Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret ve içerik üreticilerinin kesişim noktası: TikTok’tan 3Y Çerçevesi

Ticaret ve içerik üreticilerinin kesişim noktası: TikTok’tan 3Y Çerçevesi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Geçtiğimiz haftalarda Cannes Lions Memleketler arası Yaratıcılık Şenliği’nde konuşan TikTok Asya-Pasifik, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya Global İş Tahlilleri Lideri Shant Oknayan TikTok’un yeni 3Y çerçevesini duyurdu. Markaların gereksinim duydukları yaratıcı içerik çeşitliliğini geliştirmek için geliştirilen bir ekosistem olan 3Y çerçevesi; Yine kurgula (Recut), Yine düzenle (Remix), Yine hayal et (Reimagine) adımlarından oluşuyor.

Reklama doymuş bir dünyada, tüketici davranışının seyri süratle değişiyor. Tüketiciler reklam içeriklerini engelleme konusunda uzmanlaştıkça, klasik pazarlama kanalları artık tesirli olamıyor. Hootsuite’e nazaran internet kullanıcılarının yüzde 42,7’si reklam engelleyici kullanıyor. Bu durum işletmeleri, dikkat çekmek ve gaye kitleleriyle ilişki kurmak için daima olarak yenilikçi yollar aramak zorunda bırakıyor.

Yeni imkanlar sunan TikTok üzere dijital platformlar, yeni ticaret çağını başlatmak için kıymetli bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. Topluluk, cümbüş ve alışverişi bir ortaya getirerek, satın alma sistemlerini tekrar şekillendiriyor ve markaların topluluklarıyla temas kurma halini dönüştürüyor. Yaratıcılığı merkezine alan bir platform olarak, TikTok’un tesiri viral trendlerin ve cümbüşün ötesine uzanıyor. TikTok, eser keşfinden satın almaya ve çok daha fazlasına yanlışsız kesintisiz bir seyahat yaratmaya yardımcı oluyor.

#TikToktaGördümAldım kampanyasını ele alalım: 58 milyardan fazla görüntülemeye ulaşan bu etiket, kullanıcıların sadece TikTok tekliflerine dayalı eserleri keşfetme ve satın alma kıssalarını paylaşmalarına imkan tanıyarak alışveriş yapan ve içerik üreticilerinden oluşan çevrimiçi bir topluluğu besliyor. Bu, tek bir görüntünün kulaktan kulağa dolaşarak bir eseri küresel olarak öne çıkarma gücüne sahip olduğu “topluluk ticaretinin” tam tarifine dönüşüyor.

Bunun gerisindeki nedenlerse çok taraflı. TikTok’un bulaşıcı yaratıcılığı ve ilgi cazip içeriği canlı bir ekosistem geliştiriyor. İşletmeler, reklam ve marka içeriğine yönelik aksiyona geçirilebilir cümbüş odaklı yaklaşımıyla müşterilerine daha yakın olabiliyor ve ilgiyi satışa dönüştürmeye yardımcı olabiliyor. İçerik ve ticaretin bir ortaya geldiği bu olguyu “Shoppertainment” olarak isimlendiriyoruz.

Material tarafından yürütülen TikTok Pazarlama Bilimi Global Perakende Satın Alma Yolu çalışmasına nazaran: TikTok kullanıcılarının başka platformların kullanıcılarına kıyasla fiziki olarak dışarı çıkıp platformda keşfettikleri bir şeyi satın alma mümkünlüğü 1,5 kat ve TikTok’un eser keşfi için kaynak olma mümkünlüğü öbür platformlardan 1,7 kat daha fazla.

Eğlence odaklı eser keşfi, özgünlük ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin bu enteresan karışımı, sıradan bireyleri tesirli içerik üreticilere dönüştürüyor ve içerik üreticileri kıssa anlatımlarına dahil ederek markalar TikTok topluluğuyla daha derin inanç ve irtibatlar kurabilir hale geliyor. Bu, platform tarafından duyurulan ve markaların gelişmek için gereksinim duydukları oyunun kurallarını değiştirecek eğlenceli içeriği oluşturmalarını sağlayan yeni akıma “Yaratıcı Rönesans” diyoruz.

Aynı vakitte TikTok, reklam araçları ve özelliklerini marka keşfi ve ilhamı için kesin gaye haline getirmek üzere tasarladı. Markalar ve içerik üreticiler ortasındaki iş birliklerinin kolaylaştıran TikTok Creator Marketplace’den TikTok Creative Exchange’e kadar TikTok, markaları yaratıcı ortaklardan oluşan bir ekosisteme bağlıyor. 

“Yaratıcılığı geri getirmenin vakti geldi”

Geçtiğimiz hafta Cannes Lions Milletlerarası Yaratıcılık Şenliği’nde TikTok’un mesken sahipliğinde düzenlenen,  Sıradaki Yaratıcı Rönesansı etkinliğindeki bir oturumda 3Y çerçevesini de anlatan Shant Oknayan şunları söyledi: “Son yıllarda markaların en güzel yaratıcı fırsatlarını günlük hayattaki değil daha özel anlara sakladığını görmeye başladık. Evvelden yalnızca Cannes üzere şenliklerde değil, her vakit ve her yerde herkes tarafından ehemmiyeti vurgulanan yaratıcılığı geri getirmenin vakti geldi. Markaların platformumuzda gelişmek için muhtaçlık duydukları içerik çeşitliliğini oluşturmalarını her zamankinden daha kolay hale getirmek için tasarlanmış eksiksiz bir yaratıcı takviye ekosistemi oluşturduk. Bu sayede içerik üreticilerinin yaratıcılığı ile teknolojimiz kesişim alanında bir ortaya geliyor. Markalar 3Y çerçevesini kullanarak mevcut yaratıcı eserlerimiz ve akıllı teknolojilerimizle tekrar kurgulayabilir; ‘daha TikTok olmak’ için onları yine düzenleyebilir ve platformun, içerik üreticilerinin ve topluluklarının gücünü kullanarak yaratıcı fikirlerini yine hayal edebilir.”

Oknayan konuşmasında Türkiye’den de bir örnek verdi: “Vodafone’un oyunlaştırma platformu Teklif Ver Kazan‘ı ele alalım: Marka, doğrulanmış müşteri bilgi havuzunu genişletmek, tekil ziyaretçi sayısını ve etkileşimi organik olarak artırmak ve sürdürmek, nihayetinde bunları satışa dönüştürmek istiyordu. Yaratıcı çalışmalarını içerik üreticileri aracılığıyla yine tasarlayan Vodafone’un kampanyası, Vodafone dışı kullanıcıların günlük ortalama dönüşümünde 8 kat üzere etkileyici bir artış sağladı” 

TikTok böylelikle yaratıcılığa ilham verme ve eğlenceli içerik ve sıkıntısız alışveriş tecrübeleriyle sevinç getirme misyonunu sürdürüyor. Tüketiciler gelişmeye devam ettikçe, markaların onların dikkatini çekmek için yenilikçi yollara ahenk sağlaması ve bunları keşfetmesi zarurî hale geliyor. Markalar, TikTok üzere dijital platformları benimseyerek pazarlama paradigmalarını tekrar tasarlayabiliyor, günlük yaratıcılığın ehemmiyetini vurgulayabiliyor ve temas kurmanın, manalı etkileşim sağlamanın sonsuz yollarını keşfedebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir