Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sağlıkta Şiddete Hayır! Şiddetin Olmadığı Bir İletişim Mümkün

Sağlıkta Şiddete Hayır! Şiddetin Olmadığı Bir İletişim Mümkün

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Uzm. Kln. Psk. Tuğçe Dabağer Dilek, “Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran her yıl dünyada yarım milyona yakın insan öldürülmekte ve milyonlarca kişi şiddete maruz kalmaktadır. Sağlık alanında yaşanan şiddeti toplumda var olan şiddetten başka düşünmek olanaksızdır. Yapılan çalışmalar, her 3 sıhhat çalışanından birinin şiddete maruz kaldığını göstermekte olup, sıhhat kurumlarında çalışmanın; şiddete uğrama açısından, başka işyerlerine nazaran 16 kat daha riskli olduğu saptanmıştır. Türkiye’de sıhhat alanındaki şiddetin %49-91 ortasında değiştiği görülmektedir. Sıhhat kurumlarındaki şiddetin olduğundan daha az oranda bildirilme sebebi ise sıhhat çalışanlarının çalışırken akına uğramayı mesleğin tabiatı üzere algıladığı, sırf yaralanma üzere önemli olayları şiddet olarak değerlendirdiği tespit edilmiştir” dedi.

 

“Eğitimsizlik, düşük sosyo-ekonomik durum, ruhsal ve toplumsal sıkıntılar ve yasal düzenlemeler sıhhatte şiddet artışının nedenlerindendir”

 

Uzm. Kln. Psk. Dilek,” Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin nedenlerinin; sıhhat çalışanları ve hastalar ortasında irtibat eksikliği, yüksek gerilim düzeyi, güvenlik tedbirlerinin eksikliği üzere eksiklikler olduğu görülürken bir öteki yandan eğitimsizlik, düşük sosyo-ekonomik durum, ruhsal ve toplumsal sıkıntılar, güvenlik tedbirlerinin yetersizliği de şiddeti arttırmaktadır” diye konuştu.

 

“Sağlık çalışanları ruhsal açıdan olumsuz tarafta etkilenmektedir”

 

Uzm. Kln. Psk. Dilek, “Yaşanılan bu çeşit makûs deneyimlerin sıhhat çalışanını ruhsal açıdan travmatize ettiği açıktır ve çalışanın düşük motivasyon ile işini yapmasına ve etrafına karşı tahammülünün azalmasına yol açmaktadır. Yapılan çalışmalar, sıhhat çalışanların şiddet sonrasındaki his, niyet, davranış ve tavırlarına yönelik sorgulamalarının olumsuz tarafta değiştiği yönündedir” diye söyledi.

 

“Şiddetin nedeni ve tahliline yönelik atılacak adımlar, farklı açılardan ele alınması gerekir”

 

Uzm. Kln. Psk. Dilek, “Sağlık çalışanlarının hasta ve yakınlarına sıhhat hizmetini en güzel halde verebilmeleri için çalıştıkları ortamın sağlıklı ve inançlı olması kıymetlidir. Ayrıyeten sıhhat çalışanı fizikî ve ruhsal manada sağlıklı olabilirse, işini daha verimli yapabilecektir. Bu noktada, gelen hastalarla kurulan irtibatın daha ihtimamlı olması için uğraş gösterilebilir, çalışan işçi sayısı artırılabilir. 

 

Şiddetin bir sonucu olarak, sıhhat çalışanlarının fizikî ve ruhsal olarak olumsuz etkilenmesine, işgücünde azalmaya ve ekonomik kayıplara, sıhhat kuruluşlarına yönelik güvensizliğin artmasına yol açmaktadır. Bu olumsuz durumun düzelebilmesi için işbirliği içinde hareket edebilmek ve bilinçlendirme çalışmalarında bulunmak hayli değerlidir.

 

Şiddetin hiçbir alanda olmadığı, sıhhat çalışanlarımızın kutsallığını her vakit hissettiğimiz, sıhhat dolu günler diliyorum” diye kelamlarını noktaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir