Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Teşvikler, Sanayiciler için GES Yatırımlarını Cazip Kılıyor

Teşvikler, Sanayiciler için GES Yatırımlarını Cazip Kılıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Enerji krizi ve artan fiyatlar, sanayi bölümünün kıymetli gündem hususları ortasında yer alıyor. Endüstriciler, süratle artan güç fiyatlarından kurtulmak hedefiyle fabrikalarına çatı üstü ya da arazi tipi güneş gücü sistemleri (GES) konseyimi gerçekleştirmeye başladı. GES yatırımlarındaki artışta; sunulan devlet teşvikleri de kıymetli rol oynuyor. 

Enerji Piyasa­sı Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamaya nazaran 19 Kasım 2022 tarihinden bu yana GES yatırımları başvurusu 139 bin MW’ı aştı. Bu talep bugün ki konseyi gücün 2.5 katına tekabül ediyor.

 ÜÇAY Küme Güç Yöneticisi İlgin Eray, GES yatırımlarını daha ekonomik ve cazip hale getiren teşvikler hakkında kıymetli bilgiler paylaştı.

Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında global piyasalardaki güç fiyatlarında yaşanan artışlar birçok kesimi olduğu üzere sanayi kesimini de olumsuz etkiledi. Elektrik maliyetlerinden kurtulmak isteyen endüstriciler, fabrikalarına çatı üstü ya da arazi tipi güneş gücü sistemleri (GES) suramı gerçekleştirmeye başladı. 

 GES yatırımları başvurusu 139 bin MW’ı aştı

Enerji Piyasa­sı Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamaya nazaran 19 Kasım 2022 tarihinden bu yana GES yatırımları başvurusu 139 bin MW’ı aştı. Bu talep bugünkü şurası gücün 2.5 katına tekabül ediyor. Fakat GES yatırımlarındaki artışta sunulan devlet teşvikleri de kıymetli rol oynuyor. 

ÜÇAY Küme Güç Yöneticisi İlgin Eray, sanayicilerle, çatı üstü ve arazi tipi güneş gücü sistemi (GES) yatırımları için sunulan teşvikler hakkında kıymetli bilgiler paylaştı:

Teşvikler, GES yatırımlarını daha ekonomik hale getiriyor 

“240 kWe ve üzeri; çatı üstü yahut arazi tipi GES yatırımları için yatırım teşvik evrakı alınması halinde, minimum yatırım fiyatına nazaran devlet tarafından; KDV muafiyeti, kurumlar vergisi indirimi ve sigorta prim dayanağı sağlanabiliyor. Ayrıyeten “Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Mekanizması” (YEKDEM) kapsamında, üretilen elektriğin makul bir kısmı için garantili fiyat ödemesi yapılıyor. GES yatırımcıları, bu sayede ürettikleri elektriği muhakkak bir fiyattan satabiliyor. Kimi durumlarda, yatırım yapacak firmanın faaliyet alanına nazaran çatı üstü ve arazi tipi GES yatırımları için belli oranlarda hibe dayanağı de sağlanabiliyor. Güneş gücü santrali yatırımı yapan bir endüstrici, güneş gücü santralleri için sunulan vergi indirimlerden de faydalanabiliyor. Sunulan teşvikler, endüstriciler için GES yatırımlarını daha ekonomik ve cazip hale geliyor” dedi. 

Amortisman avantajı

Güneş gücü santrallerinin; düşük işletme maliyetleri ve çevresel avantajlar sağladığı için endüstriciler için giderek daha tanınan bir yatırım seçeneği haline geldiğini vurgulayan İlgin ERAY,  güneş gücü santrallerinin amortisman mühleti hakkında da şunları söyledi: 

“GES yatırımları, düşük işletme maliyetleri nedeniyle dünya genelinde yenilenebilir güç kaynakları ortasında en çok yatırım yapılan alanların başında geliyor. Güneş gücü santralleri, güneş ışığına maruz kaldığı sürece elektrik üretmeye devam ediyor ve işletme maliyetlerini düşürüyor. Güneş gücü santrallerinin amortisman mühleti ise; yatırım maliyeti, elektrik fiyatları ve başka faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Çoklukla yüksek kapasiteli güneş gücü santrallerinin amortisman mühleti kurulduğu bölgeye nazaran değişkenlik gösterebiliyor. Bu mühlet 3 ila 5 yıl olabiliyor; fakat birtakım durumlarda amortisman mühleti daha kısa da olabiliyor. 

Sonuç olarak, GES’ler; yatırımcılara, tabiata ve ülke iktisadına değerli katkılar sunuyor. Bu nedenle GES’lerin kullanımının yaygınlaştırılması, hem çevresel hem de ekonomik açıdan büyük değer taşıyor” diyerek kelamlarını tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir