Sedasyon ve genel anestezi yöntemi ile çocuklarda diş tedavisi

Çocuğunuz diş tabibinden mi korkuyor? Bu tedavi prosedürleri size göre…

 

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ TEKNİĞİ İLE ÇOCUKLARDA DİŞ TEDAVİSİ

Çocuklarda rutin diş muayenelerinin bebeklik devrinde birinci süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren yapılmaya başlanması, ağız hijyeni alışkanlıklarının devamlılığı için büyük değer taşıyor. Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir “Bazı çocuklarımız deneyimledikleri diş ağrısının tedirginliği ile isteksiz, arkadaşlarından duydukları öykülerle kaygılı olabiliyor.   Çocuğun sistemli denetimlerle diş tabibine ve muayene koltuğuna alışması ileride oluşabilecek bir diş tabibi fobisinin önüne geçilebilmesi açısından da büyük kıymet taşıyor” diyerek diş tedavi yolları ile değerli açıklamalarda bulundu.    

 

“Şiddetli diş ağrısı tecrübesi, berbat hatırlanan diş doktoru randevuları çocuklarda diş tabibi fobisinin gelişmesine sebep olabilir. Bu durumda çocuk hastamızın diş tedavilerinin sedasyon yahut genel anestezi altında yapılması gerekir.” açıklamasında bulunan Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir sözlerine şöyle devam etti: “Diş tabibi fobisi dışında; denetim edilemeyen bulantı refleksi varlığı, endişe ve korku seviyesinin çok yüksek olması, kimi sistemik hastalıkların sebep olduğu ve hastamızın koltukta yapılan süreçlere ahenk göstermesini engelleyen özel durumlar da diş tedavilerinin uyutularak yapılmasını gerekli kılar. Özel ihtiyaçlı hastaların diş tedavileri de sedasyon yahut genel anestezi altında yapılabilir. Çocuk hastamızın genel anestezi altında yapılması planlanan farklı tıbbi süreçleri ile diş tedavilerinin birebir seansta yapılması da mümkündür. Sünnet, geniz eti operasyonu, kulağa tüp takılması üzere cerrahi süreçler diş tedavileri ile tıpkı seansta yapılabilecek süreçlerin en sık uygulananlarıdır. İlgili tıp tabibinin da onay vermesi halinde, ortak bir süreç planlanabilir. Bu nedenle genel anestezi ile tedavi planlaması yapılan çocuk hastalarda tıbbi öykünün sorgulanması, yakın vakitte doğabilecek ek bir anestezi muhtaçlığını ortadan kaldırması açısından çok değerlidir.”

 

Sedasyon mu genel anestezi mi?

Sedasyonun sedatif ilaçlar ile şuur seviyesinin denetimli olarak baskılandığı, derinliğin ayarlanabildiği bir uyku hali olduğunu açıklayan Nurgül Demir kelamlarına şöyle devam etti: “Çocuk hastalarda kısa süreçlerde uygulanır. Genel anestezide ise, hastanın ameliyathane ortamında, anestetik ilaçların etkisiyle derin bir uyku haline geçmesi sağlanır. Teneffüs ve sirkülasyon işlevlerinin tertipli olarak denetim altında tutulduğu geri dönüşlü bu derin uyku halinde, süreç tamamlanana kadar hastaya devamlı olarak teneffüs dayanağı sağlanır. Çocuk diş hekimliğinde sedasyon yahut genel anestezi kararı; hastanın yaşı, yapılacak olan diş tedavileri ve planlanan tedavi müddeti göz önünde bulundurularak, Amerikan Pediatrik Diş Tabipleri Derneğinin yönergelerine nazaran verilir. Her iki teknikte de hasta süreç sonrasında bir şey hatırlamaz.”

Kooperasyon sorunu olan ve klinik şartlarda süreç yapılması mümkün olmayan hastalarda dişlerde şikayetler oluşmaya başlamadan tedavinin kıymetine dikkat çeken Nurgül Demir çocukların önemli bir diş ağrısı deneyimlemeden, diş tedavilerinin uyutularak tamamlanmasının erken süt dişi kaybını ve diş tabibi fobisini yendiğini söz etti. Demir öbür kıymetli husus başlıklarını ise şu biçimde sıraladı;

 

  1. Bebeklik devrinden itibaren ağız hijyeni alışkanlıklarına itina gösterilmesi ve bebeğin beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi çocuk diş sıhhatinin korunmasında en kıymetli noktadır.
  2. Çocukta diş tabibi fobisi gelişmesini önlemek için; çocuğu rutin diş muayeneleriyle diş tabibi koltuğuna alıştırmak, ileride, diş tedavilerinin uyutularak yapılmasına duyulabilecek muhtaçlığın büyük oranda önüne geçer.
  3. Çocuk hastalarda sünnet, geniz eti operasyonu, kulağa tüp takılması üzere cerrahi süreçler, ilgili tıp tabibinin da onay vermesi halinde, diş tedavileri ile tıpkı seansta yapılabilir. 
  4. Uyutularak süreç yapılması planlanan hastalarda çocuğun genel sıhhat durumu ayrıntılı bir formda sorgulanmalı, anestezi hekimi ve çocuk hekimi konsültasyonları ile süreç planlaması yapılmalıdır. 
  5. Genel anestezi altında tamamlanan diş tedavilerinden sonra, çocuk diş doktoru denetimlerinin aksatılmaması ve ağız hijyeni alışkanlıklarının önerilen biçimlerde idame ettirilmesi çok değerlidir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*