Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Soyer: Halkın başkanı unutulmuyor

Soyer: Halkın başkanı unutulmuyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Eski Gültepe Belediye Lideri Aydın Erten, vefatının 23. yılında Gültepe Toros Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen merasimle anıldı. Anma merasimine katılan Lider Tunç Soyer, “Belediye liderlerinin yüzlercesi gelmiş geçmiş, kaç tanesi 23 sene sonra anılıyor? Bu, belediye lideriyle halkın lideri ortasındaki farktan kaynaklanıyor. Belediye lideri halkın lideri olduğu vakit, halk asla onu unutmuyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, eski Gültepe Belediye Lideri Aydın Erten’in vefatının 23’üncü yılı nedeniyle Gültepe Toros Mezarlığı’nda düzenlenen anma görenine katıldı. Merhum Erten’in sevenleri tarafından her yıl yapılan merasimde Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın ile evvelki periyot milletvekilleri Atila Sertel, Musa Çam, Tacettin Bayır, CHP İzmir Vilayet Lideri Şenol Aslanoğlu, CHP Konak İlçe Lideri Ozan Ali İlgazi, CHP örgütünün temsilcileri ve belediye meclis üyeleri, İzmir 68’liler Jenerasyonu Platformu Lideri Ertuğrul Gezenoğlu, platform temsilcileri ile vatandaşlar yer aldı.

“Aydın Erten halkın lideri olarak yaşamaya devam edecek”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan merasimde konuşan Lider Tunç Soyer, “23 yıl evvel vefat etmiş bir insan niçin anılır? 23 sene sonra niçin beşerler onun başına tekrar toplanır? Belediye liderlerinin yüzlercesi gelmiş geçmiş, kaç tanesi 23 sene sonra anılıyor? Galiba bu, belediye lideriyle halkın lideri ortasındaki farktan kaynaklanıyor. Belediye lideri halkın lideri olduğu vakit, halk asla onu unutmuyor. Ve halkın unutmaması en büyük umut ve en büyük ışık. Fikri Sönmez, Ahmet Piriştina, İhsan Alyanak halkın liderleri, o yüzden anılmaya devam ediyorlar. Aydın Erten üzere isimler halkın liderleri olarak yaşamaya devam edecek. Ve bizler de onlardan ilham alarak halkın lideri olma uğraşını sürdüreceğiz. Gültepe’nin doruklarında gül bahçeleri açacak. Bunu daima birlikte yapacağız. Umudu kaybetmeye hakkımız yok. Birlikte o ışığı büyütmek ve yaymak için çalışmaya devam edeceğiz. Rahmetle anıyorum ve anısını daima yaşatmak üzere daima birlikle olmaya devam etmeyi diliyorum” dedi.

“Devrimci ve insani kişiliğiyle herkesin hafızasında yer etti”

Konak Belediye Lideri Abdül Batur ise “Aydın Erten denilince toplumsal belediyecilik, halkla birlikte çalışma ve en değerlisi halkına sahip çıkan ve devrimci ruhuyla belediyecilik anlayışını en güzel biçimde birleştiren bir anlayışı görüyoruz. Devrimci ve insani kişiliğiyle herkesin hafızasında yer etti. Bu bölgenin bedelli büyüğü Aydın Erten’e sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onun ismini hiçbir vakit unutturmayacağız. Gültepe onun için çok değerliydi, bizim için de önemli” diye konuştu.

“Dönemin ruhuna uygun halkçılık örneğini sergilemiştir”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, toplumsal hareket kuvvetli olduğu vakit bu türlü başkanların ortaya çıkabildiğini belirterek “Bugün toplumsal hareketler zayıf ve toplumsal hareketlere gereksinim var. Terzi Fikri kıssalarıyla büyümüş bir beşerim. Bugün onun ruhu Türkiye’nin her yerinde yaşıyor. Aydın Erten de o periyodun ruhuna uygun halkçılık örneğini sergilemiştir. Aydın Erten’in anısı önünde hürmetle eğiliyorum” tabirlerini kullandı.

“Bir fani boşuna efsane olmuyor”

CHP İzmir Vilayet Lideri Şenol Aslanoğlu da, “Gencecik bir insan belediye lideri oluyor. Çaresizlikler içinde nasıl deva olunabileceğini gösteriyor. Bir fani boşuna efsane olmuyor. 23 yıl sonra bile anılmasının sebepleri var. Onun bize gösterdiği yolda ilerleyeceğiz. Bugün de çaresizlikler, yokluklar yaşıyoruz ve deva üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Halkçı bir belediye başkanıydı”

CHP Konak İlçe Lideri Ozan Ali İlgazi ise, “Aydın Erten halkçı bir belediye lideriydi. 68 jenerasyonunun başkanlarından biriydi. Haksızlığa, sömürüye karşı uğraş eden hengame adamıydı. Anıları ve savaşçı ruhu ile kendisini mezarı başında anıyoruz. Aydın Erten’in fikirlerini büyütmek burada bulunan uğraş arkadaşlarımızın görevidir” dedi.

“Sevgi, uğraş ve inancı temsil ediyor”

Erten’in ailesinden Olağanüstü Derya Yücel, katılan herkese teşekkür ederek “Aydın Erten’i çok büyük bir ihtilal, değişim ve çaba ruhunu yaşatmış birisi olarak görüyorum. Büyük bir başarısı var. Aydın Erten sevgi, çaba ve inancı temsil ediyor” dedi.

“Efsane bir belediye lideri lakin öncesinde öğrenci lideri”

İzmir 68’liler Jenerasyonu Platformu Lideri Ertuğrul Gezenoğlu, “Aydın Erten anlatıldığı üzere bir efsane belediye lideri, yanlışsız. Lakin bunun öncesi var, efsane bir öğrenci önderi. Boykotlarda, grevlerde, fabrika işgalinde ve birçok harekette birlikte olduk. Hitabeti, duruşu ile hareketleri başlatır, ateşler, güç verirdi” sözlerini kullandı.

Aydın Erten kimdir?

Aydın Erten Gültepe’nin belediyeyle yönetildiği devirde başkanlık yaptı. 1973 lokal seçimlerinde seçilip iki periyot vazifesini sürdürdü. Tariş direnişine dayanak verdiği, işgal sırasında çalışanlara kumanya dağıttığı için 12 Eylül idaresi tarafından gözaltına alındı ve azap gördü. Ortaokul ve lise yıllarını Karşıyaka’da geçen Erten, Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde okudu. 68 neslinin temsilcileri ortasındaki Aydın Erten, CHP Vilayet Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. 12 Mart Muhtırası sırasında CHP Vilayet İdare Konseyi Üyesi olan Erten, 31 yaşında başladığı belediye başkanlığı misyonunda Türkiye’nin alışık olmadığı bir portre çizdi. Türkiye Elektrik Kurumu’nun elektrik bağlamayı reddettiği Gültepe’de, sabaha kadar emekçileriyle birlikte çalışıp elektrik direği dikti. Toros Mahallesi’nde toplumsal konut yapılması için halka arsa dağıttı. Kurduğu tesiste belediye aracılığıyla ekmek üretip ve halka ucuz ekmek dağıttırdı.

Gültepe’yle sonlu kalmayan Aydın Erten; Söke, Atalan, Kızılcahavlu ve Göllüce’de de köylünün toprak işgali hareketine katıldı. Aliağa’daki personel hareketlerinde en ön saflarda yer aldı. İsmi ve şöhreti Fatsa Belediye Lideri Fikri Sönmez’le birlikte tüm ülkeye yayıldı.

1977 lokal seçimlerinde ikinci sefer belediye lideri seçilen Aydın Erten, Tariş Direnişi’ne dayanak vermesi ve işgal sırasında çalışanlara kumanya dağıtması nedeniyle 12 Eylül Darbesi ile misyondan alındı. 17 yıl siyasi yasaklı kalan Erten, baskı periyotlarında dahi unvansız biçimde siyaset yaptı. 1998 CHP İzmir Vilayet Kongresi’nde lider adayı oldu lakin yakın arkadaşı Bülent Baratalı’ya karşı seçimi kaybetti. Kongrede yaptığı konuşma ve açıkladığı fikirler, CHP’liler tarafından miras olarak kabul edildi. 10 Ağustos 2000’de akciğer kanseri nedeniyle vefat etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir