Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Türk turizmi gastronomi ile büyüyecek”

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Türk turizmi gastronomi ile büyüyecek”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

 Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ülkemizin turizm gelirinin 2023 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 12 artarak yaklaşık 56 milyar dolara ulaştığını belirterek, Türkiye’nin dünya turizminde birinci 5 içinde yer aldığını söyledi.

Turkuvaz Medya Kümesi ve Gastronomi Turizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Gastroshow, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmasıyla başladıÜlkemizin turizm geliri 2023 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 12 artarak yaklaşık 56 milyar dolara ulaştığını belirten T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin dünya turizminde birinci 5 içinde yer aldığını söyledi.

 Gastronomi ile turizm ortasında son yıllarda giderek güçlenen bağa dikkat çeken Ersoy, “Gastronomi dünyasının temsilcileri, turizm pazarının gerçek transferleri ortasında yer almakta, turizmin gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır” dedi. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “İstanbul, İzmir ve Bodrum gastrocity olarak öne çıkıyor”

Zengin bir gastronomi kültürüne sahip olan ülkemizin, bu zenginliğinin memleketler arası kuruluşlar tarafından da tescil edilmesinin ehemmiyetine dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu alanda 6 yılda tamamlanacak çalışmaların iki yılda tamamlanarak Michelin Rehberi’nde yer alındığını belirtti. Bakan Mehmet Nuri Ersoy kelamlarını şöyle devam etti: “Mutfak zenginliğimizin ve yaratıcı rehberliğimizin memleketler arası bağımsız bir kuruluş tarafından tescillenmesiyle, gastronomi turizminde ortaya koyduğumuz sav daha da ileri bir boyuta taşınmış oldu. Yapmış olduğumuz bu çalışmalar ve tanıtım faaliyetleri ile İstanbul, İzmir, Bodrum üzere destinasyonlarımız birer gastrocity olarak öne çıkmaktadır.” 

Turkuvaz Medya Yazılı Basın Reklam Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Ceyda Uzman, ülkemizin varlıklı bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye’de gastronomi kesiminin gelişimi ve yenilikçi fikirlerini herkese yaymak için bir ortadayız. Bu varlıklı mutfak kültürü yalnızca yemekle değil birebir vakitte kültürel zenginlik açısından da son derece özel bir yere sahiptir. Bugün burada bu güçlü kültürün dünyaya olan katkılarını konuşacağız. Gastronomi birebir vakitte doğal kaynakların verimli kullanımı ve turizmin geliştirilmesi açısından büyük ehemmiyet taşıyor” dedi. 

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Anadolu’nun yemek ve lezzet kültürüne değinerek, “Buraya gelen her davetli bizim için çok değerli. Bugün T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Turkuaz Medya takviyesiyle yapılan bu tertibin çok değerli olduğuna inanıyorum. Buraya gelen konuklarımız dünyanın çeşitli yerlerinden gelerek ülkemizin gastronomi turizmine büyük katkıda bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken temel mevzu konuklarımızın birden fazla Anadolu’yla kontaklı olması. Burası yalnızca fine dining şeflerinin olduğu bir yer değil tıpkı vakitte küresel olarak da kültürümüzü yaydığımız bir pozisyonda bulunuyor” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir