Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Soyer: “Marble İzmir, şehrimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı”

Soyer: “Marble İzmir, şehrimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

 

Doğal taş bölümünün en büyük global buluşması Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı. 29 Nisan tarihine kadar doğal taş kesimini Fuar İzmir’de bir ortaya getirecek 28. Marble İzmir’in hem ülke hem de kent için ehemmiyetine vurgu yapan Lider Tunç Soyer, “Marble İzmir, dünyanın en büyük doğal taş fuarı ve bu nedenle doğal taş kesiminin dünyaya açılan kapısı. Marble İzmir, kentimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı” dedi. Lider Soyer, kesimden gelen talep üzerine fuarı 20 bin metrekare daha ek alanla büyütebileceklerini açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Memleketler arası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 28. kere Fuar İzmir’de kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer konut sahipliğindeki fuar açılışına İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Genel Lider Yardımcısı Yüksel Taşkın, GÜZEL Parti TBMM Küme Lider Vekili Müsavat Dervişoğlu, CHP İzmir Vilayet Lideri Şenol Aslanoğlu, İzmir Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası İdare Konseyi Lideri Seçkin Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Bölüm Konseyi Lideri Rüstem Çetinkaya, Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İbrahim Alimoğlu, D enizli İhracatçılar Birliği İdare Heyeti Lideri Hüseyin Memişoğlu, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, vilayet ve ilçe belediye liderleri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Soyer: “Dünya fuarcılığına armağan”
Açılış merasiminde Marble İzmir’in, dünyanın en büyük doğal taş fuarı ve doğal taş bölümünün dünyaya açılan kapısı olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Marble İzmir, kentimizin Türkiye’ye ve dünya fuarcılığına bir armağanı. İçerisinden geçtiğimiz bu ekonomik darboğazda dış ticaret hacmimizi artırmak ve bu toprakların rahmetini büyütecek katma bedeli yaratmak zorundayız. Bu noktada, doğal taş dalı kıymetli bir muhtaçlığa yanıt veriyor. Ülkemiz, dünya doğal taş rezervinde çok kıymetli bir pozisyona sahip. Bu kâfi mi? Doğal ki değil. Bu hammaddeyi işlememiz, bölümdeki işçilerimizin ihtimamlı personelliği ve hüneri sayesinde katma kıymeti yüksek eserlere dönüştürmemiz kural. Bu nedenle Marble İzmir fuarında, doğal taş kesimindeki katma bedelli eserlerin çoğalması için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz” dedi.

3 kıymetli neden
Fuarlar kenti İzmir’de Marble İzmir’e mesken sahipliği yapmalarının üç ana nedeni olduğunu söyleyen Lider Soyer, “Dünyanın bir numarası olduğumuz bu kıymetli bölümde dünya trendlerini belirlemek,  her yıl daha fazla büyüyen doğal taş kesiminin geleceğine taraf vererek ve katma bedelli eserleri ve tabiat dostu üretimi teşvik etmek ve  ihracatı arttırarak kentimizin ve ülkemizin refahını büyütmek. Biliyoruz ki ihracattaki hissesi her geçen yıl artan, katma kıymeti yüksek eserlerimizle doğal taş dalındaki pozisyonumuzu daha da güçlendirmemiz mümkün. Kâfi ki bu potansiyelimizi işleyelim. Bu şuurla, tüm firmaların kabiliyetlerini ve eserlerini Marble İzmir’de dünyayla buluşturmaya devam ediyoruz” dedi.
 
“Sanal iştirak mümkün olacak”
Dünyanın her kıtasındaki 54 ülkeden ziyaretçilerin ağırlanacağı 28. Marble İzmir Fuarı’nın Akdeniz’in kalbi İzmir’e çok yakışacağını söyleyen Lider Soyer, “Bu yıl fuarımızda evvelki yıllardan da fazla kişiyi, 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı planlıyoruz. Marble İzmir, doğal taş dalında kelam sahibi olmaya, tüm yerli ve yabancı kesim temsilcilerini buluşturmaya ve büyük bir ticaret hacmi yaratmaya bu yıl da devam edecek. 28. kere gerçekleşecek fuarımızda birinci kere Marble İzmir taşınabilir uygulamasını da devreye aldık. Böylelikle, dünyanın her yerinden Marble İzmir’e iştirak sanal olarak da mümkün olacak” diye konuştu.

“20 bin metrekare seneye hazır olacak”
Katılımcılardan alkış isteyeceğini belirterek kelamlarını sürdüren Lider Tunç Soyer, “Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği İdare Heyeti Lideri Hanifi Şimşek 20 bin metrekare ilave fuar alanına muhtaçlık olduğunu söyledi.  Ben bu kelamı vermeye hazırım. Fakat onun karşılığında ben de sizden bir kelam istiyorum. Bu kelamın yapacağınız alkışla gücünü duymak istiyorum. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Bölüm Heyeti Lideri Rüstem Çetinkaya 30 milyar dolar gayesinden bahsetti. Ege İhracatçı Birlikleri İdare Şurası Lideri Jak Eskinazi İtalya’nın önüne geçmemizden bahsetti. Bu gayeye varma noktasında var mısınız? Biz üzerimize düşeni yapacağız, 20 bin metrekare seneye hazır olarak” dedi.  

Köşger: “Önü açılacak”
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, bölümün önünün daha da açılması gerektiğini söyleyerek,  “Kamuoyunu siz oluşturacaksınız. Dünya sayılarını tüm ülke kamuoyuna anlatacaksınız. Dalın gereksinimi neyse önü açılacak.  Ülke sizin alanınız başta olmak üzere daha âlâ çalışmaya çaba edecek” dedi.

Akın: “Reçetemizi oluşturduk”
CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, “Sektörle birlikte çalışmak için uğraş eden kardeşiniz olarak uzun vakittir yaşanan problemlerin farkındayız. Tahlil tekliflerini sizlerle, ortak akılla, şuurla en düzgün bilenlerle hazırladık. Dünya örneklerini göz önüne alarak yeşil dönüşümü odağımıza koyarak reçetemizi oluşturduk” sözlerini kullandı.

“Kıtaları buluşturan bir fuar”
T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Fatih Dumanlı ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin doğal taş rezervinde kelam sahibi ülkeler ortasında yer aldığını ve giderek zenginleştiğini söyledi.
İzmir Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Mahmut Özgener, “Marble İzmir, kıtaları buluşturan bir aktiflik haline geldi. Fuar alanın hem kapalı hem açık alanlarına baktığımızda boş yer kalmadığını görüyoruz. 1995’te birinci kere düzenlendiğinde 70 milyon dolar olarak ihracat günümüzde 2 milyar doları aşmış durumda” dedi.
Ege Bölgesi Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Seçkin Yorgancılar, “Doğal taş ve mermerle dünya markası olmakta yolumuza devam ediyoruz. Kuvvetli ekonomik devrin aşılmasında fuarların kıymeti açık” diye konuştu.
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “Egeli doğal taş ihracatçılarını gönülden kutluyorum. Dünya genelinde önder pozisyona gelmesi için ihracatçılar için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“Burada bulunmak çok kıymetli”     
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Dal Şurası Lideri Rüstem Çetinkaya, “İzmir üzere tarihine ismini altın harflerle yazdırmış bir kentte olmak çok kıymetli” sözünü kullandı.
Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İbrahim Alimoğlu, “Emeklerinden ötürü başta Tunç Soyer’e ve emek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Denizli İhracatçılar Birliği İdare Heyeti Lideri Hüseyin Memişoğlu, “Herkes Denizli’yi dokumacılık kenti olarak biliyor fakat öbür kesimlerle de ihracat için çalışıyoruz” biçiminde konuştu.
Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği İdare Konseyi Lideri Hanifi Şimşek, “Tunç Liderime sarsıntı bölgesinde 30 firmamıza yüzde 20 indirim yaptılar ona da teşekkür ediyorum” dedi.
Açılışın akabinde Lider Tunç Soyer ile beraberindeki heyet, iştirakçileri gezerek başarılı bir fuar diledi.

28. kere kapılarını açtı
Yerli ve yabancı ziyaretçi sayısıyla öncü olan Marble İzmir, geçen yıl 2 milyar dolarlık ihracat amacını aşan doğal taş kesimine yeni gayelere ulaşması için katkı sağlayacak. Fuarda, tüm doğal taş firmaları Fuar İzmir’in kapalı hollerinde yer alırken C holünün büyük bir kısmı ile D holünün tamamı makine ve teknoloji firmalarına tahsis edildi. Blok mermer alanının büyüklüğü geçen yıla oranla artırılırken, işlenmiş doğal taş stant alanı için de süreksiz bir kapalı alan oluşturuldu. Dünya doğal taş rezervinin yaklaşık 40’ına sahip Türkiye’nin dört bir yanındaki ocaklardan çıkarılan blok halindeki renk renk, çeşit çeşit doğal taşlar, fuar alanında yer alıyor. Fuarı, yerli ve yabancı 100 bine yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir