Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. TEGV 30. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

TEGV 30. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Türkiye genelindeki tüm aktiflik noktalarında ilköğretim çağındaki çocuklara nitelikli eğitim takviyesi sunan TEGV’in 30’uncu Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşti.

Genel Kurul’a Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyeleri, vakfın kurumsal ve ferdî bağışçıları ile gönüllüleri katıldı. Vakfın yıl içerisinde yürüttüğü faaliyetler aktarıldı; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel projeler, 6 Şubat sonrasında yapılan çalışmalar ve 2024 yılı planları paylaşıldı. 

“Üretken, etrafa hassas çocuklar yetiştirmeyi amaçladık”

Olağan Genel Şura, 29’uncu yıla özel, yapay zekâ teknolojisiyle hazırlanan ve kamu spotu olarak yayımlanan “Duydunuz mu?” filmiyle açıldı. Yönetim Kurulu Lideri M. Özalp Birol açılış konuşmasında şunları söyledi: 

“TEGV güçlü kurumsal yapısıyla, nitelikli takımıyla evvelki yıllarda meydana gelen zelzele felaketlerinden edindiği tecrübeyle, bilgi-beceri birikimiyle ve bilhassa yurdun dört bir yanından sarsıntı bölgesine gelen Ateşböcekleri ve fedakâr gönüllüleriyle birinci günden başlayarak zelzele bölgesinde etkin olarak vazife yaptı ve zelzeleden etkilenen binlerce vatandaşımızın ömrüne dokundu. Bu sürece katkıda bulunan kıymetli gönüllülerimize ve çalışanlarımıza TEGV ismine bir sefer daha içten teşekkürlerimizi sunarken, zelzelede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir sefer daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sıhhati diliyorum. 

21’inci yüzyıl marifetleriyle donatılmış, toplumsal ve duyusal farkındalıkları gelişmiş, bilim ve teknolojiyle üretken, tasarım ve proje odaklı düşünen, etrafa hassas ve toplumsal yarar sağlayan çocuklar yetiştirmeyi amaçladık. Atölyelerimizle sanattan spora, bilimden teknolojiye çocuklarımızı yüzlerce farklı eğitsel içerikle buluşturduk. 28 yıl boyunca bu misyonla hareket ederek 3 milyondan fazla çocuğumuzun ve pahalı ailelerinin hayatlarına dokunduk. Sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak hünerleri ve özgüveni kazandırdık. Çocuklarımız için okulun tamamlayıcısı, sokağın ve riskli ortamların alternatifi olduk. Bu vesileyle kuruluşumuzdan bugüne her vakit yanımızda olan bedelli gönüllülerimize, bağışçılarımıza bize takviye veren tüm paydaşlarımıza, çalışanlarımıza ve siz bedelli mütevellilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gündem hususlarının görüşülmesine başlamadan evvel, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz, TEGV’in kurucusu Suna Kıraç ve ebediyete intikal etmiş TEGV mütevellilerinin aziz anıları için  saygı duruşunda bulunuldu.

“Tasarım ve marifet atölyelerimizin sayısı yurt genelinde 44’e ulaştı”

Genel Müdür Sait Tosyalı, “2023 Yılı Faaliyetleri” ile ilgili sunumunda TEGV’in yıl içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yeni projeleri ve iş birliklerini aktardı; 2024 yılı projelerinden kesitler sundu:

“2023 yılına başlarken Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına heyecanla girdik fakat 6 Şubat felaketi ülkemizin gündemini değiştirmesiyle kimi projelerimizi revize ettik. Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkıp minnet hislerimizi sunduk. 27 vilayetteki 72 noktada 83 bin çocuğumuz etkinliklerimizden yararlandı. Gaziosmanpaşa, Denizli ve Diyarbakır’da yeni ünitelerimiz çocuklarımızla buluştu. Gaziantep ünitemizi 23 Nisan’da çocuklarımıza bayram ikramı olarak sunduk. İstanbul Rotary Kulübü tarafından yaptırılan ve bağışlanan ‘Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği’ni 26 Nisan’daki açılışla çocuklarımıza ikram ediyoruz. 21’inci yüzyıl maharetlerini kazandıran Tasarım ve Marifet Atölyelerimizin sayısı yurt genelinde 44’e ulaştı. Gölcük ve Anadoluhisarı noktalarımızın yılsonundan evvel açılışlarını yapmayı hedefledik. Su, iklim, sağlıklı beslenme, geleceğin meslekleri, inançlı trafik, zelzele ve doğal afet şuuru temalı eğitim programlarımızın bu yıla damga vuracak eğitim projelerimiz ortasında.”

TEGV gönüllüleri ve çalışanları da kelam aldı

6 Şubat sonrası sayısız defa bölgeye giden gönüllüler ismine kelam alan Serap Çelikkol ve Fulya Peynirci ile Adıyaman mahallî gönüllüsü Şerife Güney Güler çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Adıyaman Tahsil Ünitesi Yöneticisi Betül Menteş ve Malatya’da misyon yapan Ateşböceği yöneticisi Aynur Porsuk, çalışmaların çocuklar üzerindeki olumlu tesirlerini aktardılar.

Mütevelli Heyeti’ne yeni üyelerin seçimi gerçekleştirildi

Prof. Dr. Gürsü Kıyan, Doç. Dr. Okan Falay, Dr. Murad Ardaç ve Kurumsal Mütevelli Koç Üniversitesi ismine Rektör Prof. Dr. Metin Sitti oy birliğiyle TEGV Mütevelli Heyeti’nde yeni üyeler olarak yerlerini aldılar. Yeni mütevelliler, aileye katılmaktan dolayı memnuniyetlerini tabir ederek TEGV bünyesinde eğitime takviye çalışmalarının devam edeceğini belirttiler. 

Kurumsal sponsorlar ile ferdî destekçilere teşekkür edildi

2023 yılı proje ortaklarından toplantıya katılan ve Teşekkür Sertifikaları sunulan Dominos, Lila Kağıt, Migros, Michelin, Pınar, PVH, Shane Larkin Vakfı ve  Shell Türkiye’nin temsilcileri, TEGV ile işbirliklerinden edindikleri olumlu izlenimleri paylaştılar.

Ayrıca üyeliğinin müddeti dolan Cengiz Solakoğlu, Elif Depçe, H. Hüsnü Okvuran, M. Özalp Birol, İpek Kıraç ve Meltem Bakiler Şahin oylama sonucunda yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiler. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir küme endüstrici, yönetici ve akademisyenin teşebbüsü ile devlet tarafından verilen temel eğitime dayanak olmak hedefiyle 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı saatlerde fiyatsız eğitim dayanağı vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Vakıf Türkiye genelinde hala 27 vilayette 6 Eğitim Parkı, 42 Tahsil Ünitesi ve 25 Ateşböceği ile toplam 73 aktiflik noktasında çocuklara nitelikli eğitim takviyesi vermeye devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir