Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TEGV 29. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

TEGV 29. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çocuklarımızın temel eğitimine dayanak veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) 27 Nisan’da yapılan Olağan Genel Kurul’unda 2022’de gerçekleştirilen faaliyetler, 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntı sonrasında yapılan çalışmalar ve 2023 yılı planları paylaşıldı.

Türkiye genelindeki tüm aktiflik noktalarında çocukların çağdaş eğitim imkanları ile buluşmasını sağlayan, Atatürkçü ve Cumhuriyet’in temel unsur ve inkılaplarına bağlı kuşakların yetişmesi için nitelikli eğitim takviyesi sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), 29. Olağan Genel Konseyi 27 Nisan’da gerçekleştirildi. Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen toplantıya TEGV Mütevelli Heyeti üyeleri, İdare Konseyi Üyeleri, Vakfın kurumsal ve ferdî bağışçıları ile gönüllüleri katıldı. Toplantıda Vakfın yıl içerisinde yürüttüğü faaliyetler iştirakçilere aktarılırken, 6 Şubat’ta yaşanan zelzele sonrasında yapılan çalışmalar ve 2023 yılı planları paylaşıldı.  

“Atatürk ve Cumhuriyet mirasının ne kadar pahalı olduğunu anlatacağız”

29. Olağan Genel Heyeti, TEGV Çocuk Korosu’nun sahne almasıyla başladı. “TEGV’le El Ele” müziğini söyleyen koro, dinleyenlere keyifli anlar yaşattı. Dinletinin akabinde Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan TEGV İdare Heyeti Lideri R. Oktay Özinci, şunları söyledi:

“Sözlerime hepinize beğenilen geldiniz diyerek başlamak istiyorum. 2022 yılı yüklü bir toplantı yapıyoruz. Fakat iki ay evvel başımıza gelen sarsıntı felaketinden bahsetmemek olmaz. Yaşadığımız afet nitelikli eğitimin ne kadar değerli olduğunu bir sefer daha gösterdi. Umarım bundan ders çıkarılacaktır. Biliyorsunuz bu sene Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyoruz. Sarsıntı felaketi kutlamalarımızda bir ölçü kaymalara da neden olsa bu mevzuyu bundan sonra ağır bir biçimde işleyeceğiz. Çocuklarımıza devralacakları Atatürk ve Cumhuriyet mirasının ne kadar pahalı olduğunu anlatacağız. Bu fırsatı aktif bir biçimde kullanmak istiyoruz. Her biçimde olacak dayanaklarınız için şimdiden teşekkür ediyor, gücümüze güç katacağınızı altını çizerek söylemek istiyorum. Eğitimin değerine inanarak elini taşın altına koyan sayısız bağışçı, iş ortağımıza ve istekli kahramanlara İdare Heyetimiz ismine şükranlarımızı sunuyorum.”

 

“Daha yapacak çok işimiz var”

TEGV İdare Konseyi Lideri Oktay Özinci, konuşmasının akabinde 2023’te çocukların eğitimine takviye olmak için World Marathon Challenge’ye katılarak 7 günde 7 kıtada 7 maraton koşan eğitim dostu Ahmet H. Uysal’ı sahneye davet etti. Özinci, Uysal’a TEGV’e verdiği takviyelerden ötürü teşekkür ederek mükafatını takdim etti. Ahmet H. Uysal, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“7 günde 7 kıtada 7 maraton koştum. Daha evvel bu sahneye çıkmak için 46 günde 1650 km koşmam gerekmişti. Bu sefer yalnızca 7 gün yalnızca 295 km koştum.  Bunu çocuklarımız için yaptım ve sonucunda gelen bağışlarla 7000 çocuğumuza bir yıllık eğitim dayanağı verdik. Hayatımda birinci kez Antarktika’ya, birinci kez Güney Afrika Cumhuriyeti’ne, birinci sefer Avusturalya’ya ve Dubai’ye gitmiş oldum. Güney Amerika maratonu için uçaktan indiğimizde zelzele olduğunu öğrendim. Dizlerimin ağrısına, bir de kalbimin ağrısı karışmış oldu. Birinci aklıma gelen ise eğitimin her şeyin başı olduğu, TEGV’in misyonunun ve yaptıklarının ne kadar kıymetli olduğuydu. Türkiye’ye döndükten birkaç hafta sonra sarsıntı bölgesine gittik, beş ünitemizi ziyaret ettik. Orada gerçek kahramanlarla sohbet ettik. Gücümü sizlerden, gönüllülerimizden, çocuklarımızdan alıyorum. Daha yapacak çok işimiz var ancak durmak yok. Artık yeni hayallere koşacağız.”

“Öğrenim Ünitelerimize yakında yenileri de eklenecek”

Olağan Genel Heyette gündem unsurlarının görüşülmesinden evvel, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşları ile şehitlerimizin, TEGV’in kurucusu Suna Kıraç’ın, TEGV’in ebediyete intikal eden mütevellileri ve yakın vakitte hayatını kaybeden TEGV mütevellileri Selçuk Yaşar, Güngör Mengi ve Gazi Erçel ile 6 Şubat zelzelesinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızın ve gönüllülerimizin aziz anıları için bir dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu. Akabinde Genel Müdür Sait Tosyalı, “2022 Yılı Faaliyetleri” ile ilgili sunumunu yaptı. Sunumunda TEGV’in yıl içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yeni projeleri ve iş birliklerini aktaran Tosyalı, TEGV’in 28 yılda aldığı yolu ve gelinen noktayı ise şu sözlerle özetledi:

“Kuruluşumuzdan bu yana çalışmalarımıza takviye veren ve sayıları 100 bine ulaşan gönüllülerimiz ile 900 bin bağışçımıza müteşekkiriz. 2022 yılı değerli kilometre taşlarına tanıklık etti; hayatlarına dokunduğumuz çocuklarımızın sayısı Temmuz ayında 3 milyonu aştı. Cumhuriyet Bayramımızda Van’da açılışını yaptığımız, miras bağışçımız Nirun Şahingiray’ın ismini taşıyan yeni Eğitim Parkımız yılda 4 binden fazla çocuğumuzu nitelikli eğitimle buluşturuyor.  Çocuklarımızı dijital teknolojilerle buluşturan, yeteneklerini geliştiren Tasarım-Beceri Atölyelerimizin sayısı 28’e ulaştı. Cumhuriyetimizin 100. Yılı münasebetiyle bir dizi projeleri hayata geçirmeye hazırlanırken yaşanan zelzele felaketi, çalışmalarımızın istikametini ve kapsamını değiştirdi. Eğitim TIR’larımız Ateşböcekleri filomuz bölgeye yönlendirildi; Migros, TIRSAN ve MediaMarkt dayanaklarıyla yeni TIR’larımızın imalatı devam ediyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ateşböceklerimize giden 150’yi aşkın tecrübeli gönüllümüz zelzele bölgesinde çocuklara sosyal-duygusal etkinlikler veriyorlar. Koç Topluluğu ile 3, Shell Türkiye ile 12 noktadaki konteyner kentlerde Tahsil Ünitesi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Çocuklarımızda zelzele şuuru oluşturmak üzere Allianz Teknik ile 3 yıllık bir program yaptık; 100 bine yakın çocuğumuz programdan yararlanabilecek. Diyarbakır, Denizli, Gaziantep ve Gölcük’te suram çalışmaları devam eden yeni aktiflik noktalarımızın yıl sonundan evvel faaliyete geçmelerini hedefliyoruz”.  

Genel Müdür Tosyalı’nın sunumunun akabinde TEGV’in Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırladığı “Cumhuriyet’in Yüzleri” sineması gösterildi. 

Toplantının sonunda ise TEGV Ankara Semahat – Dr. Nusret Arsel Eğitim Parkı çocuğu Dr. İdil Sivaslı TEGV çocuğu olmaktan gönüllüsü olmasına kadar geçen öyküsünü ve TEGV’in onun hayatına kazandırdıkları hakkında bir konuşma yaptı. Akabinde kürsüye gelen TEGV gönüllüsü Tülin Türk ise 1999 Marmara Sarsıntısı sonrasında nasıl TEGV ile tanıştığını, 6 Şubat sarsıntısı sonrasında bölgeye giderek gönüllülük yaptığını ve oradaki çocuklarla kurduğu bağı anlattı. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın yeni İdare Heyeti Lideri M. Özalp Birol oldu

2019 yılından bu yana TEGV İdare Heyeti Başkanlığı misyonunu devam ettiren Oktay Özinci, 29. Olağan Genel Kurul’da misyonunu TEGV Mütevelli ve İdare Şurası Üyesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İdare Konseyi ve İcra Komitesi Üyesi M. Özalp Birol’a devretti. 

R. Oktay Özinci yaptığı konuşmada bugüne kadar İdare Şurası Lideri olarak kendisine verilen dayanağa teşekkür etti. M. Özalp Birol ise Özinci’ye teşekkür ederek, “Sayın R. Oktay Özinci Liderimizden aldığım bayrağı, TEGV’in eksiksiz grubuyla birlikte daha da ileri taşımaya çalışacağım. Bedelli çocuklarımız, gönüllülerimiz, profesyonel idaremiz, idare konseyimiz ve mütevellilerimizle 28 yıldır yoluna muvaffakiyetle devam eden Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na İdare Şurası Lideri seçilmek büyük onur. Bu bayrağı Cumhuriyetimizin 100. yılında devralmak ise benim için farklı bir ehemmiyet taşıyor” dedi.

Migros Ticaret A.Ş. Kurumsal Mütevelli Heyeti Üyesi oldu

R. Oktay Özinci, Prof. Dr. Levent Kılıç, Alp Öğücü, Prof. Dr. Sami Gülgöz ve Begüm Mutuş’un oylamayla tekrar İdare Şurası Üyeliği’ne seçildiği 29. Olağan Genel Heyet toplantısında bugüne kadar TEGV’e yaptığı katkılar ile 25 bine yakın çocuğun eğitimine ve birçok değişik projeye dayanak sağlayan Migros Ticaret A.Ş kurumsal mütevelli olarak TEGV Ailesi’ne katıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir