Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Selçuklu Belediyesi’nin destekleri ile pilot bölge Eğribayat Mahallesi’nde gerçekleştirilen arıcılık faaliyetleri kapsamında ilk bal hasadı gerçekleştirildi

Selçuklu Belediyesi’nin destekleri ile pilot bölge Eğribayat Mahallesi’nde gerçekleştirilen arıcılık faaliyetleri kapsamında ilk bal hasadı gerçekleştirildi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Selçuklu Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde arıcılığın geliştirilmesi gayesiyle pilot bölge olarak seçilen Eğribayat Mahallesi’nde başlatılan “ Arılı Kovan Desteği” projesi kapsamında birinci bal hasadı gerçekleştirildi. Selçuklu Belediyesi tarafından 120 kovan dayanağı sağlanan proje ile hasat sürecinde ortalama 1 ton bal hasadı yapılması bekleniyor.

Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı beraberindeki protokol üyeleri ve basın mensupları ile birlikte Eğribayat Mahallesi’nde bal üreticileriyle bir ortaya gelerek birinci hasada yerinde tanıklık etti. Tanıtım programına Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Ak Parti Konya Milletvekili Meryem Göka, Vilayet Jandarma Kumandanı Tümgeneral Şakir Uslu, Ak Parti Vilayet Lideri Hasan Angı, Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Konya Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Selçuklu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tahir Külahcı, Konya Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Burak Kırkgöz, Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Adem Genç, Eğribayat Mahallesi Muhtarı Ertan Nazik, Belediye meclis üyeleri, ünite müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Selçuklu Belediye Lideri Pekyatırmacı,“ Maksadımız ekonomik bedeli yüksek eserlerin üretilebilmesi ve eser çeşitliliğinin arttırılabilmesi”

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nün faaliyetlerine büyük değer verdiklerini tabir eden Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu’muzda 72 mahallemiz var. Bu 72 mahallemizin 33 tanesi kırsal mahalle, dış mahallelerimiz ve kırsal mahallelerimizde önemli manada ziraî üretim yapılıyor. Hayvancılıkla ilgili üretim faaliyetleri yapılıyor. Aslında geleneklerinden gelen el sanatlarıyla ilgili faaliyetleri ve muhakkak alışkanlıklar var. Ama bu faaliyetlerimiz son periyotlarda çok azaldı ve olağan klasik metotlarla yapılan faaliyetler verimliliğini de yitiriyor. Bu manada Kırsal Hizmetler Müdürlüğünü kurarak Tarım Vilayet Müdürlüğümüzle, Konya Büyükşehir Belediyemizin Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığı’yla ve ilgili kurumlarla iş birliği halinde bütün dış mahallelerimizde tarım, hayvancılık ve el sanatları alanlarında üretimin artırılması, eser çeşitliliğinin arttırılması, istihdamın arttırılması ve bu halde kırsaldaki istihdamla birlikte yerleşimin de çoğaltılması, eser çeşidinin arttırılmasıyla birlikte eser kalitesinde belirli bir standardın yakalanarak ekonomik kıymeti olan, ekonomik anlamda bize katkı sağlayacak marka eserlerin oluşturulması ve üretilmesi manasında çok önemli bir çalışma başlattık. Tarım Vilayet Müdürlüğümüzde Konya Büyükşehir Belediyemizin Kırsal Hizmetler Müdürlüğüyle ciddi temaslar geliştirildi. 33 muhtarımızla birlikte mahalle liderlerimizle birlikte kaymakamımızın riyasetinde toplantılar düzenledik. Gereksinimleri belirledik. Mevcut eserleri, eser çeşitliliğini tespit ettik. Bunların geliştirilmesiyle ilgili uygulanması gereken yollar neler? Bunları belirledik, talepleri aldık ve bu doğrultuda çalışmalarımızı devam ettirdik. Alışılmış arıcılık faaliyeti değerli bir faaliyet. Konya’mızda farklı bölgelerde yapılıyor lakin merkez bölgelerimizde çok fazla yapılmıyor. Lakin Eğribayatın öğrendik ki geleneğinde bir arıcılık varmış ve sultan balı olarak buradan Selçuklu sultanlarına bal gönderilen bir bölgeymiş. Bu noktada biz Selçuklu Belediyesi olarak arıcılık yapmak isteyen, üretime katkı sağlamak isteyen üreticilerimize arılı kovan hibe takviyesi de bulunduk. Yüzde 50i oranında hibe desteğinde bulunduk. Bütün arı üretimiyle ilgili muhtaçlıkları olan araç gereç ve ekipmanları da onlara fiyatsız olarak temin ettik. Şu anda Eğribayat Mahallemizde 120 kovanla bu işi pilot bölge olarak başlatmış olduk. 120 kovanın, 112 kovanını üreticilerimize dağıttık. 8 kovanda araştırmaları için kendimiz kullanıyoruz. Bu bölgede mayıs ayında kovanların dağıtımını yaptık. Fakat 3 ay içerisinde çok süratli bir halde arılarımız üretimlerini tamamladılar ve bal hasadı yapabilecek pozisyona geldik. İnşallah bu arıcılıkla ilgili faaliyetleri yalnızca Eğribayat Mahallemizde değil bütün başka mahallelerimize de yaygınlaştırarak devam ettirmeyi planlıyoruz.” dedi.

“Kırsal kalkınmayı arttırıcı birçok faaliyeti de sürdürüyoruz”

Diğer kırsal kalkınma faaliyetleri hakkında da bilgiler paylaşan Lider Pekyatırmacı konuşmasını “Sadece arıcılık noktasında değil peynir ve süt eserleriyle ilgili Akpınar mahallemizde ve Tepekent Mahallemizde bulunan mağaraları ıslah ettik. Bu ıslah sonucunda bu mağaralar soğuk hava deposu olarak kullanılır vaziyete geldi. Şu anda o mağaraların içerisine tulumlarımız yerleştirilmiş durumda. Durumda Akpınar ve Tepekent Mahallelerimizde inşallah önümüzdeki günlerde orada da peynir üretimiyle ilgili önemli bir neticeyi elde etmiş olacağız. Bu noktada Dağdere Mahallemizde de Halk Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte oradaki talep doğrultusunda bayanların el işleriyle ilgili dikiş, nakış ve öteki el işleriyle ilgili faaliyetlerine takviye olduk. Onlara önemli manada bir atölye oluşturduk. Orada dikiş nakış faaliyetleri devam ediyor. Tekrar patates sökme dikme makineleri, taş toplama makineleri temin ederek mahallelerimizde üretimin arttırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Bütün dış mahallelerimizde coğrafik işaretli eser oluşturulabilmesi, standart, kalitesi yüksek ve ekonomik pahası yüksek eserlerin üretilebilmesi ve eser çeşitliliğinin arttırılabilmesi, istihdamın da arttırılması manasında çok önemli çalışmaları yürütüyoruz. İnşallah Konya Büyükşehir Belediyemizin Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığı’yla, Tarım Vilayet Müdürlüğümüzle ve ilgili odalarımızla birlikte bu çalışmalarımızı en güçlü halde devam ettireceğiz. Gayemiz kırsal mahallelerimizde en kaliteli, en nitelikli üretimlerin yapılması ve Konya’mıza ekonomik manada da pahaların kazandırılması” kelamlarıyla tamamladı.

AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka, “ Bu türlü projelerin çoğalmasını diliyorum”

Arıcılık faaliyetlerinin ehemmiyetine dikkat çeken AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka,“Özellikle etraf konusundan bakmak gerektiği için şayet tohum ve meyve elde etmek istiyorsak arılara bağlıyız. Onların tozlaşmasıyla münasebetiyle doğal döllenme sağladıkları için biz bitkilerimizin tohum ve meyvelerin alımı için bu arılarımıza ihtiyacımız var ve hasebiyle arıcılık kesiminin gelişmesi de son derece değerlidir. Avrupa’da birçok beşerler artık bahçelerin büyük bir kısmını doğal bahçe olarak da bırakıyorlar. Bilhassa arıların yok olmaması için. Bu projenin ben çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Hem kırsal kalkınma açısından da çok kıymetli. Lakin birebir vakitte Türkiye’mizde çok değerli bu bahiste bir potansiyel de var. Hem bizim tabiat ve iklim koşullarımızın farklılığı hem aynı biçimde yeniden farklı bitki çeşitliliğimiz bizim çok farklı ve yüksek derecede bitki çeşitliliğimiz var. Tıpkı vakitte arı popülasyonundaki genetik çeşitliliğimiz de bizde çok. DolayısıylaTürkiye bu manada değerli bir aktör bu arıcılığın geliştirilmesi. Hem ülke iktisat katkı, hem kırsal kalkınma için değerli ancak hem dünya, doğal, istikrarımız için, yani ekosistemimiz için son derece kıymetli. Çok önemsiyorum. Buradaki bütün o çalışmalar için hani sizlere tebrik etmek istiyorum ve artık biz de bu türlü hoş bir hasat devrine geldik. Güzel hoş bir hasat elde etmeyi diliyorum. Bu ve bunun üzere projelerin de çoğalmasını inşallah diliyorum sizlere. Büyükşehir Belediye Liderimize da tıpkı formda yeniden bu husustaki bütün o dayanakları için de teşekkür ediyorum. Burada hoş bir örnek sergilendi. Ben de artık çok büyük bir merakla bekliyorum. Çok teşekkür ediyorum. Sağ olun” sözlerini kullandı.

Konya Valisi Özkan,“ Bu rahmet daim olsun”

Arıcılık faaliyetinin ziraî faaliyetler içinde, kırsal kalkınmanın en kıymetli lokomotif faaliyetlerinden birisi olduğuna işaret eden Konya Valisi Vahdettin Özkan,“ Çevresel pahaların koruması açısından kıymetli olduğu üzere bizim birebir vakitte kadim bir faaliyetimiz. Çiftçilerimizin, köyde emek sarf eden emektarlarımızın, alın teri döken köyden mukim insanlarımızın çok klasik bir faaliyeti. Bu tarafıyla de değerli. Kırsal kesimde, kentteki hayat kalitesini kırsala getirmenin en değerli araçlarından birisi o klasik olarak yapılan faaliyetlerin sürdürülebilir bir düzlemde icra ediliyor olmasıdır. Bunun da hem köyümüz açısından, beldemiz açısından, kentimiz açısından, ülkemiz açısından hatta bütün dünya insanlığı açısından bu kıymetleri koruma ederek sürdürülmesi değerli. Bu vesile ile bir iki konuya vurgu yapmak istiyorum. Bizim topraklarımızı muhafazamız lazım. Hem fizikî müdafaa hem de bilhassa kimyasallara karşı korumak. İlaçları kullanırken kesinlikle reçeteli ilaçlarla bu işin bilen uzmanların nezaretinde, kontrolünde yapmamız lazım. Bizim şu anda rekabet üstünlüğümüzü sağlayan bütün dünyada Avrupa’ya karşı da bütün dünyada topraklarımızın daha bakir olması, kimyasallara daha az maruz olmasıdır. Lakin son vakitlerde çok fazla hani verimlilik temel alınca ilaçlardır, gübrelemedir bunun şuurlu olarak yapılmasında kıymetine vurgu yapmak istiyorum. Aslında bu hususta çiftçilerimiz, köylülerimiz çok şuurlu olmaya başladılar. Çok bilinçliler. Bir hassasiyet var bunun artarak devam etmesi değerli. Bunun artarak devam etmesi temennimiz. Bütün kurumlarımıza da teşekkür ediyorum. Selçuklu Belediye Liderimiz aslında bu kırsal kalkınmayla ilgili faaliyetlerde bir koşturma içinde. Başka merkez ilçe belediyelerimiz üzere büyükşehir belediyemiz ziraî faaliyetlerine, kırsal kalkınmaya özel bir ehemmiyet atfediyor. Tarım Bakanlığımızın belirlemiş olduğu strateji doğrultusunda bunun alt faaliyetleri çok hoş bir halde yürütüyorlar. Keza Ulusal Eğitimiyle, halk eğitimiyle, belediyelerimizle, koordineli bir halde bu işleri yaparken daha çok vatandaşımıza, çiftçimize hizmet sunma imkanını yakalamış oluyoruz. Bu da bizim için kentimiz için büyük bir avantaj ve rahmet. Bu rahmet daim olsun diyorum. Bütün çiftçilerimizi, arıcılarımızı tebrik ediyorum.

Konuşmaların akabinde protokol üyeleri üreticilerle birlikte birinci bal hasadını gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir