Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Cari Açığı ‘Güneş’ ile Kapatabilir

Türkiye Cari Açığı ‘Güneş’ ile Kapatabilir

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Güneş, iklim dostu sürdürülebilir bir iktisat için kıymetli bir kaynak. Zira dünya yüzeyine ulaşan güneş ışığı ile 1,5 saatte tüm dünyanın bir yıllık güç gereksinimini karşılamak mümkün. Bu potansiyelin azamide değerlendirmesi ise ülkelerin güç gereksinimini karşılamanın yanı sıra yarattığı cari açığa ve global ısınmaya da deva olacak.

Uluslararası Güç Ajansı’nın (International Energy Agency) raporu Renewables’e nazaran, yenilenebilir güç kaynaklarının önümüzdeki beş yıl içinde global elektrik muhtaçlığının yüzde 90’ından fazlasını karşılayacağı öngörülüyor. Yani güneşin geleceğin en güçlü enerji kaynağı olması bekleniyor.

22 Haziran Dünya Yenilenebilir Güç Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Üçay Küme Güç Yöneticisi İlgin Eray, güneş gücü yatırımlarının iklim dostu sürdürülebilir bir iktisat için sunduğu avantajlara, dünyada ivme kazanan güneş gücü yatırımlarına ve Türkiye’deki güneş gücü potansiyeline dikkat çekti.

 

Küresel güç krizi, yenilenebilir güç yatırımlarına ivme kazandırdı. Dünya çapındaki toplam kapasitenin gelecek beş yıl içerisinde yüzde 100 artması bekleniyor. 

22 Haziran Dünya Yenilenebilir Güç Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Üçay Küme Güç Yöneticisi İlgin Eray, güneş gücü yatırımlarının iklim dostu sürdürülebilir bir iktisat için sunduğu avantajlara ve dünyada ivme kazanan güneş gücü yatırımlarına dikkat çekti: 

“Küresel ısınmayı 1,5 °C ile hudutlu tutmak ve eneri kriziyle çaba etmek için yenilenebilir güç hayati kıymet taşıyor. Bilhassa yenilenebilir güç kaynaklarının en bol, en süratli, en ucuz ve en çevreci olanı güneş, bu gayrette değerli rol oynuyor. Ülkelerin fosil yakıtlara olan bağımlılığı da dünyada her geçen gün artan güneş gücü yatırımları ile azalıyor.

Çin’in bugünkü toplam güç kapasitesine eş değer

Uluslararası Güç Ajansı’nın (International Energy Agency) raporu Renewables’e nazaran, global yenilenebilir güç kapasitesinin 2022-2027 döneminde 2.400 GW artması bekleniyor. Bu güç, Çin’in bugünkü toplam güç kapasitesine eş bedel olduğu belirtiliyor. Tekrar rapora nazaran yenilenebilir güç kaynaklarının önümüzdeki beş yıl içinde global elektrik muhtaçlığının yüzde 90’ından fazlasını karşılayacağı ve 2025’in başlarında kömürü geride bırakarak, en büyük global elektrik kaynağı haline geleceği öngörülüyor. Yani güneşin geleceğin en güçlü enerji kaynağı olması bekleniyor” dedi. 

“Türkiye’nin güneş gücü heyeti gücü 10 bin 7 MWe ulaştı”

“Türkiye, jeopolitik açıdan güneş gücü üretiminde güçlü pozisyonda bulunuyor. Mevcut potansiyeli kıymetlendirmek Türkiye’yi güç konusunda bölgesel güç pozisyonuna taşıyacaktır” diyen İlgin Eray, kelamlarına şöyle devam etti: 

“Türkiye’nin güneş gücü şurası gücü 10 bin 7 MWe ulaştı. Böylelikle Ulusal Güç Planındaki 2035 yılı güneş gücü heyeti güç maksadının 5’te 1’ine erişildi. Lakin hâlihazırdaki potansiyel kıymetlendirilerek daha süratli yol almak mümkün. Zira Türkiye, yıllık 110 gün üzere yüksek bir güneş gücü potansiyeline sahip. Gerekli yatırımların yapılması halinde Türkiye, yılda ünite metrekarede ortalama olarak 1.100 kWh’lik güneş gücü üretebilir. Böylelikle ülkemiz, güneş gücü potansiyelini kıymetlendirerek, cari açığın en temel sebebi olan güç ithalatının önüne geçebilir”.

İlgin Eray, konuşmasında Üçay Mühendislik’in güneş gücü yatırımcılarına sunduğu hizmetler hakkında da kıymetli bilgiler paylaştı: 

“Üçay Mühendislik olarak güneş gücü konseyimi konusunda; çatı GES, arazi GES ve tarım GES uygulamalarımız ile müşterilerimize anahtar teslim tahliller sunuyoruz. Türkiye genelinde 25 vilayette bulunan 65 şubemiz ile müşterilerimize; projelendirme, sistem amortisman hesabı, anahtar teslim suram ve TEAŞ süreci idaresi konusunda hizmet veriyoruz. 

30 bin konutun elektrik muhtaçlığına muadil proje

2022 yıllında kurulumunu gerçekleştirdiğimiz güneş gücü yatırımları ile 20 MWe’ye yakın heyeti güce ulaştık, bu sene ise 50 MWe yani yaklaşık 30 bin konutun elektrik gereksinimine muadil kapasitede projenin tahlil ortağı olmayı hedefliyoruz”  diyerek kelamlarını tamamladı.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir