Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sigaradan daha az zararlı sanılıyor, oysa!

Sigaradan daha az zararlı sanılıyor, oysa!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Elektronik sigaralar son yıllarda ‘daha az zararlı’ olduğu niyetiyle bilhassa sigarayı bırakmak isteyen bireylerde yaygın olarak kullanılıyor. Lakin yapılan çalışmalar elektronik sigaraların hiç suçsuz olmadığını ortaya koyuyor! Çünkü, içeriğinde yer alan ziyanlı kimyasallar akciğerlerde ölümcül hasara ve damarların yapısını bozarak kalp krizi ile inme riskine yer hazırlayabiliyor!

Sigara, günümüzde insan hayatını tehdit eden en değerli etkenlerden biri. Dünyada her yıl 5 milyon, ülkemizde de 100 binden fazla kişi sigaranın yol açtığı sıhhat problemleri nedeniyle hayatını kaybediyor. Son yıllarda pek çok kişi sigarayı bırakmak yerine daha az ziyanlı olduğunu düşündüğü elektronik sigaraya yöneliyor. Lakin toplumdaki yaygın inanışın tersine elektronik sigaralar da sıhhatimiz üzerinde büyük bir tehdit oluşturuyor. Başlangıçta zararsız oldukları düşünülen elektronik sigaraların olağan sigaralar üzere bağımlılık yaptıkları ve binlerce ziyanlı kimyasallar içerdiği ortaya kondu. Üstelik hiç sigara içmeyen gençler yahut yetişkinler de ziyanlı olmadığı niyetiyle elektronik sigaraya başlayabiliyorlar. O denli ki bu cins eserleri kullanan her üç bireyden biri hayatlarında hiç sigara kullanmamış bireylerden oluşuyor. Acıbadem International Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, hayatımızı tehdit eden sıhhat meselelerine yol açması nedeniyle elektronik sigara kullanımından kaçınılması gerektiğine dikkat çekerek, “Elektronik sigaralar yaklaşık son on yılda hayatımıza girdi. Ziyanlı tesirlerini daha yeni yeni görmeye başladık. Yıllar geçtikçe ziyanlarını daha çok tespit edebileceğimizi düşünüyorum.” diyor. 

Geleneksel sigara üzere bağımlılık yapıyor!

Elektronik sigaralar, klâsik sigaralar üzere nikotin içermeleri nedeniyle bağımlılık yapma tesirine sahip. Birinci ve ikinci nesil elektronik sigaralar nikotin verme sistemleri kâfi olmadığı için düşük nikotin içeriyordu. Lakin üçüncü kuşak eserler geniş hazneye sahip olması nedeniyle fazla oranda nikotin içermeye başladı. Bunların yanı sıra tek kullanımlık aromatik eserleri de kapsayan dördüncü kuşak eserler epey küçük olmaları sebebiyle üretimlerinde kaynak olarak nikotin tuzları yer alıyor. Bu eserlerin yüksek konsantrasyonda nikotin içermeleri bireylerin bağımlı hale gelmelerine neden oluyor. 

Binlerce ziyanlı husus içeriyor!

Elektronik sigaranın konvansiyonel sigaradan daha az ziyanlı olduğuna dair bir bulgu olmamasına karşın toplumda bu türlü bir algı var. Halbuki sigaranın içeriğindeki ziyanlı unsurların birçoğu elektronik sigara eserlerinde de mevcut. Bu ziyanlı kimyasalların olağan sigaradakiler kadar ziyanlı olduğu yapılan çalışmalarla ortaya kondu. Elektronik sigarada yer alan likid buharlaştığı vakit içeriğinde yer alan gliserol, propilen, glikol, aseton, kadmiyum, silikon, bakır, nikel ve kurşun üzere binlerce ziyanlı kimyasal unsurun akciğerlere ulaşmasına yol açıyor. Üstelik elektronik sigara daha fazla buhar oluşturduğu için kirletici ögeler pasif sigara dumanına maruz kalan şahıslarda alt teneffüs yollarını daha fazla etkileyebiliyor. 

Akciğerde ölümcül hasar oluşturabiliyor! 

Elektronik sigaranın günümüzde bilinen en kıymetli ziyanı, akut akciğer hasarına yol açarak hayatı tehdit edebilmesi. Kimi bireylerde, elektronik sigaranın akciğerde hava keseciklerini koruyan makrofajların işleyişini bozarak neden olduğu hasar sonucunda her iki akciğerde yaygın, ufak ve beyaz lekeler oluşuyor. Bu beyaz lekelerin patlamış mısıra benzemesi nedeniyle toplumda ‘akciğerde patlamış mısır hastalığı’ olarak isimlendirilen akut akciğer hasarı, nefes darlığı ile öksürme, çok daha değerlisi süratle ilerleyen bir teneffüs yetmezliğiyle sonuçlanabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, “Bu tabloda elektronik sigara kullanan hastaların bir kısmı uzun müddet ağır bakım ünitelerinde tedavi olmak zorunda kalırken, bir kısmı ise maalesef hayatını kaybediyor” ikazında bulunuyor. Bunların yanı sıra kimi ülkelerde yapılan araştırmalarda, elektronik sigara kullanan ortaokul ve lise çağı öğrencilerinde de öksürük, balgam ve nefes darlığı üzere şikayetlerin arttığı tespit edildi. 

Kalp krizi ve inme riskini artırıyor 

Elektronik sigara tıpkı vakitte damarlar üzerinde de tahribat oluşturabiliyor. Yapılan çalışmalarda, elektronik sigaranın damar yapısını bozduğu ve değerli bir oranda pıhtı oluşumuna yol açtığı gösterildi. Bu tablo da felç yahut kalp krizi üzere hayatı tehdit eden önemli sıkıntılara taban hazırlayabiliyor. 

Kısırlığa neden olabiliyor! 

Elektronik sigara kullanımı doğal yoldan gebe kalmayı da zorlaştırabiliyor. O denli ki içerisinde yer alan kimyasal unsurlar bayanlarda yumurta gelişimini olumsuz etkileyebiliyor ve embriyonun rahime tutunmasını önleyebiliyor. Yapılan çalışmalarda, elektronik sigaranın erkeklerde testosteron düzeylerini azaltırken, sperm sayısı ve kalitesini de düşürdüğü tespit edilmiş. 

Bebekte gelişim bozuklukları görülebiliyor

Sigaranın yanı sıra elektronik sigaranın da hamilelik mühletince muhakkak kullanılmaması gerekiyor. Çünkü erken doğum, düşük, düşük doğum tartısı ve bebekte fiziksel-zihinsel gelişim bozuklukları üzere anne adayının sigara içmesi nedeniyle görülen tüm aksiliklerin elektronik sigarayla da oluşabileceği düşünülüyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir