Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sigara her yıl 5 milyon kişinin ölümüne sebep oluyor

Sigara her yıl 5 milyon kişinin ölümüne sebep oluyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Sigara dünyada yılda yaklaşık 5 milyon kişinin vefatına sebep oluyor. İçerisinde 7000’den fazla kimyasal husus barındıran sigaranın DNA hasarı oluşturarak hücresel işlevler üzerinde ziyanlı tesirleri olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Çalışkan, “Akciğer kanserinin bilinen en sık nedeni sigara kullanımıdır. Tüm akciğer kanserlerinin, yüzde 80-90’ı sigaraya bağlıdır ve sigara bırakılmasıyla önlenebilir. 2022 yılı kanser istatistiklerine nazaran Amerika Birleşik Devletleri’nde prostat ve göğüs kanserinden sonra en sık akciğer kanseri gelir. Sigara içenlerde 80 yaşına kadar akciğer kanseri görülme riski yüzde 14’tür” açıklamasında bulundu.

 

Sigara ile bağlantısı en çok bilinen hastalığın akciğer kanseri olduğunu hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Çalışkan, “Bunun dışında, hamilelikte sigara kullanımı ve erken çocukluk periyodunda sigara maruziyeti, çocukların akciğer gelişimini bozar ve astım gelişme riskini artırır. Sigara içen astım hastalarında, içmeyenlere nazaran, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gelişme riski daha yüksektir” dedi. 

KOAH’ın sigara ile bağlantılı en sık görülen ve öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı ile seyreden, kronik, ilerleyici ve önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Doç. Dr. Tayfun Çalışkan, “KOAH’ın ilerlemesini ve buna bağlı vefatları azaltmada en tesirli metot, sigaranın bırakılmasıdır. Sigara, akciğerin süngerimsi yapısını bozarak olağan işleyişini bozan bir dizi hastalığa da sebebiyet verebiliyor. Bunlardan sigara ile güçlü münasebeti olanlar respiratuar bronşiyolit, deskuamatif intersitisyel pnömoni ve langerhans hücreli histiyositosistir” diye konuştu.

 

Sigara içme mühleti akciğer kanseri riskini etkiliyor

Sigara içme müddeti ve yoğunluğunun da akciğer kanseri riskini etkilediğini vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Çalışkan, “Günde 1-5 adet sigara içen bireylerde, hiç içmeyenlere nazaran, akciğer kanseri görülme riski 9 kat daha yüksek. Günde 1-5 adet sigara içen ve 40 yaşın altında sigarayı bırakan şahıslarda, akciğer kanseri gelişme riski, hiç sigara içmeyenlerle benzeridir. Lakin, günde 6-15 adet içen bireyler, 40 yaşın altında sigarayı bıraksalar dahi, akciğer kanseri gelişme riski, hiç içmeyenlere nazaran 1.8 kat yüksek. Günde 1-5 adet sigara içen ve 40 yaşın üzerinde iken sigara bırakan şahıslarda, akciğer kanseri riski hiç sigara içmeyenlere nazaran 3 kat yüksek” biçiminde konuştu.

 

Pasif içicilik de hastalık sebebi

Pasif sigara içiciliğinin ikincil maruziyette, direkt olarak oburunun içtiği sigara dumanına maruz kalınması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Tayfun Çalışkan, “Üçüncül maruziyet ise, kapalı ortamda sigara içilmesine bağlı, kıyafet, mobilya, yatak, perde üzere yumuşak yüzeylerde nikotin, formaldehid ve naftalin üzere kimyasalların birikmesine ve buna maruz kalınmasına bağlı gerçekleşir. Akciğer kanserlerinin yanı sıra koroner arter hastalığı, inme, hamileleri etkileyerek düşük doğum yüküne da sebep olabiliyor. Sigara ayrıyeten, bebek ve çocuklarda, ani bebek mevt sendromu, akciğer enfeksiyonları, kulak enfeksiyonu ve astım ataklarına sebebiyet verebilir” açıklamasında bulundu.

Sigara bırakma poliklinikleri sigarayı bırakmaya takviye oluyor

Sigara bırakma polikliniklerinde tütün eserleri kullanan ve bırakmak isteyen bireylere psikososyal takviye sağlanarak, gerekli görülenlere ilaç tedavileri, nikotin replasman tedavileri uygulanarak sigaranın bırakılmasına yardımcı olunduğunun altını çizen Doç. Dr. Tayfun Çalışkan, “Sigara bırakma başarısı, 1 yıl mühletle sigara içilmemesi olarak tanımlanır. Kendi kendine bırakma stratejisinde muvaffakiyet oranı yüzde 8-25 iken, sigara bırakma polikliniğine başvuran bireylerde muvaffakiyet oranı yüzde 20-40 ortasında saptanmıştır. Bu nedenle sigaranın bırakılması için takviye alınması çok önemli” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir