Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Tencere yemeği obeziteyi önlüyor

Tencere yemeği obeziteyi önlüyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Tencere yemeği obeziteyi önlüyor

Şehir ömrünün yoğunluğu ve koşturmacası içinde bazen yemek öğünleri atlanabiliyor, hatta bazen vakit ayrılamadığı için hazır yemeklerle gün geçiştirilebiliyor. Yapılan son çalışmalara nazaran mesken dışı hazır besin tüketiminin Avrupa ve ABD’de olduğu üzere Türkiye’de de artış içinde olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Mutfak kültürümüzün kıymetli bir modülü olan tencere yemekleri, pek çok istikametiyle hazır yemeklerden çok daha sağlıklı bir seçenek. Meskende pişirilen tencere yemeklerini tüketmek, pek çok bilimsel çalışmaya nazaran obezite riskini de azaltıyor” açıklamasında bulundu.

 

Özellikle son yıllarda hayat biçimlerinde yaşanan değişim, online siparişlerle hazır tüketim besinlere kolay ve süratli erişim üzere nedenlerle ülkemizde de tencere yemeği hazırlama geleneğinin gitgide azaldığına dikkat çeken Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Ancak tablonun başka tarafında organik ömrü önemseyen, sürdürülebilirlik şuuru taşıyan tüketiciler de yok değil. Bugün pek çok insan tencere yemeklerini tekrar keşfediyor” dedi.

 

Tencere yemekleri hazır yemeklere nazaran çok daha sağlıklı pişiyor

Tencere yemekleri, mesken dışı yapılan yahut katkı unsurları içeren hazır yemeklere nazaran çok daha sağlıklı bir seçenek olmasıyla kıymetini koruyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Tencere yemekleri; çoğunlukla bitkisel sıvı yağlarla yapılması, birçok çeşit besinin bir ortada bulunabilmesi, zerzevat ve bakliyat yemeklerini çeşitlendirmesi, lezzet artırıcı esirgeyici katkı unsurlarının kullanılmaması üzere pek çok nedenden ötürü hazır ve mesken dışı tüketilen yemeklere nazaran çok daha sağlıklı pişiyor” sözlerini kullandı.

 

Tencere yemekleri tekrar keşfediliyor 

Bazı çalışmalara nazaran tencere yemeklerinin bilhassa çocukların daha az yağlı beslenmelerini sağladığını ve bunun da obezite riskini düşürdüğünü hatırlatan Tuba Örnek, “Tencere yemekleri sıhhatimiz açısından pek çok malzemeyi bir ortaya getirmekle kalmıyor birebir vakitte tüm aileyi tıpkı sofrada buluşturarak aslında aile bağlarını da güçlendiren bir tesir yaratıyor. Anadolu’nun mutfak kültüründe yüzyıllardır var olan tencere, bugün ülkemizin farklı yörelerinden binlerce çeşit yemeğin de olmazsa olmazı. Binlerce yıl evvel insanlığın beslenme biçimini değiştiren, ateş üzerinde pişirilen yemeklerden suda pişirilen yemeklere geçişi sağlayan tencere; farklı gereçlerle yapılan çeşitleriyle günümüz mutfaklarının lezzet şölenlerinin de başrolünde” dedi.

 

Tencere yemeklerinin içeriği mevsime ve muhtaçlığa nazaran belirlenebiliyor

Tencere yemeklerinin en değerli temel materyalleri zeytinyağı, kuru soğan, salça/domates ve havuç. Tuba Örnek, “Sonbahar ve kış periyodu için ıspanak, pırasa, kereviz, brokoli, pazı, lahana, karnabahar üzere vitamin-mineral deposu ve lif bakımından varlıklı zerzevatları sıkça tüketmek gerekiyor. Ayrıyeten lif ve protein açısından varlıklı olan, kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir içeren; kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya ve bezelye üzere kuru baklagilleri yaz/kış demeden haftada ortalama 2 sefer tüketmek çok önemli” ipuçlarını paylaştı.

 

Tencerenin üretim materyaline de çok dikkat etmek gerekiyor

Ancak tencere yemeklerinin bütün bu yararlarından yararlanmak için yemek yaparken kullanılacak tencerenin hangi materyalden üretildiğinin de değerli olduğuna dikkat çeken Tuba Örnek, “Paslanmaz çelik, dökme demir, granit ve seramik sağlıklı tencere seçimi için en yanlışsız alternatifler ortasına giriyor. Teflon yahut alüminyum üzere gereçlerle yapılmış eserleri kullanmaktan kaçınmak gerekiyor” ihtarında bulundu.

 

 

Sağlıklı bir tanım: Kıymalı karnabahar yemeği 

Malzemeler:

1 kg karnabahar, 1 adet soğan, 2 adet havuç, 250 gr kıyma, 1 yemek kaşığı salça, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 bardak su, tuz ve karabiber. 

Yapılışı:

Zeytinyağında doğranmış soğan ve havucu birkaç kere çevirdikten sonra kıymayı ekleyin ve biraz kavurun. Daha sonra salçayı ekleyin. Yıkayıp çiçeklerine ayırdığınız karnabaharla birlikte tüm karışıma 1 bardak su ve karabiber ek edin. Tencerenin kapağını kapatıp pişmeye bırakın. Tuzunu, yemek piştikten sonra eklerseniz iyottan daha fazla yararlanmış olursunuz. Bu tanımı farklı sebzeler için de uygulayabilirsiniz. 

Karnabahar yemeği, bağırsaklarımızdaki probiyotikler için kusursuz bir besin kaynağı. Protein, karbonhidrat ve yağ oranları istikrarlı. Vitamin ve mineral açısından güçlü yemeğinizi; isteğe bağlı olarak pul biber, zerdeçal üzere öteki baharatlarla ve limonla zenginleştirebilirsiniz. Böylelikle yemeğin antioksidan özelliği de artmış olur.

 

Yanında ne âlâ masraf?

Sağlıklı ve istikrarlı bir öğün için yemeğinizin yanında 1 dilim tam tahıllı ekmek, yeşil yapraklı zerzevat yüklü salata, yoğurt yahut ayran da tüketebilirsiniz.

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir