Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Telefon bağımlılığı farklı bir boyuta evrildi! Z kuşağı 4 gençten 1’i gelen telefonlara cevap vermiyor!

Telefon bağımlılığı farklı bir boyuta evrildi! Z kuşağı 4 gençten 1’i gelen telefonlara cevap vermiyor!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Anketi değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Anketi yaş gruplarına nazaran yorumladığımızda genç yetişkinlerin bağlantı tercihlerinin fast food tüketimi çağrıştırdığını söylemek mümkün. Süratli, kısa, öz ve acele…” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, telefon bağımlılığı konusunda gelinen son noktayı kıymetlendirdi.

Akıllı telefon kullanım biçimleri de değişti

Akıllı telefonlara güncellemeler geldikçe toplumun bu araçları kullanım biçimleri de değiştiğini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Yapılan bir ankette; 18-34 yaş kümesindeki bireylerin dörtte biri ‘telefon aramalarına hiç karşılık vermediklerini görmezden geldiklerini ‘bildirirken, kimileri aramak yerine ileti attıklarını lisana getirdi. İştirakçilerin birden fazla beklenmedik bir aramanın ‘kötü haber’ manasına geldiğini düşünürken, yüzde 70’i arama yerine bildirisi, yüzde 37’si sesli not göndermeyi tercih ediyor.” dedi.

35-54 yaş kümesi telefonla konuşmayı tercih ediyor

35-54 yaş kümesinin ise yüzde 1’inin sesli not göndermeyi tercih ederken geri kalanının klasik telefon görüşmesi yapmaktan yana olduğunun görüldüğü anketi pahalandıran Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, şöyle devam etti:

 “Anketi yaş kümelerine nazaran yorumladığımızda genç yetişkinlerin irtibat tercihlerinin fast food tüketimi çağrıştırdığını söylemek mümkün. Süratli, kısa, öz ve acele… Bu bir tercih olmakla birlikte değişen dünyanın süratli temposuna ahenk sağlamanın mecburî bir göstergesi de olabilir. Bu sonuca nazaran 18-34 yaş kümesinin bağlantı tercihlerine baktığımızda arama yoluyla tek bir şahısla bağlantıda kalmak yerine tıpkı anda kısa bildiri ve sesli not göndererek birden çok bireyle haberleşmek daha cazip gelebilir.”

Uzun uzadıya telefon görüşmeleri lüks mü?

Dar vakitler içinde yaşamaya alışan bireyler için uzun uzadıya telefon görüşmeleri artık lüks olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, şunları kaydetti:

“Hal böyleyken süratli irtibat usulleri ortaya çıkıyor. Burada akılların karıştığını görüyoruz, sanki teknolojinin evrimiyle mi bireyler güncellemelere ahenk sağlamak zorunda kalıyor; yoksa yetişememe, vakitsizlik üzere durumlardan ötürü muhtaçlık doğrultusunda mı fast food irtibat formülleri gelişiyor? 

35-54 yaş kümesi kişilerarası ilgilerde daha seçici

Geleneksel bağlantısı tercih edenlere nazaran eş vakitli yani tıpkı anda karşılıklı bir alışveriş kelam konusu.  Buradaki beklenti, his ve fikirlerin karşı tarafa tam o anda aktarılması ve paylaşılması. Tek taraflı iletilen iletiler ve sesli notlar sıcak irtibat prensibini karşılamayabilir. Bilhassa 35-54 yaş kümesinin klâsik görüşmeleri tercih etmesi; yaş ve tecrübenin artmasıyla birlikte kişilerarası ilgilerde daha seçici olunması ve münasebetlerin hissedilebilir olmasına duyulan gereksinimle açıklanabilir.”

’Ulaşmak isterse tekrar arar’ diye düşünüyorlar

Tanıdık numaradan gelen beklenmeyen bir aramanın irtibatın olağanda sık olmaması nedeniyle makûs bir haber algısı oluşturduğuna da işaret eden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Telefonu açmayan şahıslar bunun bir tahlil olmadığını bilirken, bu kaçınmanın altında ’ulaşmak isterse tekrar arar’’ niyetinin yaygınlığı da yatabilir. Bu yaklaşım nihayetinde bir tahlil sağlamayacağı üzere, bireyin duygusal stresörlerle baş etme yolu da olabilir.” dedi.

Dengeyi korumak önemli…

Yanıtlanmayan aramalar tanınmayan numaralardan geldiğinde ise talep dışı gelen kampanya aramaları yahut çeşitli dolandırıcılık prosedürlerine duyulan rahatsızlıktan kaynaklanabildiğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Sosyal bir varlık olan insan öteki kavramına yani bir diğerine muhtaçlık duyarken, teknolojinin bu gereksinimi karşılamaya sağladığı imkan aşikar. Hayatın her alanında olduğu üzere burada da dengeyi korumak uzun vadede sağlıklı münasebetler inşa etmek için önemli sıkıntı.” halinde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir