Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Su havzalarında kaçak yapılaşmaya geçit yok

Su havzalarında kaçak yapılaşmaya geçit yok

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü su havzalarındaki kaçak yapılaşmayla çabayı sürdürüyor. Tahtalı Barajı müdafaa alanında bulunan 16 kaçak yapının daha yıkımına başlandı.

İzmir’in en kıymetli içme suyu kaynaklarından Tahtalı Barajı’nda havza müdafaa çalışmaları büyük bir titizlikle sürüyor. İZSU Genel Müdürlüğü bu kapsamda, havza alanındaki kaçak yapılaşma faaliyetlerine göz yummuyor. İZSU, Tahtalı Barajı’nın kısa aralı muhafaza alanı içinde bulunan ve yapı yasağı olan alandaki kaçak yapıların yıkımı için harekete geçti. Hobi bahçesi niteliğindeki 16 kaçak yapının yıkımına başlandı. Havza alanlarındaki kaçak yapılaşmayla çaba, su kaynaklarının kirlenmesine neden olabilecek her türlü kirletici ögenin ortadan kaldırılması bakımından büyük kıymet taşıyor.

Süreç nasıl işliyor

Havza Yıkım Yönetmeliği çerçevesinde hareket eden İZSU Genel Müdürlüğü bünyesindeki İmar Kontrol Ekibi’nin kaçak yapıları tespit etmesiyle başlayan süreç gerekli yasal adımların atılmasıyla devam ediyor.

Belli şartlarda yapılaşma müsaadesi olan orta ve uzun aralıklı muhafaza alanındaki yapılar, 1/25.000 ölçekli Etraf Sistemi Planı’na nazaran yapı ruhsatı alabilecek yeterlilikte olduğu takdirde yapı ruhsatı veriliyor. Yapıların yapı ruhsatı alma şartlarını sağlamadığı durumlarda ise 3194 Sayılı İmar Kanunu kapsamında yıkılması için ilçe belediyelerine bildiriliyor.

İZSU Genel Müdürlüğü, havza müdafaa çalışmaları kapsamında, bugüne dek 818 kaçak yapının yıkımını gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir