Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TEB sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisini yeniledi

TEB sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisini yeniledi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

TEB sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisini yeniledi

 

Türk İktisat Bankası (TEB), sendikasyon kredisini yenileyerek gerçek dalın dış ticaret finansmanına 330 milyon dolar takviye sağladı. Sürdürülebilirlik performans amaçları içeren ve altı yeni bankanın dahil olduğu sendikasyon kredisi 14 ülkeden toplam 22 bankanın iştirakiyle gerçekleşirken, ek kaynak artışıyla yüzde 125 oranında yenilendi. 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin toplam maliyeti dolar ve euro kısımlar için sırasıyla Sofr+yüzde 3,50 ve Euribor+yüzde 3,25 olarak gerçekleşirken, evvelki kredi sürecine nazaran 75 baz puan maliyet indirimi sağlandı.

 

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, sendikasyon kredisiyle gerçek kesimin dış ticaret finansmanına takviye vererek her vakit olduğu üzere ülke iktisadının gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Yenilediğimiz sendikasyon kredisinde maksadın üzerinde yüksek çevirme oranına ulaşarak 330 milyon dolar temin ettik. Dış finansmanlarımızı derinleşme ve çeşitlendirme istikametinde atacağımız adımlarla ileriye taşımayı, muhabir bankalar ve memleketler arası yatırımcılarımızla yakın iş birliğimizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtmek isterim. Bu vesileyle sürecimize katılan ve dayanak veren tüm muhabir bankalarımıza teşekkür ederiz.” 

 

Kredinin bu yıl da sürdürülebilirlik performansı kriterleri çerçevesinde yenilendiğinin altını çizen Leblebici, “Sağladığımız sürdürülebilirlik irtibatlı sendikasyon kredisi ile toplumsal kriterleri odağımıza alarak üç yeni performans amacı belirledik. Buna nazaran, sarsıntı bölgesindeki mikro ve KOBİ ölçekli işletmeleri desteklemek için kaynak sağlayacağız. Bayan hakim ortaklı mikro ve KOBİ’lere sağlanan finansman fiyatının artırılması ile yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerine yönelik kredilerin artırılması istikametinde yatırımları destekleyeceğiz.” diye konuştu. 

 

Leblebici: “96 yıldır olduğu gibi Cumhuriyetimizin 100. yılında da ülkemizi daha yeterli bir geleceğe taşımak için çalışmayı sürdüreceğiz”

Leblebici kelamlarına şöyle devam etti: “TEB olarak benimsediğimiz ‘iyi ve örnek banka’ anlayışıyla sürdürülebilir iktisat, toplum ve etraf yaratmaya katkıda bulunan uygulamaları destekliyor, toplumumuzu daha düzgün bir geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Eser ve hizmetlerimizle sürdürülebilir kalkınmaya takviye olurken tıpkı vakitte toplumsal yarar sağlamaya, topluma, etrafa ve insan hayatına paha katan, müspet tesir yaratan çalışmalara odaklanıyoruz. 96 yıldır Cumhuriyetimiz daima daha ileri gitsin diye çalışan bir bankayız. Bugüne kadar olduğu üzere Cumhuriyetimizin 100. yılında da ülkemizi daha güzel bir geleceğe taşımak için her alanda çalışmayı ve sorumluluklarımızı yerine getirmeyi sürdüreceğiz.”

 

Kurumsal ve Kurumsal Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yenidoğan ise TEB’in sürdürülebilirlik stratejilerine uygun olarak performans kriterlerini güçlü tutarak ESG (Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim) gayelerini belirlediğinin altını çizdi ve şunları kaydetti: “Sürdürülebilirlik stratejimize bağlılığımızı sendikasyon işlemlerimizle de göstermeye devam ediyoruz. Bankamıza memleketler arası kurumların dayanağı güçlü biçimde devam ediyor. Sürdürülebilirlik alanında süratli ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir