Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ürünleri ihracatının lideri EİB sürdürülebilir gıda sistemi için çalışıyor

Tarım ürünleri ihracatının lideri EİB sürdürülebilir gıda sistemi için çalışıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Sürdürülebilirlikte öncü Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 7 Tarım Birliği, sürdürülebilir besin sistemi oluşturmak ismine yaptığı çalışmalarını daha ileri taşıyabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı ile masaya oturdu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Ege İhracatçı Birlikleri İdare Konseyi Liderleri ve İdare Şurası üyelerinin iştirakiyle bir toplantı gerçekleştirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Türkiye’nin besin ve organik eser ihracatının başkanı olan yıllık 7,3 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç eden Ege İhracatçı Birlikleri olarak 10 milyar dolar amacımıza ulaşmak ve besin sistemimizin güzelleştirilmesi için bütün paydaşlarımızla sıkı temas halindeyiz. Bu kapsamda ulusal bir yol haritası belirlemek için pestisitler, biyoteknik çaba, kontratlı tarım üzere sürdürülebilir besin sistemini baz alan net maksatlar içeren tekliflerimizi Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı ile istişare ettik. Tarım ve Orman Bakanımız da kontratlı tarım modeline geçiş için son hazırlıkların yapıldığını, bu uygulama başladığında üretimin denetimli bir halde gerçekleşeceğini, kalıntı konusunda da değerli adımlar atılacağını lisana getirdi.” dedi.  

Başkan Uçak, “Kalıntısız ve kaliteli üretimle ihracat pazarlarımızı korumak, yeni pazar imkanları yaratmak için üreticiler, ihracatçılar, üniversitelerimiz, Bakanlıklarımız olarak daima birlikte çaba etmemiz gerekiyor. Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Çabanın Yaygınlaştırılması Projesi ve Uygun Tarım Uygulamaları Projemiz Ege İhracatçı Birlikleri olarak üreticilerimize kimyasal uğraş yerine biyoteknik gayret için tuzaklar dağıtıyoruz. Bahçelerden numuneler alıp tahlil ettiriyoruz, üreticilerimizle devamlı temas halindeyiz.” diye konuştu.   

EİB Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, AB Yeşil Mutabakatı’nın sorumluluklarına bölümlerimizi daha âlâ hazırlayabilmek açısından kıymetli bir gündemi oluşturan sürdürülebilirlik üzerine 2019 yılından itibaren ağır bir çalışma süreci başlattıklarını hatırlattı.

Başkan Işık, “EİB olarak öbür kurumlarla, üniversitelerle, araştırma enstitüleriyle, Tarım Vilayet ve İlçe teşkilatları, borsalar, ziraat odaları, ticaret odaları üzere kurumlarla yaptığımız ortak çalışmalarla çiftçiden başlayıp rafa kadar uzanan tedarik zincirinde sürdürülebilirliği sağlamak için çalışıyoruz. Aflatoksin ve okratoksin oluşumunu önlemek için birçok proje yürütüyoruz. Kuru meyve bölümündeki muvaffakiyetin gerisinde 35-40 yıldır devam eden sürdürülebilirlik eksenli çalışmalar yatıyor. Organikte de dünyada önderiz, organik üzere güç bir eseri yapan ülkemiz pestisitte de değerli bir yol kat etti. Türkiye’nin Ege sayesinde organik bölümünde 35 yıllık büyük bir tecrübesi var. Ege’nin tarıma ve besine bakışı büsbütün sürdürülebilirlik üzerine heyeti. Türkiye 2022 yılında yüzde 15 artışla 34, 2 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç ederken, Ege İhracatçı Birlikleri yüzde 17 artışla 6 milyar 727 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 19’unu tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu oldu. Hem uygun tarım uygulamaları, hem organik tarım teşvikleri gerekiyor. Devlet tarafından verilmiş ve verilecek olan dayanakların bu dinamiklere nazaran kurgulanması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya ihracatımızın devamlılığı için takviyelere yönelik beklentilerimizi lisana getirdik. Tarım eserlerinin üretiminin devamlılığı, kalıntı sıkıntısının çözülmesi, tarım eserleri rekoltesinin istikrarlı bir formda artması ve Uzakdoğu pazarlarına açılmamız için takviyeler konusunda taleplerimizi istişare ettik.” dedi.     

Toplantıya Ege İhracatçı Birlikleri ismine, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, EİB Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Muhammet Öztürk, Ege Su Eserleri Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri Bedri Girit, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Davut Er, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lider Yardımcısı Emre Uygun, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyesi Güngör Şarman, EİB Genel Sekreteri İ.Cumhur İşbırakmaz iştirak sağlamıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir