Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Serdar Avcı & Seren Ay Çetin D-Smart Ekranlarında Yayınlanan Haftanın Konuğu Programına Konuk Oldular

Serdar Avcı & Seren Ay Çetin D-Smart Ekranlarında Yayınlanan Haftanın Konuğu Programına Konuk Oldular

gelenekselhaber gelenekselhaber -
7 0

Profesyonel boksta tarih yazan ve WBC Silver Gold kemerini kazanan birinci Türk olan Seren Ay Çetin ile WBC international kemer sahibi ve birebir vakitte hem boksörler yetiştiren hem de WBC’nin tanıdığı Profesyonel Boks Federasyonu’nun kuran Serdar Avcı, D Smart’ta yeni maksatlarını açıkladılar.

Serdar Avcı ile Seren Ay Çetin, D Smart’ta yayınlanan Haftanın Konuğu Programında Demirören Haber Ajansı Spor Müdürü Uğur Demirkırdı’nın sorularını yanıtladı. 30 Nisan Pazar günü Sancaktepe Mustafa Öncel Spor Kompleksi’nde düzenlenecek boks gecesi, 18.00’den itibaren Spor Smart ekranlarından canlı yayınlanacak. Hem WBC Silver unvanını korumak, hem de WBC World Final kemeri Eliminatör şampiyonluğu için maça çıkacak Kadıköy Boks Kulübü atleti Seren Ay Çetin, 3 Avrupa ve 1 dünya şampiyonluğu bulunan İspanyol Maria Del Carmen Romero Molina ile gayret edecek.

Türk boksör Arda Avcı ise birebir gün mesleğinde 23 galibiyet, 3 yenilgi yaşayan Endonezyalı boksör Defriyanto Palulu ile WBC Asya şampiyonluk maçına çıkacak.

SERDAR AVCI: TÜRK TARİHİNDE KİMSENİN ALAMADIĞI BİR UNVAN

Seren Ay Çetin’in antrenörlüğünü yapan WBC Silver Assian ve WBC International şampiyonu Türk boksör Serdar Avcı, bu ayki maçını düzenlenecek büyük tertip için erteleme kararı aldığını lisana getirdi. Serdar Avcı, “Seren Ay’ın maçı bu vakte kadar Türk tarihinde kimsenin alamadığı bir unvan. Bugün WBC’nin Silver unvanını alan hiçbir atletimiz olmadı. Profesyonel boks federasyonu olsa da olmasa da Seren Ay bu unvanı alacaktı esasen. Seren Ay, yabancı ülke federasyonu ve hakemleriyle ringe çıktı. Gecenin ana maçı Seren Ay Çetin. Bu en büyük unvan zira. Tıpkı vakitte alt maçlarda gençlik dünya şampiyonluğu müsabakası olacak. Arda Avcı, Endonezyalı çok değerli rakibiyle oynayacak. Taycan Yıldırım Almanya’dan gelecek. Kazakistanlı ve Meksikalı boksörlerin maçı var” dedi.

“TÜRKİYE’DE WBC ONAYLI KURULUMUZ KURULDU”

Uzun yıllar ülkemizde federasyon olmadığına vurgu yapan Serdar Avcı, “Bazı ilişkilerimizi yurt dışında kullanarak ülkemizde federasyonu kurduk. Profesyonel Boks Federasyonu, dünyanın her yerinde şirkettir. Bakanlığa bağlı bir amatör federasyon üzere değil de dünya çapında kabul edilen bir şirket. Çok uğraştık bunu başarabilmek için. Türkiye’de komitemiz kuruldu WBC onaylı. Artık profesyonel boks atleti lisansı çıkarmak isteyen herkes ülkemizde rahatlıkla çıkarabiliyor. Lisanslar dünyanın her yerinde geçerli. Geçen gün Kanada’da Az İnal, Türk lisansı ile maça çıktı. Bizler de birebir şekilde” diye konuştu.

“WBC ZELZELEYE KAYITSIZ KALMADI”

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntıların akabinde WBC’nin kayıtsız kalmadığını lisana getiren Serdar Avcı, “WBC idaresine teşekkür ediyorum. Zelzelenin olduğu zandan bu yana her vakit yanımızda oldular. Yaptıkları bağıştan ötürü ayrıyeten teşekkür ediyorum. Çok alakadar oldular her vakit paylaşımlar da yapıyorlar. Acımızı paylaşmaları bizlere motive oldu” biçiminde konuştu.

“BİZİM VAKTİMİZDE TÜRKİYE’DE BU TÜRLÜ İMKANLAR YOKTU”

Uzun devir ulusal grupta misyon aldığını kaydeden Serdar Avcı, “Bir çok ulusal maça çıktım. Bizim vaktimizde Türkiye’de bu türlü imkanlar yoktu.  O yüzden benden evvelki merhum Sinan Şamil Sam, Selçuk Aydın ve daha birçok isim bir yerlere dağıldı. Artık burada kalıp idmanlar yapıyoruz” sözlerini kullandı.

“SANCAKTEPE BELEDİYESİ BÜYÜK GECENİN ANA SPONSORLUĞUNU ÜSTLENDİ”

Sancaktepe Belediye Lideri Şeyma Döğücü’ye ve boksör Emre Karaçeper’e teşekkür eden Serdar Avcı, “Başkanımız spora ve atlete epeyce paha veriyor. Tertipte üzerlerine düşenin fazlasını yaptılar. Bu büyük gecenin ana sponsorluğunu üstlendiler. En baştan beri söylüyoruz elde edilecek bilet gelirleri de sarsıntı bölgesine bağışlanacak, herkesi buraya davet ediyoruz. Şu ana kadar biletler satışlarında yoğunluk var” formunda konuştu.

“BOKSÖRÜN GEÇMİŞTE AMATÖRDE DERECESİ VARSA BİRÇOK KİŞİ YATIRIM YAPIYOR”

Serdar Avcı, sportmenlerin amatörden profesyonel boksa geçmeleri için kendi ülkesinde şampiyonluk yaşaması gerektiğini tabir ederek şunları söyledi: “Milli gruba girip olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında gayret edip ülkesini muvaffakiyetle temsil etmesi gerekir ki bir menajer gelip onunla anlaşıp profesyonele geçmesini sağlasın. Zira bu boksörün geçmişte amatörde derecesi varsa birçok kişi yatırım yapıyor. Direkt profesyonelden de başlayabilir dünya yıldırı olanlar da var. Lakin kendilerine sponsor bulmaları gerekiyor. ‘Ben bugün Serdar Avcı olarak güzel bir puanlı boksör olarak, profesyonelde puanı olmayan biriyle karşılaştığım vakit maçı kazanırsam puanım düşer’. Zira daha evvel maç yapmamış ve mesleği olmayan bir boksör. O beni yenerse kusursuz bir puan kazanır ve bütün unvanların sahibi olur. Amatörde derecesi olmayan boksör kendine de inanıyorsa hayallerinin peşinden koşmak istiyorsa idman yapıp sponsor ayarlaması gerekiyor.”

SERAN AY ÇETİN: UNVANIMI KORUYACAĞIM

WBC Silver Gold kemeri kazanarak tarihe geçen ve artık ise WBC altın kemerini maksat alarak bunu başaran birinci Türk olmayı hedefleyen Seren Ay Çetin ise , “Henüz yolun başındayım. Zira silver bizim için birinci adımdı pazar günü unvanımı koruyacağım. Bu maçtan sonra rakibim ve ben de dünya şampiyonasında unvan maçına mecburî rakip olarak çıkacağız. Ülkemiz için çok değerli. Profesyonel boks pek yaygın değil ve dünya şampiyonluğu elde eden yok. Deneyen çok da isim olmadı. Ben kendimi en yakın olarak görüyorum. Geçemeyeceğim bir rakip de değil benim için. Buna kâfi olduğumuzu düşünüyorum. Dünya şampiyonluğuna oynamak istiyorum ülkemizin de bir açığı bu” dedi.

“RAKİBİMİN MESLEĞİNE ÇOK HÜRMET DUYUYORUM”

Seren Ay Çetin, 3 Avrupa ve 1 dünya şampiyonluğu bulunan İspanyol Maria Del Carmen Romero Molina ile uğraş edeceğini tabir ederek, “UBO şampiyonluğunu 2 kez korudu. Mesleğine çok hürmet duyuyorum. Kimin daha yeterli olduğunu pazar günü herkesin huzurunda göreceğiz. Ben daha uygunum, tezli bir isimim. Çok çalışıyoruz, hakikat kişi ile çalışıyorum” diye konuştu.

“BOKS HAYATIMA ÖZGÜVEN KATTI”

Seren Ay Çetin,  birinci kemer maçına 10 raund üzerinden çıktığını lakin uğraşın o kadar sürmediğini belirtti. Seren Ay, çıktığı 10 maçtan galibiyet aldığını bunların 7’sinin ise nakavt ile sonuçlandığını kaydetti. Uzun vakittir boks yaptığını lisana getiren Seren Ay, “Hayatıma özgüven kattı. Çok hürmet görüyorum, hocalarım da beni çok destekliyor. Onlardan takdir almak ve örnek gösterilmek çok gurur verici bir his. Başarılarımla ön planda olmak ben çok gururlandırıyor. Hayatımdan götürdüğü bir şey de yok aslında” diye konuştu.

“MAÇTAN SONRA BİZİM RUTİNİMİZ KEBAPÇIYA GİTMEK”

Müsabakalar öncesi ağır bir tempoya girdiği için sevdiği yemeklerden uzak kaldığını belirten Seren Ay Çetin, “Patates kızartması, makarna, börek maç devrinde daha fazla aklıma geliyor. Maçtan sonra bizim rutinimiz kebapçıya gitmek. Tekrar kebap yemeye gideceğim” dedi.

“RAKİBE YÖNELİK HAZIRLANIYORUZ”

Antrenörü Serdar Avcı ile rakibe yönelik hazırlıklar yaptıklarını lisana getiren Seren Ay, “Rakibin kuvvetli olması teknik olması en âlâ vurduğu yumruklara nazaran bir taktik gerçekleştiririz. Bu maçta da nakavt istiyorum. Savunmalara biraz daha dikkatli olmam gerekiyor. Sağ kroşesine dikkat etmem gerekiyor rakibimin. Birkaç yumruk kombinasyonu var bunları gerçekleştirebilirsem üstünlükle maçı kazanabilirim. Bu vakte kadar nakavt olmamış edebilirsem beni unutamaz. Antrenörüm bu kızı nakavt etmemiz yüksek derse ben ona nazaran hazırlanıyorum. Antrenörümün dediklerine nazaran maç sırasında hareket ediyorum O kadar ses içinde antrenörümün sesini tanıyorum” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE PROFESYONEL BOKSA GEREĞİNCE TAKVİYE YOK”

Seren Ay Çetin, Türkiye’de profesyonel boksa gereğince takviye olmadığını belirterek, “Destek olsa daha hoş olabilirdi bizim açımızdan. Takviye olmamasına da hak veriyorum profesyonel boks yaygın değil. Oynayacağımız gecede yüzde 60 Türk sportmen oluşturuyor. Bu halde balarılar geldikçe markalar profesyonel boksu tanıyacaklar. Dünyada çok değerli bir yere sahip salında ancak bizi ülkemizde bu mevzuda geride kalmışlık var. Yaygınlaşacağı vaktin bu kemerin unvan maçının Muhammed Ali’nin Mike Tyson’un şampiyonluk yaşadığı ringde oynadığım vakit ülkemin bu hususta daha hassas olacağına inanıyorum. Dayanağını esirgemeyen bir kişi var hayatımızda o da Ayçin Özsakabaşı. Kendisi tıpkı vakitte menajerimiz. En büyük destekçim de antrenörüm. Kendisinin üzerine düşen birçok sorumluluk var. Hem benim antrenörlüğümü yapıyor hem de kendi idmanlarına hazırlanıyor. Uzun bir ortadan sonra boksa geri döndü. Benim hayatımda yalnızca boks var ancak antrenörüm büyük işler yapıyor” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir