleşti. Brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 0,99 seviyesinde seyretmiştir.

“Ülkemizin net sıfır emisyon gayeleri doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz”

Türkiye’deki sanayi dalının karbon emisyonu azaltımı projelerini desteklemek hedefi ile Dünya Bankası (IBRD) ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi altında 200 Milyon ABD Doları ve 200 Milyon Avro meblağında kredi mutabakatı imzaladıklarını paylaşan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Dünya Bankası ile imzaladığımız bu mutabakat ile metal, kimya, çimento başta olmak üzere karbon salınımı yüksek sanayilerde yapılacak yatırımları uzun vadeli finansman ile destekleyeceğiz. İslam Kalkınma Bankası’ndan (IKB) besin güvenliği ve ziraî sanayi alanında kullanılmak üzere 100 milyon Dolar, OPEC Milletlerarası Kalkınma Fonu’ndan (OFID) Hazine ve Maliye Bakanlığı ikrazı ile gıda güvenliği ve ziraî sanayi alanında kullanılmak üzere 50 milyon Dolar meblağında finansman sağladık. IKB kümesi içerisinde yer alan Milletlerarası İslami Ticaret Finansmanı Kuruluşu’ndan (ITFC) ticaret finansmanı için 100 milyon Dolar finansman sağlanmasına ait mutabakat ise imza kademesinde. Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon amaçlarına direkt katkı sağlanmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.  

“Yatırım bankacılığı faaliyetleri kapsamında yenilikçi tahliller buluyoruz”

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası olarak birleşme ve satın alma danışmanlığı faaliyetleri kapsamında farklı dallarda faaliyet gösteren kamu kurumları ile özel kesim şirketlerine katma bedel sağlama amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini belirten Öztop, “Bankamız 2023 yılında münhasır finansal danışman olarak çalışmaya başladığı Traçim Çimento San. ve Tic. A.Ş.’nin, AC Çimento A.Ş. tarafından satın alımı sürecini 2024 yılının Mart ayında muvaffakiyetle tamamladı. Gerçekleştirdiğimiz bu süreç, Bankamızın 2019 yılından bu vakte yatırım bankacılığı alanında tamamladığı 21. birleşme ve satın alma süreci olmuştur. Bankamız, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, seçili güç santrallerinin ve limanların özelleştirilmesine ait projeler kapsamında finansal danışmanlık hizmeti sunmaya devam etmiştir.” dedi. 

Yatırım bankacığı faaliyetleri kapsamında çalıştıkları yenilikçi eserlerin altını çizen Öztop, “Halka arz faaliyetleri kapsamında, Banka olarak Oba Makarna’nın 3,8 milyar TL büyüklüğe sahip halka arzında önder olarak yer aldık. Bankamız, tarım ekosistemini teknolojiyle buluşturan dijital tarım platformu Tarfin Tarım’ın Türkiye’de bir birinci olan 30 milyon TL fiyatındaki buğday fiyatına endeksli sukuk ihracını gerçekleştirdi. Tekrar Tarfin Tarım’ın 70 milyon TL dengeli sukuk ihracına, Türkiye’nin besin güvenliği ve tedarik zincirinin sürdürülebilirliği için de kıymetli bir adım olan CarrefourSA’nın 200 milyon TL dengeli sukuk ihracına aracılık ettik. Ayrıyeten, Bankamız, her devir olduğu üzere bu periyotta de özel ve kamu kuruluşlarına sağlamış olduğu yatırım bankacılığı alanındaki hizmetlerine muvaffakiyetle devam etmiştir” sözlerini kullandı.

“Türkiye Kalkınma Fonu ile teşebbüs ekosisteminde kıymetli bir rol üstleniyoruz”

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu ile Türkiye’deki teşebbüs ekosistemini desteklemeyi ve büyütmeyi hedeflediklerine vurgu yapan Öztop, “Bankamızın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu’nun, alt fonu TÜBİTAK BİGG Fonu üzerinden TÜBİTAK’tan harikalık mührü almış 133 şirkete direkt yatırım yapıldı. Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki öteki fonumuz Invest 101 aracılığıyla 2024 yılının birinci çeyreğinde siber güvenlik alanında faaliyet gösteren FenixPyre’ye (eski ismi ile Datanchor) ve insan kaynakları teknolojileri alanında faaliyet gösteren İdenfit’e direkt yapıldı. TÜBİTAK BİGG Fonu yatırımları haricinde, Türkiye Kalkınma Fonu’nun direkt yatırım portföyündeki şirket sayısı 22’ye yükseldi. Tohum öncesi evreden olgunluk sürecine kadar olan tüm iş döngülerinde şirketleri destekleyebilen çeşitlendirilmiş alt fonları ile Türkiye Kalkınma Fonu, son periyotta yaptığı yatırımlarla girişimcilik ekosisteminin gelişiminde öncü rol üstlenmeye devam edecek” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir