Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi 1200’den Fazla Ziyaretçiyi Ağırladı

Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi 1200’den Fazla Ziyaretçiyi Ağırladı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Kömür sanayisinin Türkiye’deki en geniş kapsamlı buluşması 4. Pak Kömür Teknolojileri Tepesi, yaklaşık bin 200 ziyaretçiyi ağırladı. Yerli ve yabancı uzmanların kömür sanayisinin gelecek yaklaşımlarını tartıştığı Zirve’de, 63 firma yeni eser, proje ve teknolojilerini tanıttı

Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) tarafından Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın takviyesiyle ve Dünya Kömür Birliği (World Coal Association – WCA)’nin milletlerarası partnerliğinde düzenlenen 4. Pak Kömür Teknolojileri Zirvesi (4. Clean Coal Technologies Summit – CCTS), 24-25 Nisan 2023 tarihlerinde Ankara’da Divan Otel’de gerçekleşti. Güçte dışa bağımlılığın muhtemel risklerinden korunmak için yerli ve ulusal kaynakların ehemmiyetine dikkat çekilen Zirve’de, 21 milyar tonluk yerli kömür rezervlerimizin hem verimli hem de pak teknolojilerle iktisada kazandırılması konusunda atılması gereken adımları uzmanlar tartıştı. Zirve’de, kömür sanayisinin milletlerarası projeksiyonuna dair değerlendirmeler de yapıldı.

129 firmadan ziyaretçiler Ankarada kömür için buluştu

Türkiye’de kömür sanayisini buluşturan en kapsamlı Zirve’ye kamu, özel kesim, üniversite, AR-GE ve İSG kuruluşlarından yerli ve yabancı yaklaşık bin 200 ziyaretçi katıldı. 63 firmanın yeni proje ve teknolojilerini tanıttığı Zirve’yi 129 firmadan temsilciler ziyaret etti. Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), Dünya Kömür Birliği, Avrupa Kömür ve Linyit Birliği (EURACOAL)’nden uzmanlar Zirve’de  dünyada kömürün tekrar yükselişinin güç dalındaki yansımalara mercek tuttu. Zirve’de kömürle ilgili kısa ve orta vadeli öngörüler ile pak kömür teknolojilerindeki son gelişmeler de değerli bir gündemi oluşturdu.

Sektörün gündemindeki bahisler oturumlarda tartışıldı

Zirve’de düzenlenen oturumların mevzuları şunlar oldu: Milletlerarası Kömür Sanayisi Yaklaşımları, Türkiye’de Kömür Sanayisine Makro Bakış, Ülkemiz Kömür Teknolojilerine ve Kömür Yakıtlı Termik Santrallerin Heyetim ve İşletilmesine Yönelik Uygun Uygulamalar, Türkiye’de Madencilik ve Örnek Uygulamaları, Kömür Madenciliğinde İş Sıhhati ve Güvenliği ile İklim Değişikliği Ortamında Kömür Sanayisi ve Pak Kömür.

Zirve’de ortak akıl ile dalın gündemindeki mevzulara tahlil arandı

Sektör olarak ‘Türkiye Yüzyılı, Gücün Yüzyılı’ anlayışıyla hareket ettiklerini aktaran Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) İdare Konseyi Lideri Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye Yüzyılı’nda güç alanında en büyük değişim ve dönüşümün pak kömür teknolojileriyle yaşanacağını öngörüyoruz. Yerli kömürümüzü; bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon ile buluşturarak verimli bir halde iktisada kazandırmak için var gücümüzle uğraşıyoruz. Bilhassa karbon yakalama teknolojileri kullanarak üretim yapan yerli kömür santrallerini 2030 yılına kadar sisteme dahil etmeyi planlıyoruz. Pak Kömür Teknolojileri Zirvesi’nde iki gün boyunca uzmanlardan bu alandaki en yeni teknolojileri ve gelişmeleri dinledik. Zirve’ye katılan yerli ve yabancı uzmanlar kömürün bugün olduğu üzere gelecekte de öncelikli  bir güç kaynağı olacağını tabir etti. Zirve’yi her yıl hayata geçirerek dalımızın gündemindeki mevzulara ortak akıl ile tahlil üretmesi için değerli bir platform olmasını sağlamayı hedefliyoruz.”

Yerli kaynağımız kömürü ulusal çıkarlarımızı gözeterek iktisada kazandırmalıyız

4. Pak Kömür Teknolojileri Zirvesi’nin ikinci gününün açılışını gerçekleştiren Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Erdem Kalaycı şu hususlara dikkat çekti: “Yerli kaynağımız kömürden ulusal çıkarlarımız doğrultusunda pak kömür teknolojileriyle sonuna kadar faydalanmalıyız. Dünyada 2023 yılında kömür talebi tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşacak. Kömür, dün, bugün ve gelecekte de güç karmalarındaki hissesini koruyacak. Karbon çağı devam ettiği sürece kömür kullanılmaya devam edecek.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir