Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sosyal medyadaki mutluluk pozları gerçek mi yoksa gerçeklikten kaçış mı?

Sosyal medyadaki mutluluk pozları gerçek mi yoksa gerçeklikten kaçış mı?

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Mutluluk pozlarıyla insanların kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortam bulabildiklerini söz eden uzmanlar, toplumsal medyayı kullanırken insanların kendilerini daima olarak diğerleriyle karşılaştırmasının mükemmeliyetçilik hissini körüklediğini de söylüyor.

Mutlu anları paylaşmanın insanların kendilerini âlâ hissetmelerine ve olumlu bir imaj oluşturmalarına yardımcı olabileceğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Mutluluk pozları paylaşmak, kişinin kendine olan inancını artırabilir, kişinin kendisini yeterli hissedip, olumlu hislerini pekiştirmesine yardımcı olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, Sosyal medyada memnunluk pozlarına olan ilgi ve ‘sanal mutluluk’ konusunu kıymetlendirdi.

Mutluluk pozlarıyla beşerler kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortam bulabiliyor

İnsanların en güzel ve memnun anlarını paylaşmaları için, toplumsal medya platformlarının bir alan sağladığına işaret eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “İnsanlar, toplumsal medyada kendilerini en düzgün halde göstermek ve bu vesile ile de dikkat çekmeyi istedikleri için keyifli anlarını paylaşma eğilimi gösterebiliyor. Bu da olumlu geri bildirimler ve beğeniler alarak kendilerini daha güzel hissetmelerine imkân veriyor. Memnunluk pozlarıyla, beşerler kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortam bulabilirler ve birçok kişi, oburlarının keyifli anlarını gördükçe kendilerini eksik yahut mutsuz hissedebilirler ve bu da bu tarafta pozlar vermeyi daha da artırabilir.” dedi.

Mükemmeliyetçilik hissini körüklüyor

Sosyal medyayı kullanırken insanların kendilerini daima olarak diğerleriyle karşılaştırmasının mükemmeliyetçilik hissinin körüklenmesini artırdığını da tabir eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şöyle devam etti:

“Ayrıca toplumsal medya platformları, insanların kendilerini tabir etmeleri ve kimliklerini oluşturmaları için de bir araç olarak kullanılabiliyor. Keyifli anları paylaşmak, insanların kendilerini âlâ hissetmelerine ve olumlu bir imaj oluşturmalarına yardımcı olabilir. Bu paylaşımlar, insanların kendilerini ve hayatlarını olumlu bir halde tanımlamalarına ve diğerlerine göstermelerine ön ayak olabilir.

Pozitif hisleri pekiştirmeye yardımcı olabiliyor

Bunun ruhsal yerde birçok nedeni olabilir. Evvela beşerler çoklukla olumlu geri bildirim alma ve beğenilme isteğini taşırlar. Memnunluk pozları, başkalarının beğenilerini ve olumlu yorumlarını çekebilir; kişinin kendisini kıymetli ve takdir edilmiş hissetmesine yardım edebilir. Hasebiyle, memnunluk pozları paylaşmak, kişinin kendine olan itimadını artırabilir ve toplumsal bağlarının da güçlenmesine yardım edebilir. Bunun dışında, kişinin kendisini güzel hissedip, müspet hislerini pekiştirmesine yardımcı olabilir. Olumlu anıları hatırlamak ve paylaşmak, kişinin ruh halini yükseltebilir ve olumsuz hisleriyle başa çıkmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle kişinin kendi memnunluğunu artırmasına ve ruhsal güzellik halini desteklemesine katkıda bulunabilir.”

Kendilerini daha başarılı, cazibeli ve keyifli olarak göstermeye çalışıyorlar

 İnsanlar çoklukla toplumsal medyada en güzel ve memnun anlarını paylaşarak kendilerini daha başarılı, cazibeli ve keyifli olarak göstermeye çalıştıklarını, zira bu durumun bireylerin kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortamda olumlu bir imaj oluşturmaya yardımcı olduğunu anlatan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Bu da, daha olumlu bir benlik algısının geliştirilmesine ve bireylerin kendilerini daha âlâ hissetmesine katkıda bulunabilir. Son olarak, şahıslar toplumsal medya platformlarındaki paylaşımlarıyla kendilerini tabir edip, ferdî kimliklerini de inşa edebiliyor. Bu imkânı tanıdığı için de müspet anıları paylaşmaları, ilgi alanlarını, bedellerini ve ömür usulünü başkalarına sunmaları ve bunun da olumlu yahut memnunluk pozları özelinde verilmesi kendisini daha uygun anlamasına ve diğerlerinin da onu daha âlâ anlayıp tanımalarına yardımcı olabilir.” formunda değerlendirmede bulundu.

Gerçek memnunluk, toplumsal medyada gösterildiği üzere hep parlak ve kusursuz değil

Gerçek hayattaki memnunlukla toplumsal medyada gösterilen mutluluğun uyumlu olmayabileceğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şunları söyledi:

“Çünkü toplumsal medya platformları çoğunlukla kullanıcıların en uygun ve en keyifli anlarını paylaşmaları üzerine odaklanırken, gerçek hayat daha karmaşık ve farklı duygusal tecrübelere üzerine heyetidir. Toplumsal medyada paylaşılan memnunluk pozları ekseriyetle dikkatlice seçilerek, düzenlen anların bir yansımasıdır ve bu pozlar gerçek hayattaki her anın tam bir temsili değildir. Hayatın bütününün bir kısmını temsil etmektedir. Herkeste farklılıklar gösterse de gerçek hayatta beşerler, günlük ömrün gerilimiyle, problemleriyle ve zorluklarıyla karşılaşabilirler; bu da duygusal dalgalanmaları deneyimlemelerine neden olabilmektedir. 

Ayrıca, gerçek memnunluk, toplumsal medyada gösterildiği üzere sürekli parlak ve kusursuz değildir; bunun yerine, ekseriyetle küçük anlarda ve sıradan ömrün içinde bulunur. Toplumsal medyada gösterilen memnunluk ekseriyetle idealize edilmiş bir versiyon sunarken, gerçek hayattaki memnunluk daha karmaşık, gerçekçi ve vakit zaman kuvvetli da olabiliyor. Ayrıyeten bunların yanı sıra toplumsal medya üzerinden verilen memnunluk pozları, insanların olumlu hislerini paylaşma ve diğerleriyle irtibat kurma gereksinimini da karşılayabilmekte ve toplumsal medya kullanıcıları ortasında olumlu bir atmosferin oluşmasına da vesile olabiliyor.”

İlişkilerde samimiyet ve derinlik eksikliğine yol açabiliyor

Mutluluk pozları paylaşmanın şahısların kendine olan itimadı ve benlik hürmeti üzerinde çeşitli tesirleri olabileceğini de kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlk olarak, müspet geri bildirimler ve beğeniler almak, şahısların kendilerini pahalı ve etrafları tarafından kabul görmüş olduklarını düşünmelerine vesile olabilir ve inanç duygusu hissettirebilir ve benlik hürmetlerini güçlendirebilir. Lakin, toplumsal medyada daima olarak memnunluk ve muvaffakiyetle dolu pozlar paylaşmak, kimi şahıslarda kendilerini karşılaştırma ve kendilerini yetersiz hissetme eğilimini de beraberinde getirebilir. Harika görünen hayatları görmek, bireylerde kıskançlık, özsaygı eksikliği ve değersizlik hislerine da neden olabilir; benlik hürmetlerini olumsuz istikamette etkileyebilir. Ayrıyeten, daima memnunluk pozları paylaşmak, şahısların gerçek hislerini bastırmasına ve toplumsal medyada yapay bir imaj oluşturmasına neden olabilir. Bu da bireylerin kendileriyle ve diğerleriyle olan münasebetlerinde samimiyet ve derinlik eksikliğine yol açabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir